Pithart kázal studentům a navezl se do Babiše. Ten chce z Česka rodinnou firmu

Autor: tmp, zst - 
17. listopadu 2016
16:30

Bývalý předseda české vlády a Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) se během oslav 17. listopadu na pražském Albertově nepřímo pustil do ministra financí Andreje Babiše (ANO). Jeho stranu označil za rodinnou firmu. Přidal také výzvu českým studentům, aby chodili k volbám a nekompenzovali svou neúčast jen demonstracemi a happeningy.

Podle Pitharta ukazuje studentské „rojení“, že česká občanská společnost posiluje. „Nedělám si iluze, studentský politický život bývá efemérní (rychle pomíjející – pozn. red.) záležitostí, i když někdy velmi spektakulární. Víme všichni, že přijde zkouškové období, prázdniny a v úlu se to zase uklidní,“ poznamenal.

Video  Pithart kázal studentům na Albertově: Demonstrace nestačí, choďte volit. 

Podle Pitharta ale jednou pro vždy zůstanou studenti občany. „K volbám podle statistik mladí lidé moc nechodí, doufám, že se to netýká Vás a nemyslete si, že to vykompenzujete sem tam nějakou demonstrací či happeningem,“ zkritizoval. Zároveň také vyslovil přání, aby mladí lidé úspěšní v bohatších zemích se chtěli vracet do Česka jako do slušné a spořádané země.

„A byli ochotni pro ni pracovat. Z vděčnosti těm, kteří tu byli před námi. Ze solidarity se současníky a z odpovědnosti k těm, kteří se tu teprve narodí,“ řekl také. „Čemu jste odhodláni, co budete ochotní obětovat, to víte vy nejlépe. Buďte kritičtí, v neposlední řadě sami k sobě. Mluvte o tom všem nahlas, pořád, nejen dnes. Neustávejte, já vám věřím,“ dodal a sklidil bouřlivý potlesk.

Během svého projevu také utrousil poznámku k nadcházejícím parlamentním volbám. V té se opřel do miliardáře Andreje Babiše. „Následující volby budou nejdůležitější. Vedle normálních stran si budeme moci vybrat také firmu, dokonce rodinnou,“ vyslovil se. K nálepce „pražské kavárny“ a „venkovské hospodě“ pak Pithart řekl: „V našich hospodách popíjejí spolu inženýr a zedník.“

Babiš: Rodinné firmy mám rád

Vicepremiér a ministr financí v odpovědi pro Blesk.cz přikývl, že má rodinné firmy rád. „Měli bychom být jedna rodinná (firma - pozn. red.), která má 10,5 milionu členů, kterým jde všem o stejný cíl - abychom si tu žili líp,“ uvedl ministr. „Je to podle mých představ rodina svobodná a demokratická, která ma ústavu, svobodné, dobře a rychle fungující soudy, které zajišťují spravedlnost. Všichni se tak mohou domoci svých práv. No a členové téhle velké rodiny si volí svoje zástupce, představitele, kteří pro ně pracují,“ dodal Babiš pro Blesk.cz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

luder ( 19. listopadu 2016 08:50 )

Havloidiotní výpary z Pražské kvakárny,kvikot Kodlčípku!!!, David Rockjedceller. SLUNÍČKA,CHRCHLOIDI,KODLČÍPCI..., David Rockjedceller. Pokud nechcete prezidenta,který je momentálně na Hradě,tak jen vám vy "demokrati" připomínám,že napřesrok to můžete u voleb změnit "demokratickou cestou" a né pokřikovat při každé příležitosti nesmysly o nespokojené většině...!!Takhle nelžou ani cikáni na sociálce,jako vy pohrobci Vency Veškrny,humanitárního ochlasty a propagátora "pravdy a lásky",kterých vás je sotva 20% společnosti...?!Jiný nedemokratický způsob vašich nespokojených projevů vás posunuje směrem na úroveň východních zemí,kde toto vaše počínání setkalo by se z úspěchem jistojistě...!!

hejhej ( 18. listopadu 2016 13:21 )

luder: Halík taky mohl zopakovat svoje slova, že lidé ,kteří volili Zemana jsou lůza - tudíž většina voličů. Horáček taky mohl veřejně zopakovat svoje slova, že je naší morální povinnosti pomáhat imigrantům a také respektovat jejich kulturu, zvyky a náboženství. Sebranka měla opět možnost žvanit a házet špínu na druhé.

luder ( 18. listopadu 2016 10:49 )

Zeman u nás nechce islamisty a mešity! Halík mohl na té demonstraci také říci, což běžně hlásá v médiích; že by si naši lidé měli vzít bydlet domů islamisty; že je to vlastně i naše povinnost! Za to by asi velký potlesk nesklidil!

joudajoudovy ( 18. listopadu 2016 10:01 )

no vidite, a s touto uvahou prisel ruml, ktery si po sametu udelal prava. neni to k smichu, kdyz spatny rychlokvaseny student prav toto prednasi narodu? a oni jsou ta inteligence, ktera se povysuje nad nevzdelanou delnickou tridou

luder ( 18. listopadu 2016 09:50 )

Článek 66 ústavy umožňuje parlamentu zbavit dočasně prezidenta funkce ale v situaci, kdy upadne do bezvědomí, nebo do válečného zajetí, kdy nemá svobodu rozhodování. Nikoliv na řešení politických sporů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud