Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Spor o vodu: Sobotka odmítá Brabcovo zdražování, ten za tím vidí volby

Autor: ČTK, val - 
15. srpna 2016
20:23

Zvýší se poplatky za odběr podzemní vody, jak to navrhuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)? Sociální demokraté v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou na to nechtějí přistoupit. Brabec je ochoten o návrhu, který má pomoci v boji se suchem, dále jednat. Za postojem ČSSD vidí blížící se volby.

„Boj se suchem nesmí být záminka pro bezdůvodné plošné zvyšování nákladů domácností, které odebírají vodu z veřejných vodovodních sítí a nemohou ovlivnit, zda je v důsledku místních podmínek získávána více z povrchových, či podzemních zdrojů,“ prohlásil v pondělí Sobotka. „Nemůžeme souhlasit s tím, že by lidé měli platit za vodu vyšší poplatky, a to jen proto, že v důsledku jejího neustálého zdražování dochází k omezování její spotřeby, a tím i příjmů SFŽP,“ dodal.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) si přeje, aby změna byla přijata v koaliční shodě, je připraven dále jednat. Chce ale vědět, čím platit plány ve vodohospodářství. V rozhovoru pro ČT 24 uvedl, že v připomínkovém řízení úřad vlády nic nenamítal.

Postoj ČSSD Brabec vnímá v souvislosti s blížícími se volbami. Také lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka v pondělí zvýšení poplatků podpořil. Ministerstvo životního prostředí podle něj dělá sice nepopulární, ale logický krok, jenž směřuje k ochraně cenného zdroje.

Proti návrhu novely ministerstva životního prostředí se nedávno postavily Svaz měst a obcí a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Podle SOVAK by mohlo v krajním případě některým odběratelům vodné a stočné stoupnout až o 21 korun za metr krychlový. Letos Češi platí v průměru 83 korun za metr krychlový. Takto dramatický nárůst Brabec odmítá, uvedl, že navýšení nesmí být sociálně neúnosné. Vyjádření SOVAK považuje za lobbistický tlak.

Zvýšení poplatků za podzemní vodu je podle ministra úkolem z vládní koncepce lepšího hospodaření s vodou. Plán na trojnásobné zvýšení do roku 2022 představil na jaře, jde podle něj o kompromis, původně uvažoval o čtyřnásobném navýšení. „Počítali jsme, že průměrný dopad na obyvatele a rok by měl být 18 korun ročně. Na čtyřčlennou rodinu by to mělo být kolem 70 korun ročně,“ uvedl. Nyní činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za metr krychlový na jiné použití. Zdražovat by se mělo od příštího roku.

Poplatky hradí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP).

Brabec je o předloze připraven diskutovat a je ochotný od zvýšení poplatku ustoupit. V tom případě je ale podle něj třeba začít se bavit o jiných způsobech financování vodní infrastruktury. „To nejsou peníze do státní pokladny, SFŽP je ihned investuje,“ uvedl. Souhlasí, že voda je drahá, to ale podle něj způsobila nepovedená privatizace.

Samo ( 15. srpna 2016 22:20 )

Shodou okolností jsou to kraje, které měly až do srpnových bouřek největší srážkové manko. Jinak Brabec je ten největší magor ze všech ministrů hned po Babišovi. Když cigani a bezdomovci kradli poklopy na kanálech, řešil to tím, že vyautoval malé sběrny a vydělaly na tom velké sběrny lobistů za nový zákon. Pokračoval zákonem o malých topeništích a teď zase se sere do vody. Jinak hospodaření s vodou by mělo mít ve své gesci Ministerstvo zemědělství, protože pod něj spadá hospodaření v lesích a na polích. V minulosti, ještě před komunisty se nikdy nekácel les až na holiny, vždycky byla tzv. probírka, lesem nejezdily těžké vozidla, které udělají koleje ve směru z kopce dolů a voda odteče, aniž by mohla v lesích vsáknout. O polích ani nemluvím, tam je to úplná hrůza, pěstuje se na velkých plochách kukuřice a řepka, co jsou plodiny, které nemají žádnou půdopokryvnost a dokonce i ve svahu, což vede k tomu že i slabý dešť splavuje půdu z kopce dolů, když přijde hodinový liják, pak je vesnice zaplavená nánosem bahna.

tomik007 ( 15. srpna 2016 21:25 )

VRABEC zjevne neodhadl spravnou vysku podmazavky

stacho ( 15. srpna 2016 21:14 )

Kdo zdraží vodu patří na lano.....

nezadat1 ( 15. srpna 2016 21:05 )

Hovadina,Brabec řekl,že jen dostal za úkol od vlády vypracovat dopady a když který koliv člen vlády stím nebude souhlasit,tak okamžitě návrh stáhne,že je mu také proti srsti zdražit vodu a jen plni usnesení vlády.Křivák sobota ho do toho navez aby se v zápěti od toho distancoval a dělal ze sebe nevinný jeně.Tomu parchantovi co se snižuje popularita se neštítí jakékoliv podlosti.

petrusaa ( 15. srpna 2016 20:55 )

Většina Čechů šetří vodou tak moc, až je pod hranicí doporučeného hygienického minima. To stanovila Světová zdravotnická organizace na 100 až 200 litrů denně. Český průměr je přitom kolem 85 litrů na jednoho člověka denně, nejméně spotřebují lidé v Pardubickém a Zlínském kraji, dokonce jen 76 litrů. Základní hygienu přitom podle hygienika Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu zvládnete s necelými 50 litry vody. Hygienické problémy spojené s nedostatečným používáním vody tak prý bezprostředně nehrozí. Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/402386/cesi-skudli-vodou-az-se-kazi-v-trubkach-ministr-ji -chce-ale-jeste-zdrazit.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud