Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

K nařčení Tuhého z „brutálních úniků“ nejsou důkazy, tvrdí vyšetřovací komise

Autor: ČTK, val - 
15. září 2016
15:55

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie ve čtvrtek přijala usnesení týkající se bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Ten například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků ze spisů“. Komise ale konstatovala, že jeho tvrzení nejsou průkazná. Nepředložil prý přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím. Novinářům to po jednání komise řekl její předseda Pavel Blažek (ODS).

Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků ze spisů“.

Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.

Ani komisi však Komárek nepřesvědčil. „Některá dosud nezveřejněná tvrzení v médiích bývalým policistou ÚOOZ plk. Komárkem ve věci okolností organizační změny v Policii ČR nemají průkazný charakter; komisi nebyly předloženy přímé důkazy potvrzující jeho mediální vyjádření vůči konkrétním osobám a institucím,“ stojí v usnesení sněmovní komise. 

Komise se také ohradila proti informacím médií, které tvrdí, že mají zdroje zevnitř vyšetřovací komise. „Můj názor je, že některé vyslýchané osoby současně to, co říkají nám, říkají ještě někde jinde, a z toho to vzniká,“ řekl Blažek.

Podněty ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Nejvyššímu státnímu zastupitelství podle Blažka směřují právě k tomu, aby se odhalilo, jak se některé informace k novinářům dostaly. „Je jednoznačné, že některé spisy zkrátka a dobře byly v rukou státních zástupců,“ podotkl Blažek.

Další termín zatím není

Exministr vnitra Blažek také informoval, že komise zatím nemá naplánovaná další jednání. Nyní se čeká na to, až bude zproštěn mlčenlivosti ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek.

Ve čtvrtek vyslechla současného šéfa GIBS Michala Murína a bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa. Zatímco Murín před poslanci mluvil tři hodiny. Lang se naopak vyjádřil velmi krátce. Po několika minutách komisi opustil a jako první ze svědků nepřišel před novináře. „Já to chápu. Není to nic proti vám, ale přece jen to je dnes soukromá osoba a BIS není zrovna instituce, která by se měla nějak předvádět,“ prohlásil Blažek.

Další termín jednání komise se bude odvíjet od toho, kdy budou svědci zproštěni mlčenlivosti. Kromě Pelikána a Bílka, by ještě měl svoji výpověď zakončit bývalý detektiv protimafiánského útvaru a kritik policejní reformy Jiří Komárek. „Ale nevylučuji, že ještě budou pozvány další osoby," podotkl Blažek.

Vše o reorganizaci policie čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud