Zemanovci sebrali studentům heslo listopadu. Rektor Bek: Chystají revoluci?

Autor: Zuzana Štíchová - 
19. listopadu 2016
05:25

„Kdo, když ne my, kdy, když ne teď.“ Heslo studentských shromáždění 17. listopadu ve čtvrtek překvapivě znělo také v pražských Letenských sadech, kde se shromáždili příznivci prezidenta Miloše Zemana. Ty přišel podpořit protiislámský písničkář Tomáš Ortel. Následný pochod pak jeho odpůrci obviňovali z fašismu. Podle rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka heslo v takovém kontextu ztrácí smysl. Jeho kolega, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, označil situaci za smutnou.

Oproti loňskému roku, kdy Albertov jako tradiční místo setkávání obsadil Martin Konvička s prezidentem Milošem Zemanem, byly letošní oslavy na pražském Albertově bez incidentů. Shromáždění bylo dokonce tak poklidné, že na rozdíl od davů na Václavském náměstí a Národní třídě nepožadovalo ničí odstoupení.

Na pozadí vlajky se studentským heslem „Kdo, když ne my. Kdy, když ne teď“ vystoupil kromě rektorů Mikuláše Beka (Masarykova univerzita v Brně) a Tomáše Zimy (Univerzita Karlova v Praze) také disident a bývalý šéf Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který v současnosti na univerzitě v Praze přednáší.

Video Pithart: K loňskému nesmyslu se nevracejme. - Blesk.cz - Zuzana Štíchová

O dvě hodiny později a o necelé čtyři kilometry dále se stejným heslem zaštítila úplně jiná demonstrace. Pod oficiálním názvem Na podporu pana prezidenta Miloše Zemana a podporu vlastenců se sešli nejen sympatizanti současné hlavy státu, ale také zástupci nejrůznějších spolků, často z pohraničí.

Na akci vystoupil extremistický písničkář Tomáš Ortel, symbolicky s bílou kytarou. Následný průvod do centra Prahy musel čelit řadě odpůrců, kteří obviňovali „partu z Letné“ z nacismu a fašismu. „Když ne my, tak kdo? Když ne dnes, tak kdy?“ znělo na Letné, kam dorazili také příznivci Bloku proti islamizaci.

Bek: To chystají revoluci?

S úsměvem a nad věcí komentoval využití polistopadového studentského hesla brněnský rektor Mikuláš Bek. „Je divné, že si něco kreativně nevymyslí. Ta hesla na demonstracích se relativně rychle opotřebovávají. Čekal bych více kreativity,“ poznamenal pro Blesk.cz na adresu letenských demonstrantů.

„Záleží hrozně na kontextu. Vlastně nevím, co tím chtěli na Letné sdělit, jestli chystají nějakou revoluci? Nebo co tím chtějí říct? Pokud to má vypovídat o tom, že touží po nějaké změně, pak to možná pro ně smysl má. Já na to nejsem příliš háklivý. Nepřipadá mi, že by bylo třeba chránit copyrightem demonstrační hesla. Jen mi připadá, že to nic neznamená v kontextu té demonstrace na Letné,“ dodal rektor Masarykovy univerzity.

Video Rektor Masarykovy univerzity: 17. listopad je pro studenty nejvýznamnější svátek. - Blesk.cz - Zuzana Štíchová

Zima: Zneužití je smutné

Za smutnou označil situaci druhý z hlavních albertovských řečníků a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, který se vůči radikálům vymezil více než Bek. „Jistě toto heslo patří všem lidé dobré vůle a primárně to je heslo studentské,“ komentoval slogan Zima. „Je smutné, pokud je zneužívají extremisté propagující nacismus,“ dodal pro Blesk.cz.

Video Rektor Zima: Albertov budeme hájit, aby patřil studentům. - Blesk.cz - Zuzana Štíchová

Mluvčí albertovských studentů Lukáš Kostínek se k záležitosti příliš vyjadřovat nechtěl. „Toto ponechám bez komentáře, žijeme ve svobodné zemi, kde panuje svoboda projevu,“ řekl pro Blesk.cz. Každý si podle něj na „ukradení“ hesla udělá názor sám.

Autorem sloganu „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď“ je tehdejší významný dokumentátor Tomáš Škrdlant, aspoň podle jedné z účastnic dění v listopadu 1989.

„Pod jeho vlivem - protože se nám fakt líbilo - jsme to heslo malovali na nějaké prostěradlo asi týden před 17. listopadem. Bohužel nevím, kde ten transparent skončil, ani kam všude pan Škrdlant ještě zašel, protože totéž heslo se hned v pondělí objevilo, možná právě v té prohozené variantě, i na tabuli vedle na medicíně – už tedy v době stávky,“ popsala tehdejší dění mezi studenty Květoslava Morávková v rozhovoru se studenty Univerzity Karlovy v roce 2009.

joudajoudovy ( 20. listopadu 2016 12:40 )

rektore beku, nebec a nebejkej!!! mate-li problem, heslo studentu si nechte registrovat jako ochranou znamku. priklad najdete u sveho soukmenovce jaryda sveraka, ktery vyhral soudy o autorstvi. bohuzel nevim, jak se vyrovnate se zlodejnou havla, ktery svym chovanim zneuctit taticka TGM?

byvalyvoliccssd4 ( 19. listopadu 2016 18:51 )

Slušní lidé na tento lžiweb nelezou.

xiioma ( 19. listopadu 2016 13:50 )

Hops_aIive

Hops_aIive ( 19. listopadu 2016 12:51 )

To je úplně jedno, kdo jí vytvořil. Bylo to logické vyústění tehdejší situace. Každopádně studenti a Havel jsou symboly téhle revoluce a je dobře, že byla . Nic víc, nic míň

balika ( 19. listopadu 2016 11:56 )

Pan Bek si zřejmě myslí, že Sametovou revoluci tvořili studenti a komedianti a že se to dá znovu zopakovat. Na to, že je rektor, tak je dosti hloupý.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud