Svátečním nákupům zřejmě odzvoní. Poslanci svedou závěrečný boj

Autor: zst, ČTK - 
2. března 2016
17:37

Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků jde ve sněmovně do finále. Poslanci ve středu poslali novelu do třetího čtení a poslední hlasování by mohlo proběhnout ještě v březnu. Zamítnout ji chce hospodářský výbor i někteří poslanci opoziční pravice a vládního hnutí ANO. Zelenou chce návrhu dát naopak Výbor pro sociální politiku.

Návrhu se zastávali poslanci ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Odpůrci i zastánci se přeli třeba o to, zda změna pomůže zaměstnancům obchodů, nebo je naopak poškodí. Prodavačky a prodavači totiž přijdou o příplatky za práci o svátcích. Padly i argumenty, že na omezení vydělají vietnamští prodejci, kteří si předem nakoupí a o svátcích budou mít „skvělý byznys“, jak řekl třeba Pavel Šrámek (ANO).

Obchody by podle senátního návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze do 12:00.

Omezení by se nevztahovalo na menší obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Jděte na výlet nebo sportujte, vzkazuje Senát

Zástupce předkladatelů senátor František Bublan (ČSSD) při představování návrhu mimo jiné řekl, že omezení prodejní doby představuje příležitost pro intenzivnější rodinný život, například rodinné výlety nebo sportovní aktivity. Uvedl, že sami obchodníci nejsou schopni říct, jaký dopad by omezení mělo na jejich tržby.

Pravice návrh opět kritizovala. „Stojíme na cestě k totalitě,“ řekl třeba poslanec ODS Simeon Karamazov. Poukazoval například na to, že služby o svátcích jsou mezi zaměstnanci obvykle oblíbené, protože jsou prý lépe placené. Uvedl také, že postoj české veřejnosti k většině státních svátků je vlažný.

Předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) mimo jiné řekl, že řetězce vytvářejí pracovní příležitosti, což by návrh narušil. „Já nevím, jestli lidé budou chodit na odborářské schůze nebo budou chodit do kostela nebo budou využívat nějak volného času, ale je to prostě jejich věc a nám do toho jako Poslanecké sněmovně, se domnívám, nic není,“ uvedl.

Pilný a také Petr Bendl (ODS) navrhli zamítnutí zákona. O něm se bude hlasovat ve třetím čtení. Návrhu se zastal například předseda sociálního výboru Jaroslav Zavadil (ČSSD) nebo předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Mihola si od něj slibuje například to, že rodiny budou více pohromadě a nebudou trávit volné chvíle v supermarketech. Také zaměstnanci obchodů ho podle něj podporují. Navrhuje změnit předlohu tak, aby obchody zůstaly zavřené o všech státních a ostatních svátcích. Jeho stranický kolega Petr Kudela chce zakázat prodej i o Velikonoční neděli.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

panda82 ( 18. března 2016 18:27 )

jo to se poslancům rozhoduje, kdo se podívá do sněmovny tak zpoloviny zeje prázdnoutou, třeba nakupují, aby nemuseli v neděli ale plat jim jde, a prodavačka za dva dny volna do rodinného rozpočtu o tisícovku méně, vlastně bude si moci zajít pro sociální dávku ,

Sabi ( 18. března 2016 15:23 )

mám názor takový zavřít svátky a taky si užít volný den jako ostatní lidí samozřejmě jsou vyjímky,kteří pracovat musí např.zdravotníci.Takoví kteří jsou proti zavření ani neví za jakou mzdu tam lidí pracují a věřte je to výsměch almužna

flesch2z ( 3. března 2016 15:45 )

Co je komu do toho, kdy a kam chci chodit nakupovat, sedět u televize, nebo mám či nemám děti a kam s nimi chodím na procházku. To je jen a jen moje věc. Já taky nemám právo souseda kntrolovat kdy a kam jde, do toho mně přeci nic není. Je tu znovu totalita? Díky takovým tupounům skončí brzy i brigády.

jarda304 ( 3. března 2016 09:32 )

v neděli a o svátcích by tě neměli pustit do kina, hospody, do nemocnice a kamkoliv, kde lidé běžně pracují. Taky by tě měli o svátcích odstřihnout od internetu, elektřiny a telefonu i TV, abys nepsal kraviny. A to by měli udělat i těm všem poslancům, co tyhle blbosti schvalují.

jarda304 ( 3. března 2016 09:28 )

ještě bych o svátcích zrušil MHD a zavřel hospody a hotely. Chudáci šoféři a hospodští, taky by měli být raději u rodin. A taky na neděle a přes noc zavřít nemocnice, aby si doktoři/sestřičky a personál odpočinuli. A nemusí vysílat ani TV, stejně to za nic nestojí a když se zavřou a vypnou i elektrárny, tak si můžou rodinky dělat černou hodinku...že soudruzi a náboženští fanatici

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud