17. listopad ONLINE: Plný Václavák, „skřípnutí“ zemanovci a prezident nikde
Češi si ve čtvrtek připomněli události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunisté. V Praze desítky akcí vyvrcholily koncertem na Václavském náměstí, kam přišli zejména odpůrci Miloše Zemana. Ale stejným směrem šly z Letné i desítky jeho příznivců, policie měla tak plné ruce práce. Albertov letos patřil studentům. Prezident Zeman se žádných oficiálních oslav nezúčastnil, byl na zámku v Lánech. Blesk.cz sledoval dění v pražských ulicích online.

Jedna z hlavních akcí 17. listopadu se odehraje v Praze na Albertově. Na vystoupení studentů a rektorů vysokých škol se to tu zatím chystá. Loni měli studenti smůlu, místo si zabrali islamofobové v čele s Martinem Konvičkou, které přišel podpořit i prezident Miloš Zeman.

Na Národní třídu přišel zapálit svíčku i prezidentský kandidát Michal Horáček. Ten předtím pro Blesk.cz odmítl slova někdejšího šéfa svazáků Vasila Mohority, podle kterého byl 17. listopad 1989 v režii Sovětů.

Pražskou policii čeká 17. listopadu zatěžkávací zkouška. Kvůli shromážděním a demonstracím nasadí do akce stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. V ulicích budou pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy.

Kdo z politiků se účastnil piety za padlé studenty? Blesk.cz na místě zaznamenal premiéra Bohuslava Sobotku, šéfa Senátu Milana Štěcha (oba ČSSD) nebo vicepremiéra Andreje Babiše a ministra obrany Martina Stropnického (ANO).
U Hlávkovy koleje se sešli také Bohuslav Sobotka, Milan Štěch, Andrej Babiš, Martin Stropnický či Josef Bečvář. @Blesk24 pic.twitter.com/yXNbnEBiV5
— Daniel Vitouš (@Daniel_Vitous) November 17, 2016

Pieta u Hlávkovy koleje vrcholí kladením věnců.
Kladení věnců před Hlávkovou kolejí v Praze – vrchol pietního aktu 17. listopadu. @Blesk24 pic.twitter.com/nVulmc2jmE
— Daniel Vitouš (@Daniel_Vitous) November 17, 2016

Na Hradčanském náměstí i na Národní třídě v Praze je jinak 17. listopadu zatím spíš sváteční prázdno.

S projevem před Hlávkovou kolejí vystoupil znovuzvolený šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podívejte se na něj:

Jak se bude 17. listopad jmenovat? V politice je kolem toho živo, Český svaz bojovníků za svobodu se zasazuje, aby se 17. listopad oficiálně vrátil do kalendářů jako Mezinárodní den studentstva.
Český svaz bojovníků za svobodu se zasazuje, aby se 17. listopad oficiálně vrátil do kalendářů jako Mezinárodní den studentstva. @Blesk24 pic.twitter.com/0ULnYeTWmz
— Daniel Vitouš (@Daniel_Vitous) November 17, 2016

Vojmír Srdečný zavzpomínal na to, že bylo studentů v koncentračních táborech 1300.
Doktor Srdečný (97) před Hlávkovou kolejí: "Dnes je to 77 let od událostí roku 1939. V koncentračních táborech nás pak bylo 1300." @Blesk24 pic.twitter.com/ng6Cf1bVaj
— Daniel Vitouš (@Daniel_Vitous) November 17, 2016

Pietního aktu před Hlávkovou kolejí se účastnil i poslední žijící pamětník událostí roku 1939, doktor Vojmír Srdečný.
Pietního aktu před Hlávkovou kolejí se účastnil i poslední žijící pamětník událostí roku 1939, doktor Srdečný. @Blesk24 pic.twitter.com/3WCcrhYGtx
— Daniel Vitouš (@Daniel_Vitous) November 17, 2016

Nabízíme ještě další fotografie Andreje Babiše (ANO) a Bohuslava Sobotky (ČSSD) z Národní třídy. Více jich najdete v galerii.

Pieta u Hlávkovy koleje začala zpěvem husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Podívejte se na video.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) označil svobodu a demokracii za největší hodnoty:
„Nemyslím si, že by svoboda a demokracie byly ohroženy, jak se to dnes snaží někdo lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu.“
Babiš zdůraznil, že lidé mohou volit Parlament i prezidenta. „Měli bychom bojovat hlavně za dobrou náladu, společnost by se měla spojovat,“ uvedl ministr. V současnosti není taková doba, aby se prezident a vláda museli měnit na náměstích, dodal Babiš.

K Hlávkově koleji se na pietu za padlé studenty přesunul z Národní třídy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předtím prohlásil:
„Je důležité o svobodu a demokracii pečovat, získávat pro ni podporu, což není vždycky jednoduché.“
Mnoha lidem se podle Sobotky nežije dobře, a proto jsou na demokracii naštvaní. Pokud si má demokracie a svoboda podporu udržet, je podle ministerského předsedy důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr.
Dnes bychom neměli jen vzpomínat, ale přemýšlet o tom, jak pro demokracii a svobodu získávat podporu, abychom o ně jednoho dne nepřišli.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) November 17, 2016

Pietní akt u Hlávkovy koleje začíná v devět ráno. Blesk.cz má na místě reportéra Daniela Vitouše.
Oslavy 17. listopadu v Praze za několik minut odstartují před Hlávkovou kolejí. V 9:00 zde startuje vzpomínkový pietní akt. @Blesk24 pic.twitter.com/wTUTAr9gR3
— Daniel Vitouš (@Daniel_Vitous) 17. listopadu 2016
Kdo by si místo demonstrování nebo odpočinku chtěl raději nakoupit, má možnost. 17. listopad totiž patří mezi svátky, během kterých nechali politici supermarkety i hypermarkety otevřené.

Právě u pamětní desky na Národní třídě se také objevil muž s transparentem proti politikům a Hradu. „Jsem zhnusen z našich politiků včetně pana prezidenta. Fracka tiskového mluvčího Ovčáčka. Byla to a je předvolební kampaň, všichni se chtějí zviditelnit,“ měl na něm muž středního věku s šedivými vlasy.

Letošní vzpomínkové akce k 17. listopadu provází jedna novinka. Pamětní deska z podloubí Kaňkova paláce je nově na jeho fasádě. Už ráno k ní přišli premiér Bohuslav Sobotka s představiteli ČSSD a také vicepremiér Andrej Babiš s ministrem obrany Martinem Stropnickým (oba ANO).

Pestrý program čeká hlavně Prahu, kde bude řada pochodů i demonstrací. Studentská akce na Albertově má být oslavou demokracie a hodnot, na kterých stojí současná moderní společnost. Na pódiu by měli vystoupit rektoři Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity Tomáš Zima a Mikuláš Bek a také Petr Pithart, jenž byl vybrán pro svůj podíl na demokratické transformaci země. Co všechno se bude dít?

Pěkné ráno, je 17. listopadu 2016 a Česko slaví Den boje za svobodu a demokracii. Připomínáme si tragické události z boje studentů v roce 1939 i potlačení jejich protestu komunisty v roce 1989.

„Ukazuje se, že 17. listopad je zase o něčem. Je naší povinností, abychom myšlenku svobody a demokracie udrželi. Pomocí k tomu nám jsou poslední vývoje v mezinárodní sféře: Vítězství Donalda Trumpa, brexit, což některým, kteří už snad začali rezignovat, dodalo sil. Mně určitě,“
prohlásil bývalý prezident Václav Klaus.
Havloidiotní výpary z Pražské kvakárny,kvikot Kodlčípku!!!, David Rockjedceller. SLUNÍČKA,CHRCHLOIDI,KODLČÍPCI..., David Rockjedceller. Pokud nechcete prezidenta,který je momentálně na Hradě,tak jen vám vy "demokrati" připomínám,že příští rok to můžete u voleb změnit "demokratickou cestou" a né pokřikovat při každé příležitosti nesmysly o nespokojené většině...!!Takhle nelžou ani cikáni na sociálce,jako vy pohrobci Vency Veškrny,humanitárního ochlasty a propagátora "pravdy a lásky",kterých vás je sotva 20% společnosti...?!Jiný nedemokratický způsob vašich nespokojených projevů vás posunuje směrem na úroveň východních zemí,kde toto vaše počínání setkalo by se z úspěchem jistojistě...!!