Slovenské pracovní agentury si hrají na české. Nechtějí se jim platit odvody

Slovenské pracovní agentury začaly po zpřísnění pravidel podnikání obcházet slovenské zákony. Dělají to tak, že zakládají společnosti v Česku, které převezmou slovenské zaměstnance. Vyplývá to ze čtvrtečního vyjádření státního tajemníka slovenského ministerstva sociálních věcí Branislava Ondruše.
Omezit podobné případy by měl zákon, který začne platit v červnu a který upraví vysílání pracovníků firmami se sídlem v EU k práci na Slovensko. Podnikatelé nová opatření kritizovali s odůvodněním, že jsou administrativně náročná a že stát na ně přenáší různé povinnosti.
„Člověk z Nových Zámků, který nějaké období pracoval v elektrotechnické firmě, ze dne na den přestal být zaměstnancem (slovenské) agentury a stal se zaměstnancem české firmy. Takoví pracovníci zůstali pracovat na původním místě, ale již byli vyslanými pracovníky české firmy,“ řekl Ondruš k praktikám pracovních agentur. Odhadl, že tímto způsobem pracuje na Slovensku několik tisíc Slováků s bydlištěm v zemi pod Tatrami.
Motivací pro zmiňovanou změnu sídla bylo patrně zavedení tvrdších pravidel pro podnikání pracovních agentur na Slovensku, které poskytují pracovníky do různých firem, a také zatížení příjmů z pracovních dohod povinnými odvody.
V Česku se z dohod o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 korun neplatí zdravotní ani sociální pojištění. „Zaměstnanci, kteří žijí a pracují celý život na Slovensku, jsou zaměstnaní v české firmě, a to jen proto, že když jsou zaměstnaní na dohodu o provedení práce, tak z příjmu neplatí odvody,“ uvedl Ondruš.
Posvítí si na podezřelé firmy
Potírat podnikatelské aktivity takzvaných schránkových pracovních agentur registrovaných v Česku by měl nový slovenský zákon, kterým Slovensko převzalo evropskou směrnici a který plošně upraví pravidla vysílání pracovníků z firem se sídlem v EU na Slovensko.
Nově například česká společnost, která vyšle své pracovníky v rámci zakázky na stavební práce na Slovensko, bude muset dodávku služeb nejpozději v den výjezdu nahlásit tamním úřadům a informovat například o počtu pracovníků či náplni jejich práce na Slovensku.
Nové povinnosti přibudou i slovenských firmám. Až na výjimky si budou například muset ověřit, zda zahraniční dodavatel služeb nezaměstnává vyslaného pracovníka „na černo“. V opačném případě by slovenskému příjemci služby ve stanovených případech hrozila vysoká pokuta.
Právě trestání slovenského odběratele za nelegální zaměstnávání u dodavatele služeb se stalo největším terčem kritiky zástupců slovenských podniků.
Pastičkáři nás vždycky využívali...