„Vítězný únor“ hýbe politikou: Démon komunismu se nevrátí, věří Fiala

Autor: Jaroslav Šimáček - 
25. 2. 2016
12:00

Při příležitosti výročí komunistického převratu v roce 1948 se v Praze uskuteční řada vzpomínkových i protestních akcí. Vyjadřují se k němu již i politici. KSČM vydala prohlášení, že se po listopadu 1989 náležitě omluvila, její šéf Vojtěch Filip se spíš dívá do budoucnosti. Na to, že se EU podle něj hroutí jako domeček z karet. Před „démonem komunismu“, ale i „džiny nesvobody“ varoval šéf ODS Petr Fiala.

Hned několik pietních akcí, ale i demonstrací bylo v Česku na čtvrtek naplánováno při příležitosti výročí komunistického převratu. Právě 25. února 1948 přijal prezident Edvard Beneš demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval nové ministry podle přání tehdejšího komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Pro tehdejší komunisty se tak stal únor „vítězným“, pro český národ prohrou s tisíci oběťmi.

Fiala: Démon komunismu a džinové nesvobody

Na čtvrteční dopoledne bylo svoláno shromáždění k pamětní desce Senátu při příležitosti 68. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad v roce 1948. Památku obětí komunistů však uctili lidé již ve středu v podvečer na úpatí pražského Petřína u pomníku obětí režimu. Pietní akce se tam zúčastnili i vicepremiér Pavel Bělobrádek, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či kardinál Dominik Duka.

„Nesmíme zapomenout. Komunistický režim má na svém kontě tisíce nevinných obětí. Často to byli nejenom lidé, kteří proti němu aktivně vystupovali, ale lidé, kteří se stali oběťmi velkého bludu,“ řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Vicepremiér Pavel Bělobrádek 24. 2. 2016 na pietním aktu k uctění památek obětí komunistického režimu u schodů na PetřínVicepremiér Pavel Bělobrádek 24. 2. 2016 na pietním aktu k uctění památek obětí komunistického režimu u schodů na Petřín | ČTK

Protestovat se však bude i proti současné vládě či Andreji Babišovi. Naznačil to ostatně i šéf ODS Petr Fiala. „Smutné výročí 25. února je potřeba si připomínat. Už jen kvůli obětem zločinného režimu, který zde po převratu v roce 1948 komunisté zavedli. Měli bychom toto výročí ale chápat jako varování. Ne před komunistickým pučem, ten dnes opravdu nehrozí, ale před lhostejností k omezování svobody, se kterou se bohužel znovu setkáváme na každém kroku,“ uvedl na Facebooku Fiala.

Výročí využil lídr jedné z opozičních stran k útoku na Sobotkovu vládu. „Démon komunismu už asi nepovstane, ale džinů nesvobody je v láhvi pořád dost. Zašpuntujme je tam, dokud je čas. Výročí 25. února nás k tomu vybízí,“ pokračuje Fiala a kritizuje třeba kontrolní hlášení DPH. 

„Laciné analogie odmítám. Ale podívejte se na poválečnou atmosféru: komunisté jasně vyhráli volby v roce 1946, kdekdo jim věřil, že to s nimi myslí dobře, volila je i spousta živnostníků a soukromých zemědělců. ‚Copak náš Kléma, ten má pod čepicí‘, vyjádřil velký básník František Halas názor velké části společnosti. A jak to dopadlo! No jo, chtělo by se povzdechnout, dnes taky někteří lidé prý mají „pod čepicí“. Jenže co tam mají?“ povzdechl si Fiala s tím, aby to nedopadlo jako tehdy.  

Smutné výročí 25. února je potřeba si připomínat. Už jen kvůli obětem zločinného režimu, který zde po převratu v roce...

Zveřejnil(a) Petr Fiala dne 25. únor 2016

Na Václavské náměstí se od 17:30 chystá demonstrace „Oligarchům zvoní hrana“, na které vystoupí mj. Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (TOP 09) či Miroslava Němcová (ODS).

Vyjádření komunistů: Je horší než Semelová?

Současní komunisté se snaží od temné minulosti distancovat. I když ne tak úplně. „Výročí února 1948 přináší každoročně příležitost k oživení dlouholeté kampaně, jejímž úkolem je vnutit široké veřejnosti minimálně nepřesnou interpretaci tehdejších událostí,“ uvádí KSČM ve svém oficiálním prohlášení.

Prý se objevuje ve společnosti snaha „zastřít fakt, že KSČ tehdy aktivně prosazovala životní zájmy širokých neprivilegovaných vrstev, a to jí přineslo úspěch“. KSČM se tak „k revolučnímu základu února 1948 hlásí. Oceňuje práci a obětavost generací budovatelů první formy socialismu. Zároveň však hluboce lituje tragických deformací a nedostatků, které během vývoje myšlenku socialismu ochudily a poškodily.“

KSČM dál uvádí, že se po listopadu 1989 „omluvila všem, jejichž život tyto deformace negativně zasáhly.“ Vyjádření KSČM však některé politiky naštvalo.

„Je to děsivé, znovu to opakuji. Musím říci, že první signálem byla paní poslankyně nebo spíše soudružka Semelová, která řekla, že Milada Horáková byla popravena oprávněně, protože se přiznala. To dnešní prohlášení je možná ještě horší, protože je to prohlášení komunistické strany jako ´normální strany´ v uvozovkách v ČR,“ reagoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) v ČT a ministr kultury Daniel Herman dodal, že "komunisté se prostě nemění" a je vidět, z jakých kořenů vychází.

Evropa se rozpadá, tvrdí Filip

Šéf KSČM Vojtěch Filip však spíše vyhlíží budoucnost. I když světlá podle něj tak úplně není.

„Evropská unie se začala rozpadat jako domeček z karet. A to přímo nám všem před očima,“ tvrdí Filip v komentáři pro Parlamentní listy. Kritizuje nekompetentní Evropskou komisi či bezradnost vůči stále sílící vlně migrantů i teroristickým hrozbám. „Tohle není cesta mírové budoucnosti, ale, žel, cesta do záhuby. Zeptat se, proč nikdo z EU nejedná s Ruskem a dalšími státy mimo EU o vzájemné spolupráci, se snad ani v Bruselu nesmí,“ pokračuje Filip.

„Vždyť evropské neunijní státy mají s námi společného nepřítele v podobě teroristů a i společný problém v podobě migrantů, kteří zaplavují Evropu každým dnem více a více. Část států EU zvolila evidentně cestu ‚každý sám za sebe‘ a ‚všichni za nikoho‘. Uzavřením hranic stejně nic nevyřešila, problém se nezmenšil. Je to stejné, jak když malé dítě odmítne chodit do školy, protože tam dostává špatné známky,“ dodal.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

PetrB ( 26. února 2016 21:24 )

místo hvězdiček má být t i n y u r l

PetrB ( 26. února 2016 21:20 )

Jezká paralela je tady: ***.com/zx6tamx

PetrB ( 26. února 2016 21:18 )

Hele zaharvi, nežer už ty prášky. Měkne ti z toho zbytek mozku.

borivojmilosrdny ( 26. února 2016 14:01 )

Můj známý, docent Z Greifswaldu (NDR), čekal na wrtburga 10 (slovy deset) let!

Helehelenka ( 26. února 2016 13:58 )

 Vítězný Ůnor zahájil nejšťastnější obdobý našich dějin.

Zobrazit celou diskusi
Další videa