Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Návrat minulých praktik? Komunista Filip chce zavést trestný čin příživnictví

Autor: Václav Lang - 
18. října 2016
18:11

Nepracuješ, tak nejez! Respektive půjdeš do basy. Praxi známou z minulého režimu chce znovu zavést předseda komunistů Vojtěch Filip. I když, jak říká, trestný čin příživnictví by neměl dopadnout na toho, kdo nežije na úkor jiného. Měl by se podle něj týkat hlavně lidí, kteří zneužívají sociálních dávek a cizí dobroty.

Až dvouletým trestem za příživnictví trestal komunistický režim ty, kteří se vyhýbali práci nebo kteří se chtěli živit samostatně bez příslušných povolení. Oficiálně cílil na ty, již se živili nepoctivě, ale dopadal i na disidenty nebo nepohodlné osoby. O obnovení tohoto trestného činu se šéf KSČM Vojtěch Filip zmínil v úterý během tiskové konference, kde komentoval návrh na zvýšení daňové slevy na děti.

Na dotaz, zda by se sleva měla týkat jen zaměstnanců, nebo i živnostníků, odpověděl: „V tomto ohledu nerozlišujeme mezi zaměstnanci a živnostníky. Pro nás je důležité, aby nešlo o ty, kteří žijí ze sociálních dávek.“

Krajské volby 2016: Šéf komunistů Vojtěch Filip ve štábu KSČM Krajské volby 2016: Šéf komunistů Vojtěch Filip ve štábu KSČM | Foto Blesk - Petr Novotný

A pokračoval: „Víte, já se tady přihlásím k jedné věci, já vážně uvažuji o tom, že je potřeba vrátit do trestního zákona trestný čin příživnictví. To je evidentní, že v tomto ohledu někteří zneuživatelé sociálních dávek, případně příspěvků, nejsou ochotni poctivě pracovat, nebo pracovat podle svých možností. A v tomto ohledu mi připadá takový trestný čin docela případný.“

Nemá jít o trestání bohatých

Jak dále dodal, nemá jít o to trestat někoho, kdo má dostatek prostředků a kdo nežije na úkor jiného, ale trestat ty, kdo právě chtějí žít na úkor někoho dalšího. A přidal příklad z reálného života, kdy bývalý manžel, který je na nemocenské, se rok nemá k tomu, aby opustil byt své bývalé manželky. „Ona nemá prostředky na to, aby si zařídila jeho vystěhování z bytu, který užívá nelegálně, a my nemáme žádný nástroj – zejména ne v civilním právu, abychom něco takového napravili,“ popsal.

Šéf českých komunistů Vojtěch Filip si zaletěl do Ruska. Sněmovna mu to proplatila. Šéf českých komunistů Vojtěch Filip si zaletěl do Ruska. Sněmovna mu to proplatila. | Foto Blesk - Ladislav Křivan

„Pán si myslí, že je umělec a může tak žít dlouhou dobu, a paní od února – dnes máme říjen - není schopna s tím nic dělat,“ dodal bez dalších podrobností. 

Filip bude skutečně chtít tento nápad převést do legislativy. „Mám v úmyslu přímo novelu trestního zákoníku,“ uvedl pro Blesk.cz. Zákon o příživnictví by měl být namířen proti osobám dlouhodobě a programově se vyhýbajícím práci a žijících tedy na úkor slušných, pracovitých lidi (společnosti). V rádiu to teď interpretovali tak, že každý by měl prokázat, že žije z vlastní práce, jinak půjde o trestný čin. Což je, myslím, nešťastná interpretace. Jde přeci o zamezení zneužívaní sociálních dávek, ne o šikanu těch, co nic nepobírají,“ dodal.

spartaboyred ( 24. ledna 2019 16:01 )

Ideální by byla kombinace Kalouska a Filipa. Tedy sebrat co nejvíce nemocným lidem invalidní důchody, prodloužit věk odchodu do důchodu aspoň na 75 let a pak tyto lidi zavírat za příživnictví. Ale u těch starobních by to odlákalo voliče. Proto taky Babiš zavedl zlevněné jízdné jen pro studenty starobní důchodce a ZTP. To je logika+sobeckost-dobré srdce. Babiš sám má duševně nemocné děti tak jaktože se takto chová? Proč je Babiš proti konopí když konopí pomáhá proti autismu a má obrovsky méně vedlejších účinků oproti antipsychotikům?

salto ( 19. října 2016 11:18 )

Sakra to by byly kriminály přeplněné cik... pardon Romy

sendrasak ( 19. října 2016 07:46 )

Já bych zase navrhl zrušení zločinecké komunistické organizace, už 27 let se válejí v parlamentu a kromě blbých keců nevyxkazují žádnou práci. Tak proč je živit, příživníky.

grandpen ( 18. října 2016 19:45 )

tonny44 já bych se na tvůj pokus taky vys-ral.

grandpen ( 18. října 2016 19:42 )

Víme že střeseš o flek u pásu, ale neměj obavy, je tvůj na věky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa