Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Nejstarší český supermarket funguje už čtvrt století. Víte, kde ho najdete?

Autor: ČTK, mik - 
2. června 2016
15:25

Před 25 lety byl otevřen první supermarket v tehdejším Československu. Jmenoval se Mana a v Jihlavě přivítal první zákazníky 6. června 1991. Na stejném místě, ale pod jiným jménem funguje tento obchod na sídlišti Březinky dodnes. A stejně jako Manu ho provozuje nizozemská maloobchodní společnost Ahold.

Mana vznikla na desetitisícovém sídlišti tak, že se změnil interiér samoobsluhy Vysočina. Jednalo se o velkou událost, zákazníci se sjížděli z širokého okolí. „Bylo to naprosto něco jiného, jako v Rakousku, o několik tříd výš, než jsme byli zvyklí,“ vzpomíná jeden z obyvatel sídliště.

Zákazníkům se líbila hlavně na tu dobu nevídaná nabídka druhů ovoce a také to, že u pultu s masnými výrobky si lidé mohli vzít lístek a místo čekání ve frontě se zdarma občerstvit kávou.  

Podle tehdejšího manažera prodejny Martina Hildemanna se už při rekonstrukci obchodu lidé chodili zvědavě dívat na výlohu. Přesto prý nebylo jisté, jestli se nový typ obchodu bude líbit. „Pohled na zástupy lidí hned první den ale mluvil za vše,“ uvedl.

Mana poté jednu dobu fungovala pod řetězcem Julius Meinl, jehož prodejny v Česku převzal Ahold v roce 2005. Vzhled budovy se za čtvrt století nijak zásadně nezměnil, pamětníci jen uvádějí, že ubylo místo po straně, kde bývaly lahůdky a cukrárna. První československý supermarket nyní patří mezi šest obchodů Albert v krajském městě Vysočiny.

Obsah nákupního košíku se prý za posledních 25 let změnil. Kupříkladu roční spotřeba minerální vody stoupla z 16 litrů na hlavu na 55 litrů a Češi proti roku 1991 kupují téměř dvakrát tolik těstovin a rýže. Také mnohem častěji chodí pro tropické ovoce.

tgbg ( 3. června 2016 07:41 )

Za komunistů bylo h*o*v*n*o a né supermarkety. Jenom jakési samošky bez zboží!!!!!Jedovaté potraviny, které nikdo nekontroloval, protože by ho komunisti zavřeli do kriminálu, byly vykoupeny za hodinu po otevření a potom už nic!!!

djaba ( 2. června 2016 22:15 )

I my měli za komančů Jednotu na Vorlině .Čert ví kde sehnal zboží jejich šéf .Pamatuji , koupili jsme tam jednorázovou alobalovou pánev s popkornem , jenže nikdo to neznal .Tak jsme to užhavili na šestku , začoudiloto a většina obsahu byla spálená .I naši koupili branbůrky a pekli je doma ještě jednou , Jistě čekáte , že jsme si pošmákli , hov..js .

Zobrazit celou diskusi