Supermarkety mají na svátky zavřít. Prospěje to Babišovi, hřímal Kalousek

Velké supermarkety mají na některé svátky zavřít. Komu to prospěje? Ptal se Kalousek.
Autor: Jaroslav Šimáček - 
20. 10. 2015
17:45

Chtějí jim přikázat, aby zavřeli svůj provoz na 7 dní v roce. Na Vánoce, Nový rok, ale i v další dny, celkově během sedmi státních svátků. Sněmovnou v 1. čtení prošel návrh zákona, který vládní koalice prosadila i přes odpor opozice. Zlobil se kvůli tomu například Miroslav Kalousek (TOP 09). Nechce prý být paranoidní, ale podle něj jde o zájem mimo jiné Andreje Babiše.

Pokud návrh zákona na úpravu otevírací doby během státních svátků projde, dopadne to tak, že některé obchody a obchodní řetězce dostanou přikázáno, aby během několika státních svátků zavřely.

Konkrétně jde o těchto sedm termínů: Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října, 25. a 26. prosince. Návrh počítá také s upravením otevírací doby na Štědrý den, kdy by obchody musely zavírat do 12. hodiny.

Návrh se ale netýká všech obchodů. Výjimku dostaly obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, prodejny na nádražích či letišti, ale také benzinky. Platit naopak má pro velké obchody nad 200 metrů čtverečních a také zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Anketa
Mají podle Vás mít velké obchody na státní svátky zavřeno?
počet hlasujících: 382
Anketa
Mají podle Vás mít velké obchody na státní svátky zavřeno?
ANO
73 %
NE
27 %
počet hlasujících: 382

Kailová: Jde o zaměstnance. Hlavně matky

V současné době v Česku neexistuje zákon, který by prodejní dobu ve svátky nějak upravoval. Řetězce si ji však přizpůsobují sami. „Záměrem tohoto zákona je také změnit praxi v ČR a přiblížit ji tak k poměrům v zemích EU, které lépe chrání své zaměstnance,“ vysvětlovala poslankyně Zuzana Kailová (ČSSD). Upozornila, že třeba v Německu mají obchody zavřeno o svátcích i v neděli, podobná situace je v Rakousku, vymezené svátky, kdy si nenakoupíte, mají i na Slovensku a v Polsku.

„Naším cílem je vytvořit sociálnější podmínky pro naše občany, pracující v těchto obchodech. Jedná se ve velké míře o ženy, matky, které mají právo býti více se svými rodinami,“ vysvětlovala Kailová.

„Provozovatelé zmíněných obchodů jsou proti a argumentují ztrátou tržeb i pracovních míst. Tento argument je podle mého názoru lichý, protože lidé mají stále stejnou sumu peněz, kterou mohou v daném měsíci utratit. Domnívám se ale, že v tomto návrhu zákona jde o víc. Jde o to, zda se budeme řídit jen zákony trhu a člověk zůstane v pozadí, nebo se pokusíme do tržních zákonitostí vpravit i lidský rozměr,“ dodala poslankyně.

Benda: Proč nezavřou rovnou hospody?

Do návrhu se však pustili opoziční poslanci. „To je zase jeden z plejády zbytečných návrhů zákona... Argument, jak naši sociálně demokratičtí senátoři chtějí vychovávat společnost, a tímto návrhem zákona ji vést k tomu, aby uctívala státní svátky jinak než nákupem, je opravdu zavádějící... Vychovávat mají rodiče a ne senátní většina,“ uvedl Zbyněk Stanjura (ODS). 

„Proč tam nejsou hospody? Já si myslím, že na státní svátek je mnohem horší z hlediska výchovy dětí jít do hospody než do nákupního střediska,“ tázal se Marek Benda (ODS).

Podle Petra Bendla (ODS) se stát snaží vstupovat mezi obchodníky a zákazníky a snaží se jim vnucovat svá pravidla hry. Ta ale stejně budou obcházena, varoval Bendl. „Státní recepty na šťastný život, zákazy, příkazy a pokuty před svobodnou vůlí rádi upřednostňují zvláště kolegové ze sociální demokracie. Není žádný rozumný důvod, proč by měla státní moc takto striktně nakazovat otevírací dobu obchodům,“ pokračoval další poslanec ODS Radim Holeček, podle kterého by mělo být na zvážení obchodů, zda zavřou, či nikoli.

Kalousek: Těžit bude i Babiš

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je hlavní otázkou, kdo plošné omezení otevírací doby chce. Nejsou to podle něj zákazníci, kteří se chtějí svobodně rozhodnout, kdy půjdou nakoupit. Nejsou to ani obchodníci či zaměstnanci, z nichž si řada ráda ve svátky přivydělá.

„Na tom jednoznačně vydělají pekaři, protože, jak známo, tak řetězce a prodejny nad 200 metrů prodejní plochy chtějí každé ráno čerstvé pečivo. Svátek, nesvátek. Takže když bude otevřeno ve svátek, tak ta pekárenská linka musí noc předtím zaplatit mimořádnou směnu s příplatky, aby druhý den ráno bylo na pultech čerstvé pečivo. Když bude zavřeno, tak holt ten zákazník si koupí to pečivo na dva dny a pekař ušetří tu mimořádnou směnu s příplatky na mimořádné lince,“ vysvětloval Kalousek svůj postoj, že vydělají hlavně velké pekárenské kapacity.

A pustil se opět do svého rivala – ministra financí Andreje Babiše. „Nechci být obviněn z paranoii, nechci říkat, že si pan ministr financí tenhle návrh objednal, ale minimálně by se měl tady přihlásit ke konfliktu zájmů a říct: Ano, já tady mám konflikt zájmů, protože bude-li tento zákon schválen, já ušetřím několik směn s nočními a mimořádnými příplatky,“ dodal hlavní kandidát na šéfa TOP 09 po končícím Karlu Schwarzenbergovi. Návrh zákona však prošel a nyní jej projednají sněmovní výbory – hospodářský a sociální.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

gabreta ( 18. března 2016 19:48 )

Kalousek už je fakt totálně vypitej! Zrovna on, jako křesťan, by měl vědět, že i Pán Bůh v neděli odpočíval. Proč nekouká v tomto případě jak to funguje za hranicema, když ve všem ostatním na západ poukazuje? Ať si vyskouší nakoupit v Německu nebo Rakousku v sobotu odpoledne. O neděli vůbec nemluvím!! Jen čekám, že podle Kalouska za suchem nebo povodněma bude taky Babiš!!

rockyshowman ( 18. března 2016 16:57 )

Stará garnitura ztrácí půdu pod nohama, proto kope. Lepší český podnikatel, co dodá potraviny, zaměstná čs. občany. Proto jim vadí! Že je proti migrantům a souhlasí s panem prezidentem, je pro některé struktůry nestravitelný. V poslední době se vše zakazuje, dělají se různé úpravy, které ztěžují život obyvatelům. I samotní komunisti dostali rozum a chtějí, aby se přednostně došetřily staré kauzy, kterým hrozí promlčení! Myslím si, zatím to Babiš vede celkem dobře. Po tzv. revoluci patří s panem prezidentem mezi nejlepší politiky této země. A to je před volbama důkladný důvod k zamyšlení. Tito lidé byli zvoleni většinou obyvatel této země a ne podle rodového zařazení.

Mirek-Kalousek ( 18. března 2016 12:55 )

Nebudu riskovat, že dostanu po hubě.

Mirek-Kalousek ( 18. března 2016 12:51 )

Za všechno může Babiš, protože už nejsme ministrem.

hejhej ( 22. října 2015 11:22 )

Kalousek do všeho strká svůj ožralecký rypák, neumí slušně diskutovat, je odporný, arogantní, chová se, jako by on všemu rozuměl. Za jeho vedení šla KDUČSL do "kopru", za jeho ministrování "čehokoliv" nebyl žádný úspěch, naopak. Přeběhlík, který založil TOP09 a do parlamentu se dostali díky maskotu dědka Karla, pražálů a nejakých "umělců". Hlavně, že mu nezávislá televize a tisk dávají neustále prostor. Slušné voliče tento dinosaurus musí odradit!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa