Stravenky v ohrožení? Politici jsou pro „osekání“ nákupů i daňového zvýhodnění

Autor: Zuzana Štíchová - 
1. června 2016
17:26

Rozporuplné reakce politiků vyvolaly snahy vydavatelů stravenek zamezit údajnému zneužívání jídelních kupónů. V souvislosti s nimi se začalo mluvit o konci využívání stravenek v supermarketech. Zatímco vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) s požadavkem souhlasí, podle opozice jde jen o další regulace. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by naopak zrušil pouze daňové zvýhodnění.

„Je logické, aby stravenky skutečně sloužily svému účelu, tedy zajištění teplého jídla zaměstnancům firem, které nemají závodní stravování. A ne jako jakási alternativní měna,“ reagoval pro Blesk.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který připomněl, že už v minulosti se sortiment zboží omezoval. Za stravenky se v současnosti nedá pořizovat například alkohol ani zboží z drogerie. „Pokud bude o tuto změnu skutečně zájem, za sebe nevidím důvod jí bránit,“ dodal vicepremiér.

„Tyto snahy nic nevyřeší. Kdo bude chtít za stravenky platit v obchodech, stejně si najde cestu, jak to udělat. Zpřísnění podmínek bude znamenat jen další zneužívání,“ kontroval ale předseda ODS Petr Fiala. Ten by stravenky buď úplně zrušil, nebo nechal jejich využívání na lidech.

Změny, které požadují vydavatelé stravenek, by se musely objevit v chystané novele zákona o dani z příjmu. Tu připravuje ministerstvo financí pod taktovkou Andreje Babiše (ANO). Ministr na dotaz Blesk.cz, zda je reálné, aby se požadavky v novele objevily, neodpověděl. Nereagoval ani ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Zrušme možnost odpočtů z daní, pak nebude zneužití vůbec možné

Zcela jiný pohled na věc má – už několik let – exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten si dál stojí za tím, že nejlepším řešením by bylo zrušit daňová zvýhodnění. Příspěvek na stravu si totiž v současné době mohou zaměstnavatelé odečíst z daní.

Tohle já nemíním podpořit, to je jen další a další regulace. Já pokládám stravenku za dobrý nástroj řešící stravování v pracovní době. Vždy jsem byl ale přesvědčen, že má být instrumentem dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Stačí z toho půdorysu vyřadit daňového poplatníka, nechť to tedy není daňově zvýhodněno, pak to nebude ani zneužíváno,“ řekl Blesk.cz.

Chceme, aby lidé pravidelně obědvali. Je to pro jejich dobro

„Smyslem stravenkového systému vždy bylo motivovat zaměstnance ve firmách, kde není k dispozici závodní jídelna, k pořízení oběda v jiném stravovacím zařízení,“ napsal v prohlášení šéf Asociace provozovatelů poukázkových systémů Martin Bulíř. Striktní zákaz využívání kuponů v supermarketech prý ale nechce, i když neupřesnil, jak si tedy změny přesně představuje.

„Nechceme zamezit využívání stravenek v obchodech, nýbrž zamezit jejich zneužívání. V současné době na stole neleží žádný konkrétní návrh, který by celý systém upravoval,“ vysvětlil záměr provozovatelů.

1pepan ( 2. června 2016 11:21 )

Zrušením stravenek donutí vláda vydavatele dělat smysluplnou práci, doufám. Takže já jsem pro zrušit stravenky a raději o 5 stovek zvednout platy a minimální mzdy.

salto ( 2. června 2016 09:23 )

Co na to bereš? A co na tebe říká tvůj cvokař?

jiznicechy ( 1. června 2016 22:20 )

Pokud chlastáte vy - a podle příspěvků jste dobře vylitý - tak naprostá většina lidí za stravenky nechlastá a ani vám je v restauraci za alkohol nepřijmou. Vy musíte být d*e*b*i*l, v hlavičce senáž.

ferda_12 ( 1. června 2016 19:40 )

někde tady proskocilo ze se v tom toci 15 miliard. Pri nakupu plati i firma tusim 3%. Takze za tisk a disrtribuci 1,4 miliardy? Dat lidem penize a ty papirky zrusit. Jestli si jidlo koupi za penize a pivo za papírky nebo naopak je snad jedno. A nevim o tom ze kdyz si dam v restauraci k jidlu pivo ze by za pivo chteli hotovost. Nejde o jidlo ale o papirky a navic nekryté nicim.

mnpv ( 1. června 2016 19:14 )

Jo pando, kdybys nebyl/a vůl mohl/as jsi taky žrát rauty, každý jaké si to udělá, takové to má.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa