Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Zeman drží „basu“ s Babišem i ohledně rušení Senátu. Štěch se drží za hlavu

Autor: ČTK, kal - 
18. října 2016
18:01

Zatímco vicepremiér Andrej Babiš (ANO) čelí za veletoč kolem rušení Senátu kritice dokonce z řad svého hnutí ANO, jeho tradiční spojenec ho podpořil. Prezident Miloš Zeman pochybuje o smyslu Senátu, mohl by být sice pojistkou demokracie, ale není si jist, jestli horní komoru Česká republika potřebuje. Zeman to v úterý řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ho za prohlášení pokárali.

Letošní senátní volby provázela rekordně nízká účast – hlasovat přišlo jen 15,4 procenta voličů.

„Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší. Je mi to líto,“ řekl prezident. Podle něj je volební účast stejně jako potřeba Senátu téma k řešení.

V letošních senátních volbách byla nejúspěšnější KDU-ČSL, která vyhrála v devíti z 27 obvodů. Pro zbývající dvě vládní strany – ČSSD a ANO – skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako Starostové a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Zastoupení KSČM v Senátu zůstane jednočlenné.

Štěch: Prezident nemá napadat ústavní instituce

Na Zemanovo prohlášení zareagoval ostře předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj by prezident neměl napadat ústavní instituce. Místopředseda Senátu Přemyslav Sobotka (ODS) zase uvedl, že by měl Zeman hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Oba připustili, že nízká volební účast je problém, není ale "seriózní" spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení Senátu, míní Štěch.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rovněž odmítl pochybnosti Zemana o smyslu Senátu. Sobotka na twitteru označil horní komoru Parlamentu za demokratickou pojistku. Její zrušení by se podle něj vymstilo. "Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární," uvedl Sobotka.

Letošní volby prezident Zeman hodnotil vůbec poprvé v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech:

Video S prezidentem v Lánech: O volebním debaklu ČSSD, Havlovi i uprchlících na pustém ostrově - David Vaníček

Vše o senátních a krajských volbách 2016 čtěte zde

ccir ( 19. října 2016 02:57 )

Vzhľadom na jazyk ktorým píšem sa k činnosti či opodstatnenosti senátu v ČR nebudem vyjadrovať. Chcem však iba poukázať či pripomenúť ako vôbec vznikol a prečo vznikol v Česku ten senát. Má to korene až v osamostatnení sa Slovenska!!! Zánikom bývalého spoločného štátneho celku bolo treba najmä riešiť bývalých českých poslancov bývalého federálneho zhromaždenia. Je jasné že tých slovenských poslancov federálneho zhromaždenia bolo veľmi málo a nebol problém ich uplatnenia sa v politike nastávajúcej Slovenskej republiky. Riešenie pre tú väčšiu teda českú časť sa napokon našlo také že týchto bývalých federálnych poslancov jednoducho v Česku premenovali na senátorov, vymysleli im senát a všetko bolo k spokojnosti všetkých vyriešené. Teda nastávajúci senátori mali zabezpečenú svoju vlastnú budúcnosť a viac predsa ani nepotrebovali a tak ich má Česko vlastne na krku až dodnes. Českú verejnosť ohúrili ich novými vtedy v Česku neobvyklými názvami - senátormi ako aj s názvom tejto zložky - senát. A bolo vymaľované ...

noacojezase ( 18. října 2016 20:33 )

Ještě jsem neslyšel, že by si někde kapříci odhlasovali vypuštění rybníku. Newyorské zastupitelstvo je jednokomorové a má 51 členů, u nás je 81 senátorů a Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky má 200 poslanců, kurňa, kde dělají ti amíci chybu.

grandpen ( 18. října 2016 20:24 )

moiaza ( 18. října 2016 20:04 )

To je zajímavé. Zrodit senát šlo jednoduše. Zrušit senát je hrozně složité. Bodejď by ne. Přece žádný kapřík si sám nevypustí dobrovolně svůj rybník. Proti zrušení senátu jsou všichni ti, kteří parazituji na této společnosti, nebo se parazitovat chystají. Slovensko nemá senát a funguje. Mnoho jiných zemí nezná slovo "senát" a lidé také žijí. Zeman má plnou pravdu. Proč se bojí udělat v ČR referendum o zrušení, nebo nezrušení senátu? Odpověď je jasná. Senát by neprošel a paraziti by si museli hledat jiné koryta.

pajaad ( 18. října 2016 19:47 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud