Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Jak to „šlape“ v policii po reformě? Žalobce Zeman chválí, ale vyčkává

Autor: bru/ČTK - 
31. srpna 2016
18:30

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pochválil spolupráci s vedením nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu. Na hodnocení činnosti nového útvaru, který funguje jeden měsíc, je podle něj však ještě brzy. Zeman to dnes řekl novinářům po své výpovědi před sněmovní vyšetřovací komisí, která se zabývá reorganizací policie. Šéf žalobců před poslanci mluvil zhruba tři hodiny.

Hovořil jsem o chronologii reorganizace celé policie, tak jak to vnímám ze svého pohledu,“ shrnul svoje vystoupení před poslanci Zeman. Komisi řekl, že velmi dobře hodnotí komunikaci s vedením nového útvaru.

Jmenoval zejména šéfa centrály Michala Mazánka a jeho náměstka Petra Vopršala, kteří navštívili nejvyšší i vrchní státní zastupitelství. „Nastavili jsme si určitý způsob komunikace, který předpokládám, že budeme dodržovat, takže z tohoto hlediska mám dobrý pocit,“ uvedl Zeman.

Nejvyšší státní zástupce se chce nechat přesvědčit, že vyšetřování kauz pokračuje a že nový útvar bude iniciativní v zahajování nových kauz. „Myslím si, že měsíc je příliš krátká doba na hodnocení,“ doplnil Zeman.

Žalobci patřili mezi největší kritiky policejní reformy, při které se do nové centrály proti zločinu sloučil protikorupční a protimafiánský útvar. Obě složky nyní mají jedno velení. Reforma začala platit 1. srpna, což bylo o měsíc později, než se původně plánovalo.

V červenci mimo jiné vedení policie diskutovalo se státními zástupci o jejich připomínkách, které musely být vyřešeny před startem reformy. „Veškeré připomínky státních zástupců byly zapracovány. Praxe se zatím nedá změřit,“ řekl novinářům předseda sněmovní komise Pavel Blažek (ODS).

Kromě Zemana dnes budou postoj státních zástupců komisi vysvětlovat pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. V minulosti už před poslanci vypovídal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa