Brabec neposlechne námitky z Havaje k Šumavě. „Budeme za pitomce,“ varuje vědec

Autor: Václav Lang - 
7. září 2016
19:30

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neuposlechne výzvu Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN), která apeluje na Českou republiku, aby rozšířila bezzásahové zóny Národního parku Šumava. Podle Brabce je současný stav dostačující. Přírodovědec Pavel Kindlmann, který se světového kongresu IUCN na Havaji účastní, pro Blesk.cz řekl, že se tím Česko v rámci organizace zdiskredituje.

Na kongresu na Havaji přijala IUCN rezoluci, v které Českou republiku napomíná za stav Národního parku Šumava. Uvádí v ní, že má-li Šumava zůstat národním parkem podle mezinárodních kritérií, musí ihned rozšířit rozlohu bezzásahového území na 30 procent celkové plochy a vytvořit harmonogram pro její další rozšiřování.

Ministr životního prostředí ale výzvu vyslyšet nehodlá. V tiskové zprávě upozornil Richard Brabec, že zatímco aktuální rezoluce Česko kritizuje, v květnu naopak sklidilo pochvalu od Světové komise pro chráněná území, která je přidružená IUCN.

Správa Národního parku Šumava uspořádala 11. srpna akci Den pro rašeliniště. Na snímku je ministr životního prostředí Richard Brabec.Správa Národního parku Šumava uspořádala 11. srpna akci Den pro rašeliniště. Na snímku je ministr životního prostředí Richard Brabec. | ČTK/Pavel Němeček

„Její předsedkyně Kathy MacKinnon na jednání s MŽP i ředitelem Národního parku Šumava Pavlem Hubeným jednoznačně podpořila dosavadní přístup MŽP a správy národního parku k ochraně přírody na Šumavě s tím, že odpovídá nárokům mezinárodní kategorie IUCN. O žádném dalším či okamžitém rozšiřování bezzásahového území či podmínkách nebyla s vědci z IUCN řeč,“ prohlásil Brabec. Dodal, že přijatou rezoluci reflektovat nebude.

Ministr připomněl, že ve Sněmovně leží novela, která počítá se zachováním současného rozsahu bezzásahových zón minimálně do roku 2035. Podpořil ho i ředitel šumavského parku Pavel Hubený.

Vědec z Havaje: Budeme za pitomce

Opačný názor ale sdílí přírodovědec Pavel Kindlmann z Ústavu životního prostředí při Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, který se kongresu na Havaji účastní. Uposlechnutí rezoluce je podle něj nezbytné proto, aby IUCN brala Národní park Šumava vážně.

Vědec Pavel KindlmannVědec Pavel Kindlmann | Blesk - Vlaďka Hradská

Česku v opačném případě žádná sankce nehrozí, leda vyloučení z organizace. „IUCN nemá moc nám ukládat nějaké sankce. Je to, jako když si představíte prestižní klub, v kterém jsme, a potom se musíte nějakým způsobem taky chovat. U nás je takový zvyk říct: ‚A co se stane, když to neuděláme?‘ No, co se stane, budou nás považovat za pitomce,“ uvedl pro Blesk.cz.

„U nás je furt takový ten pocit, že dokud nám nedají přes pazoury, tak si budeme dělat, co chceme. To jsou právě ti jihočeští politici, kteří si z plánu otevření Šumavy developerům a následkem toho zničení přírody udělali volební program. Díky tomu si teď o nás lidi v cizině myslí bůhvíco,“ dodal. Odborník ale přiznal, že Česká republika není jediná, na kterou z Havaje ukázali prstem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 8. září 2016 10:46 )

5.5.2014....Pověřený ředitel NP Šumava Pavel Hubený (vlevo), kterého do funkce uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. Do funkce pověřeného ředitele Národního parku Šumava včera nastoupil Pavel Hubený. Vystřídal tak Jiřího Mánka, kterého ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odvolal z funkce ke konci dubna 2014. ......leden 2015....ANO-Dolejského těžařská lobby: Vytunelované lesy NP Šumava jsou dále těženy, tentokrát za účelem zisku! Nyní mlčí, je po kalamitě, za r. 2014 se úmyslně vytěžilo cca 110 tisíc kubíků dříví a stejné množství se plánuje vytěžit i v letošním roce. Vytunelované lesy NP Šumava V lesích NP Šumava proběhla obrovská větrná kalamita (2007). V následném období (2007-13) nechala fanatická ochrana přírody rozmnožit kůrovce natolik, že se muselo nuceně vykácet tolik dříví, které v tamních lesích přiroste za 12 let a tedy dnes je defakto předtěženo. Tunel nevadí – těžíme dále! Když skončily vynucené kůrovcové těžby (2013), tak se hledal způsob, jak by se dalo těžit dále 110 000 kubíků dříví ročně a utržit 130 miliónů za dříví. Hodily se k tomu nenáviděné smrkové monokultury. Náměstek správy NP Jan Kozel přišel s teorií „přestavby smrkových monokultur“. Dělá se to tak, že ve 40 až 60 letém lese se úmyslně vykácí menší plochy, aby se narušila monokultura. Lesnicky citlivějším přístupem by bylo provádět takové zásahy až v dospělém věku stromů (cca 100 let) a to i s přihlédnutím k tomu, že NP potřebuje peníze. „Kozlovy“ přestavby smrkových monokultur ano – ale na to si musím zašetřit etát, a ne jej vyplýtvat na kůrovce.

jarda304 ( 7. září 2016 21:07 )

Za nebezpečné pitomce lze považovat ekoteroristy a takové jako ten Kindlmann

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud