Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Jakeše mohou Němci stíhat i s jeho občanstvím. Vše může skončit eurozatykačem

Milouš Jakeš
Milouš Jakeš  (Autor: Foto Blesk - Petr Novotný)
Autor: bru/ČTK - 
29. srpna 2016
20:14

Případnému trestnímu stíhání bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky v Německu nijak nebrání jejich české občanství. Ministerstvo spravedlnosti dnes na dotaz obecně uvedlo, že pokud jsou dány podmínky pro stíhání podle německého práva, není důvod, proč by se nemohlo uskutečnit. Muži čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých emigrantů na československých hranicích.

Splnění podmínek pro zahájení a další vedení trestního řízení je na posouzení německých orgánů. Samozřejmě že i celé řízení se bude řídit podle německého práva,“ uvedla Kristína Labohá z tiskového oddělení ministerstva.

Němci se mohou na českou stranu obrátit s žádostí o právní pomoc, například ohledně získání informací či důkazů důležitých pro trestní řízení, výslechu svědků či provedení domovních prohlídek. „Jak soudy, tak i státní zastupitelství mají na tomto poli již značné zkušenosti a Německo je jeden z členských států EU, se kterým poskytování právní pomoci probíhá velmi efektivně, rychle a hladce,“ sdělilo ministerstvo.

Pokud by kauza skončila pravomocným odsouzením a čeští občané by dobrovolně nenastoupili do vězení, v úvahu by připadalo vydání eurozatykače. Také by bylo možné předat výkon rozhodnutí do Česka – pokud by pak příslušný krajský soud uznal německý rozsudek, Češi by si uložený trest odpykali v tuzemsku.

Trestní oznámení na celkem 67 českých a slovenských občanů včetně Jakeše, Štrougala a Colotky podala k německému nejvyššímu státnímu zástupci Platforma evropské paměti a svědomí. Upozornila na to, že v Česku nebyl za usmrcení emigrantů na hranicích nikdo potrestán kromě čtyř spíše řadových pohraničníků. Podle německé judikatury jde údajně o nepromlčitelné trestné činy a odpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli.

tgbg ( 30. srpna 2016 07:29 )

Pravičák Putler — dobrý katolík... Adolf Hitler by měl z komunistů , že nebyli za svoje zvěrstva potrestáni, Komunisti financovali a vytvořili nacisty, klerofašisty ,fašisty :i radikální islamistické organizace alkajdy. Komunisti financoval Hitlera. Rusko dluží čr i dalším zemím zaplatit válečné reparace ,vlastizrádci komunističtí politici čr žalobu na Rusko nepodali , to je trestný čin českých komunistických politiků , RUSSKO fašistické zlo kapitalismu :: Podle nových údajů zabili policisté v Russku posledních osm let v průměru 928 lidí ročně 400 lidí každý rok povražděno Russku , vláda RUSSKA střílí i děti na ulicích viz masakr na Krymu a Ukrajině. není odpornějších masových vrahů než jsou komunisti a rusáci , ti dokonce bezbranné střílejí děti na demonstracích na Ukrajině proč RUSSKO = hitlerovské německo nepodává žaloby proti vraždění dětí a civilistů na Ukrajině. 200 let terorismu RUSSKA : Přehledný seznam všech RUSSKÝCH válečných zločinů, teroru a válek Mezinárodní soudní tribunál by se měl zabývat zločiny proti lidskosti páchaných RUSSKEM na Ukrajině. zakladatel islámského terorismu fašistický režim RUSSKA jeho teroristická organizace FSB :

cotonice ( 30. srpna 2016 00:23 )

Proboha ,co je to zase za hovadinu? Německo podalo žalobu na našich 67 občanů .... taková blbost !!! a co Němci dodnes jsme nedostali válečné reparace, co koncentráky- dodnes žijí lidé ,kterým zavraždili a vyvraždili celá příbuzenstva,co zničená zem ? Soudit Jakeše je taková blbost , jakou mohou vyslovit jen političtí a právní blbci.Postavit před soud skoro 100 letého , to je opravdu "hrdinství" - hlavně když vnášíme neklid mezi občany.

speaker ( 29. srpna 2016 23:54 )

Co sem chodim opakuje stejne texty ze zalohy , nemaji pak cenu cteni. Jindy odsouva textem komentare jemu nelibe.

speaker ( 29. srpna 2016 23:51 )

Taky vas nectu, vidim carmin s hromadou vet a mijim.............. pro krakonos500 a nejsem volic ODS, vy se tu jen vysklebujete a nazory nikdy zadne.

speaker ( 29. srpna 2016 23:48 )

Jakesovi, a jemu podobnym, proslo naprosto vse beztrestne, to byla chyba!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa