Slováci nevěří politikům, míní Kiska. Demokratické strany budou mít problém

Slovenský prezident Kiska
Slovenský prezident Kiska  (Autor: Nový Čas)
Autor: bru/ČTK - 
17. června 2016
13:43

Slováci ztratili důvěru ve stát a pokud bude tento vývoj pokračovat, demokratické strany mohou mít v budoucnu problém sestavit vládu. Prohlásil to dnes slovenský prezident Andrej Kiska před poslanci sněmovny, kde přednesl zprávu o stavu země. Hlava státu kritizovala neřešení palčivých kauz a opět upozornila na špatný stav ve zdravotnictví a školství.

Důvěra lidí ve stát spadla na minima. Varuji, že když tento vývoj bude pokračovat, po příštích volbách může být problematické, ne-li nemožné, sestavit vládu z demokratických stran,“ uvedl Kiska, podle kterého stát také musí uplatňovat nulovou toleranci k projevům extremismu a neonacismu.

Prezident připomněl výsledky březnových parlamentních voleb, ve kterých se do sněmovny dostalo až osm seskupení, včetně krajní pravice i dalšího hnutí, které získalo protestní hlasy voličů.

Rizika jsou zcela očividná. V parlamentních volbách nezískal žádný politický proud dominantní převahu. Významně posílila nedůvěra k politice a k politikům. Současná vláda (Roberta Fica) by neměla spoléhat na to, že k ní dnes neexistuje reálná alternativa. Ani současná opozice by neměla spoléhat na to, že když vláda nebude úspěšná, tak ji vystřídá,“ řekl Kiska.

Podle prezidenta se různé kauzy vlečou léta a směřují do ztracena. „Vyvození politické odpovědnosti není řešením žádné kauzy, ale jen obyčejným gestem slušnosti,“ uvedl Kiska, který také nepřímo upozornil na aféru spojenou s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem kvůli jeho obchodním aktivitám s kontroverzním podnikatelem, jehož opozice podezírá z daňových podvodů a jehož podnikání opět prověřují úřady.

Se závistí se díváme na okolní státy, například na Rumunsko, kde od posledních parlamentních voleb bylo v souvislosti s korupcí dohromady obžalovaných, stíhaných a odsouzených více než 1500 osob, včetně předních politiků,“ řekl slovenský prezident.

Během Kiskova projevu bylo v jednacím sálu sněmovny kromě poslanců přítomných i několik ministrů. Chyběl naopak premiér Fico, který má v poledne v Berlíně schůzku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Kiska také odmítl snahy o zpochybňování členství země v EU, vůči kterému se rezervovaně staví krajně pravicová parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. „Naše členství v Evropské unii nemá žádnou rozumnou alternativu. I na Slovensku rostou nálady a podpora politických sil, které chtějí dosáhnout rozpadu Evropské unie,“ řekl prezident. Odmítl teze o „diktátu Bruselu“ a uvedl, že podstatná rozhodnutí nepřijímají bruselští úředníci, ale lidmi zvolení zástupci v unijních institucích.

bizon_pepa ( 17. června 2016 14:59 )

Zapomnel rict, jak se pozna demokraticka strana. Pripadne zda je skoda demokraticke strany, ktera podvadi sve volice.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa