Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Dusno v ČSSD: Padne Sobotka po volbách, nebo nepřežije už stranický sjezd?

Autor: Václav Lang - 
14. října 2016
05:14

Po prohraných krajských volbách padá na hlavu šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky víc a víc kritiky z jeho vlastních řad. Do popředí se znovu dostávají lidé, kteří mu šli otevřeně po krku před třemi lety. S blížícím se volebním sjezdem ČSSD se tyto hlasy začínají znovu ozývat. Podle politologa Lukáše Jelínka ustojí Sobotka jarní hlasování o novém předsedovi, problém ale zřejmě bude mít příští rok na podzim po sněmovních volbách.

Fiasko a debakl. Taková slova zaznívají od soboty, kdy Sobotkova ČSSD prohrála s Babišovým hnutím ANO v krajských volbách a hůř si vedla i v 1. kole boje o Senát. A ti sociální demokraté, kteří mají blíž k prezidentu Miloši Zemanovi než k Bohuslavu Sobotkovi, se teď ještě víc ucházejí o Zemanovu přízeň.

Všichni sice jakékoli pletichy popírají, spekuluje se však, že se chystá lánský puč dvě. Neboli druhý pokus vyštípat Bohuslava Sobotku z čela ČSSD. První příležitost bude na jaře při volebním sjezdu strany. Další variantou je, že Sobotku nechají straníci dovládnout do voleb a padne po nich. 

Prezident Miloš Zeman na návštěvě u hejtmana Jiřího Zimoly v Jihočeském kraji. Tentokrát jel Zimola za Zemanem na Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman na návštěvě u hejtmana Jiřího Zimoly v Jihočeském kraji. Tentokrát jel Zimola za Zemanem na Pražský hrad. | ČTK

Nejvíc v popředí jsou v tomto směru aktéři prvního pokusu o svržení z roku 2013. Jihočeský hejtman Jiří Zimola jako jeden ze dvou hejtmanů, kteří uhájili „oranžové“ vedení kraje, se stal po volbách hvězdou ČSSD. Hned po víkendu také odjel s lahví hruškovice za prezidentem na Hrad, aby mu podle svých slov poděkoval za podporu a nechal si poradit se skládáním koalice. Pro jistotu o schůzce dopředu informoval a po ní odmítl, že by s prezidentem řešil situaci v ČSSD a že by se chystalo nějaké spiknutí. V médiích zopakoval, že se Sobotkou do souboje o předsednictví jít nechce. 

O den později přijel za Zemanem další „pučista“, jihomoravský hejtman Michal Hašek, který má k Zemanovi rovněž blízko. Uvedl pak, že se zúčastnil pravidelné schůzky Zemanova poradního týmu, kde mu mimo jiné nabídl rezignaci na tento svůj post poradce pro regiony, ale prezident to odmítl.

Hašek, který po osmi letech v čele kraje opustí post hejtmana, měl dlouhou dobu „zálusk“ na křeslo šéfa sociální demokracie. Po lánském puči se ale stáhl do ústraní. Teď už se ani nedá mluvit o „haškovském křídle“ v ČSSD, které bylo jinak do roku 2013 poměrně silné. 

Takto Jiří Zimola nedávno v debatě Blesku vysvětloval, že tzv. lánský puč byla jen dobrá večeře u prezidenta:

Video  Zimola o tom, jak s rebely chtěl »sejmout« Sobotku: Byla to jen milá večeře.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Podle politologa Lukáše Jelínka, který sám býval členem ČSSD, se nyní ve straně projevuje spíš střet mezi podporovateli Sobotkovy snahy inspirovat se západními sociálními demokraciemi. A mezi přívrženci tradicionalistického proudu. „Ti se hlásí k tomu, jak si politiku představoval Miloš Zeman už za opoziční smlouvy a i v dalších letech. To jsou lidé, kteří mu visí na rtech v době, kdy Miloš Zeman má svou vlastní politickou stranu, jejíž je čestným předsedou a které neodkázal pomoci ani proniknout do krajského zastupitelstva na Zlínsku nebo Pardubicku,“ uvedl pro Blesk.cz. 

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou | ČTK

O Zemanovu přízeň si poněkud překvapivě řekl i ministr vnitra Milan Chovanec, který po lánské schůzce získal Sobotkovu důvěru zpět, a stal se tak i jeho prvním místopředsedou. Teď ale nabádá k tomu, aby se strana přiblížila k Zemanovi, jenž je podle něj prezidentem vzešlým z ČSSD.

Najdou se však opět i hlasy proti Sobotkovi - mluví tak třeba poslanec Jaroslav Foldyna nebo senátor Zdeněk Škromach. A také samotný prezident, který se proti Sobotkovi vzájemně podporuje s Andrejem Babišem. 

Hamáček a Dienstbier stojí za Sobotkou

Za Sobotkou nicméně stojí někteří jeho věrní a podle Jelínka má kolem sebe dost lidí na to, aby zůstal v čele strany i po jarním volebním sjezdu ČSSD. „Popravdě řečeno bych i věřil všem těm, kteří říkají, že ho na sjezdu podpoří a že proti němu na předsedu kandidovat nebudou. Ale všechno to působí takovým tím dojmem, že vzkazují: ‚My tě zvolíme ještě naposled, možná i s nějakým slabším mandátem, ale počítej s tím, že s největší pravděpodobností stejně pár měsíců po sjezdu skončíš‘,“ uvedl. 

Jan Hamáček ve Sněmovně Jan Hamáček ve Sněmovně | Blesk / Jakub Poláček

Stojí za ním alespoň například ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier a předseda Sněmovny Jan Hamáček. „Jsem přesvědčený, že Bohuslav Sobotka je úspěšný premiér, že sociální demokracie díky své účasti ve vládě a díky tomu, jak Bohuslav Sobotka vykonává svoji funkci, byla schopna prosadit velkou část svého programu. O čem musíme diskutovat, je, jak tento fakt komunikovat k veřejnosti,“ uvedl Hamáček ve čtvrtek pro Blesk.cz. 

„Když se podíváme i na různé výsledky v krajích i v některých senátních obvodech, tak lze těžko říct, že by to byla chyba na centrální politice. Nakonec všichni uznávají, že vláda provádí docela dobře svůj program,“ shodl se s ním Dienstbier, který dodal, že úvahy o svržení Sobotky jsou nesmyslem. 

„Stranu ničí ambice jedinců“

Stranu přitom čeká klíčová bitva příští rok na podzim, kdy se konají volby do Poslanecké sněmovny a kdy se rozhodne o směřování země. V nich se v boji o vedoucí pozici střetne ČSSD s Babišovým hnutím ANO. „Všechno to působí dojmem, jako by si někteří sociální demokraté ani nepřipouštěli možnost, že by ČSSD mohla být ve sněmovních volbách úspěšná, a že už vlastně myslí na to, co po Sobotkovi nebo ve kterém okamžiku se Sobotky zbavit,“ komentoval povolební a zároveň předvolební dění v ČSSD Jelínek. 

Michal Hašek byl dlouhou dobu hlavním Sobotkovým nepřítelem v ČSSD. Dnes už prý má ve straně jen malý vliv. Michal Hašek byl dlouhou dobu hlavním Sobotkovým nepřítelem v ČSSD. Dnes už prý má ve straně jen malý vliv. | Foto CNC - Hynek Zdeněk

„Problém je, že spousta sociálních demokratů teď zjevně nežije ani senátními volbami, ani volbami do Poslanecké sněmovny, ale žije svými vlastními ambicemi. A to se do značné míry prolíná do jejich vztahu k Miloši Zemanovi, k vášnivé debatě o tom, jaký typ voličů by měla sociální demokracie hájit. To jsou debaty, které vždycky dokázaly spíše snižovat autoritu ČSSD nebo její voličskou podporu,“ dodal.  

Podle Jelínkova názoru sociální demokraté nemají v současnosti mezi sebou nikoho, kdo by dokázal stranu stmelit jako Sobotka. „Nemá žádného tak výrazného člověka, který by dokázal získat respekt jak liberálnějšího, tak tradicionalističtějšího proudu. Navíc Sobotka je úspěšný premiér (...). Ale ty vlny, které sledujeme, jsou dané ambicemi lidí, kteří už myslí na to, co bude, až jednou odejde Sobotka, a v tuto chvíli mnohem víc upřednostňují svou osobní popularitu, třeba i za pomoci Miloše Zemana,“ uzavřel. 

mim33 ( 14. října 2016 18:21 )

Sobotka je pro ČSSD totéž, co byl Nečas pro ODS.

hejhej ( 14. října 2016 16:10 )

Sobotka, kdyby měl charakter ( což od politika nedá očekat), tak po prohře v komunálních volbách odstoupí. On, ale naopak plácá nesmysly, neúspěšní kandidáti v krajských volbách se cpou na hejtmany , nerespektují výsledky voleb, jinými slovy se.rou na voliče, jen co se zavřely vlobní místnosti. Dávají svým chováním jasný signál: do PS NEVOLIT ČSSD stejně jako zlodějské ODS, TOP09 a KDUČSL.

zednik ( 14. října 2016 13:45 )

Problém je, že při každém zamíchání vyleze nahoru vždycky ten usazenej logr, co tiše léta dřímá na dně a čeká na svou příležitost. Ti léta neviditelní a absolutně neschopní.

marais ( 14. října 2016 13:25 )

JAK SMĚŠNÉ? A že vám to nevadilo, když paroubek z čssd ve volbách získal většinu a Klaus pověřil Nečase o sestavení vlády?

marais ( 14. října 2016 13:22 )

Jaké dusno v čssd? Sobotka nemá konkurenta, jako premier dobře obstál a pan Zimola získal hlasy na zdanění církevních restitucí,když ano i kdu-čsl ve vládě o tom nepřipustilo ani debatu! Dost mi zklamal postoj Chovance, jak ujížděl na hrad něco žehlit...myslím, že Sobotka drží čssd pohromadě, protože je mírný, slušný a dilplomat. Jeho protivníci ho sprostě osočují asi stejně jako to bylo u Paroubka, nezdá se vám?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa