Chceme být v Radě bezpečnosti OSN: Německo hlásí kandidaturu a chce reformy

Autor: mb - 
28. června 2016
17:24

Německo se bude ucházet o místo v Radě bezpečnosti v letech 2019–2020. Berlín zároveň požaduje reformu současného systému, ve kterém má Rada bezpečnosti jen pět stálých členů a zbytek zemí se střídá po dvouletém období. Současný stav dle Německa neodráží realitu 21. století.

Záměr Německa ucházet se o místo v Radě bezpečnosti ohlásil v pondělí v Hamburku německý ministr zahraniční Frank-Walter Steinmeier (60). Naposledy mělo Německo tu čest v letech 2011–2012. Pokud chce Německo se svou kandidaturou uspět, bude muset získat podporu dvou třetin ze 193 států, které tvoří Organizaci spojených národů (OSN).

OSN byla založena v roce 1945 po skončení druhé světové války, radu bezpečnosti tvoří celkem 15 členských států. Deset z nich jsou ovšem nestálí členové, kteří se po dvouletém funkčním období střídají. Mezi stálé členy patří pouze pět mocností – Rusko, USA, Francie, Čína a Velká Británie, jejíž pozice na mezinárodním poli je však nyní odchodem z EU oslabena.

Německo opakovaně požaduje reformu systému, jenž v době založení odpovídal geopolitické situaci, ale dle Berlína po více než 70 letech zastaral. Světové mocnosti v zásadě nejsou proti reformě jako takové, ale jednotlivé státy se zatím nedohodly, jakým způsobem by reforma měla proběhnout.

Německo přitom patří po USA a Japonsku mezi největší přispěvatele do rozpočtu OSN. Německo je též dominantní silou v Evropské unii a nejlidnatějším státem EU. Pokud se svou kandidaturou Berlín uspěje, bude to již počtvrté od sjednocení Německa, co se země stane nestálým členem Rady bezpečnosti OSN.

batohm ( 28. června 2016 18:02 )

Na to nemají právo! Jsou to jebácí kvůly kterým to vzniklo. Bratr mé babyčkky kterého umučili v koncentráku by jse otočil v hrobě !!!

Zobrazit celou diskusi