Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Návrat pana Selfie? Škromacha do vlády, radí Paroubek. V ČSSD cítí šanci mladí

Autor: simao, mim - 
8. listopadu 2016
06:16

Rovnalo se to granátu hozenému do vlastních ministerských řad. Premiér Bohuslav Sobotka členy ČSSD a nedlouho poté celý národ informoval o chystaných změnách „unavených ministrů“. Sobotka nyní mlčí, spekulace o tom, kdo je v ohrožení, se však množí. A bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že by byl lepším ministrem Zdeněk Škromach než Michaela Marksová. Další rýsující se adepty na ministerské posty ohodnotil pro Blesk.cz politolog Josef Mlejnek.

„V čele některých resortů nejsou zrovna nejsilnější ministři. Třeba paní Marksová,“ říkal expremiér a Sobotkův předchůdce v čele ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro Blesk.cz, který jej zastihl s rodinou na podzimní dovolené na Maledivách. Po návratu do Česka se zrelaxovaný Paroubek pozastavil nad změnami, které nyní chystá Sobotka. Jmenoval i možné adepty na nové ministry.

Paroubek: Proč ne Špidla nebo Škromach?

Jedním z adeptů na post ministra by podle Paroubka mohl být milovník selfie a bazénků a protřelý politik ČSSD Zdeněk Škromach. „Pokud bude měnit Bohuslav Sobotka paní Marksovou, což si nemyslím, že by to on udělal, byli by vhodnějšími kandidáty na tuto pozici z hlediska jejich schopností komunikovat a být určitou protiváhou Andreji Babišovi buď Vladimír Špidla, nebo Zdeněk Škromach,“ řekl nyní Blesk.cz Paroubek.

„Vladimír Špidla proto, že byl výborným ministrem práce a také úspěšným eurokomisařem, i když třeba ne úspěšným premiérem. A Zdeněk Škromach proto, že byl velmi dobrým ministrem práce a sociálních věcí dokonce v mé vládě. Dávám to do souvislosti s jejich schopností komunikovat a řídit resort, což si myslím, že jedno i druhé je slabina paní Marksové. A takto by Sobotka měl postupovat, když bude o těch věcech uvažovat,“ doplnil expremiér Paroubek.

Škromach: Bylo by to kontraproduktivní

Zatímco Vladimír Špidla nyní působí jako Sobotkův šéfporadce a v žádné s hlasem voličů spjaté funkci není, Zdeněk Škromach se rozloučil se Senátem, když neuspěl v 2. kole nedávných senátních voleb v Hodoníně.

Že by nyní právě on nahradil Marksovou? „To by byla veselá změna. On prohrál senátní volby, takže to je problém, protože nemá od voličů mandát. Kdyby ho obhájil, tak by to bylo pravděpodobné,“ řekl Blesku politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií na FSV UK v Praze.

Zdeněk Škromach na předvolební selfie s Bohuslavem Haškem a Michalem Sobotkou Zdeněk Škromach na předvolební selfie s Bohuslavem Haškem a Michalem Sobotkou | Facebook, Oficiální stránky Zdeňka Škromacha

Škromach byl v Grossově vládě 1. místopředsedou a u Paroubka ministrem práce od července 2002 do září 2006 (plus rok také 1. místopředsedou a necelý měsíc pověřeným ministrem zdravotnictví). On sám nyní vidí problém i jinde. Člověk, který by do čela resortu nyní přišel, nebude mít příliš času změnit nějaké zásadní věci.

„Myslím si, že půl roku před volbami přebírat takový resort je více méně kontraproduktivní, protože už se nic moc udělat nedá, natož něco příliš pozitivně prodat, takže vnímám to spíše jako složité. Navíc pokud si dám dohromady, že Michala Marksová je zároveň místopředsedkyní strany, tak si neumím představit, že by byla odvolána z funkce,“ řekl Blesk.cz Škromach.

Jak přitom Sobotkovy plánované změny vnímá? „Je to jeho rozhodnutí, já si nejsem zcela jist, jestli je ta správná doba, jestli ta doba nebyla už začátkem letošního roku,“ uvedl Škromach s tím, že jde však o věc strategie premiéra a předsedy ČSSD. „Bude záležet na něm a na personách, se kterými chce přijít. Zatím jsem neslyšel konkrétní jména,“ dodal.

Němečka a Mládka by Paroubek neměnil

Koho by Paroubek naopak neměnil, jsou dle spekulací ohrožení ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Mládkovu rezignaci po jeho neúspěchu v senátních volbách však Sobotka odmítl a svého ministra podržel.

S Němečkem se sešel Sobotka v pondělí odpoledne. Verdikt se Němeček nedozvěděl. „Uvidíme, jak se pan premiér rozhodne, já to nechávám na něm. Pro mě je důležité, jak z této situace vyjde sociální demokracie. Já se nemůžu dívat na to, jak se nám někteří naši političtí konkurenti chechtají a mají radost z toho, že se nám teď úplně nedaří,“ uvedl Němeček. 

V případě Němečkových vládních kolegů pak otazník visí nad tím, nakolik je v reálném ohrožení kritizovaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Či zda může dojít již ke druhé změně ve školství na úkor Kateřiny Valachové. Naopak neotřesitelnou pozici si vybudoval, zdá se, ministr vnitra Milan Chovanec.

Prouza či Lenka Teska: Mladí na tahu?

Vyvstává však i další otázka, zda by Sobotka, který si v dopise sociálním demokratům postěžoval, že „někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat“, neměl sáhnout mezi mladé, ne tak okoukané a více „odpočaté“ tváře v ČSSD.

Na „čekané“ je třeba státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (43). Mohl by právě on nahradit Jana Mládka, případně třeba ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka? „Vhodnější se pro něj jeví spíš diplomacie, ale Zaorálek má silnou pozici i díky sporu s dalajlamou, kde je spojencem prezidenta. Střídání Mládka je tak pravděpodobnější,“ míní politolog Mlejnek.

Němečka by dle spekulací mohla nahradit místopředsedkyně ČSSD a ministrova náměstkyně Lenka Teska-Arnoštová (41). „Ona měla straně dodat voliče, vedení sázelo, že navenek vypadá sympaticky, ale není moc viditelná. Pokud ji násilně popostrčí na Němečkovo místo, tak nevím, jestli to pomůže,“ míní Mlejnek.

V případě výše zmiňované Michaely Marksové se pak nabízí i jiné jméno - její náměstkyně Zuzana Jentschke Stőcklová (40). „Jenže ministryně Marksová je výrazná a populární, navíc jde proti Babišovi, což ČSSD potřebuje. Proto se nezdá pravděpodobné, že by ji premiér měnil,“ dodal politolog.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

hejhej ( 8. listopadu 2016 14:17 )

Škromach, Sobotka, Hašek - trapní kašpaři.

1pravda1 ( 8. listopadu 2016 09:56 )

Paroubku zalez!!!! do svojí neviditelné strany LEV21 a tam si raď, jak to, že ještě nemáš 30% volebních preferencí když si chytrý jak rádio, druhým radíš a sám jsi se ani nedostal do europarlamentu, vlastně už nikam. Škromacha z bazénku, který prohrál senátní volby instalovat do vlády? To se jako mstíš ČSSD? Nejlépe tam instalovat celou pučistickou kliku ne, Škromacha, Haška, Zimolu, Tejce, Chovanec už tam straší dlouho, a jeho rozhodnutí ohledně policejní reorganizace dokonce musí vyšetřovat komise, tak schopný pučista to je.

sores ( 8. listopadu 2016 09:43 )

 Když se čechům něco nelíbí, ať to dají najevo venku transparety,peticema a stávkama jako jiné národy a nestěžují si zde v PC! Pokud lidi budou mlčet, nic se nezmění a ti mazaný a prospěchářský budou nadále u koryta!!!!!

prezny ( 8. listopadu 2016 09:27 )

to jsou lebkouni , jak může Paroubek říct že Škromach by byl bezva prezident

havran2 ( 8. listopadu 2016 08:38 )

Jenom ne ČSSD ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa