Supermarkety dnes slaví narozeniny. Lidé v nich nakupují už 85 let

 • Autor: mb - 
  4. 8. 2015
  18:12

  Ačkoliv do Česka zavítaly opravdové supermarkety až po sametové revoluci v roce 1989, ve světě se staly součástí denního života již v první polovině 20. století.

  Na tehdejší dobu novátorský koncept prodeje vícero druhu zboží na jednom místě si brzy získal sympatie zákazníků. Díky tomu prakticky zlikvidoval starý způsob prodeje, kdy zákazník musel oběhat několik obchodů, než nakoupil byť jen základní suroviny, jako je mléko, brambory, zelenina nebo maso.

  Někteří supermarkety nenávidí, jiní na ně nedají dopustit. Podívejte se, jak se vyvíjely supermarkety od „narození“ až do současnosti.

 • 1.30. léta

  King Kullen, „otec“ všech supermarketůKing Kullen, „otec“ všech supermarketů | Wikipedia.com

  První supermarket otevřel 4. srpna 1930 Michael J. Cullen v New Yorku. Kromě ohromné nabídky zboží nabídl svým zákazníkům i parkování v době, kdy automobil rozhodně nebyl samozřejmostí. Zakladatel nazval 560 m2 prodejní plochy King Kullen a během šesti let měl již 17 obchodů. Další rozvoj však zastavila smrt Cullena v roce 1936.

 • 2.40. léta

  Koncept supermarketů se od 40. let se v principu nezměnil.Koncept supermarketů se od 40. let se v principu nezměnil. | Wikipedia.com

  Média i politici považovali zrození supermarketů za dočasný jev, který byl způsoben Světovou hospodářskou krizí, která sužovala Ameriku v letech 1929–1939. Zákazníci si ovšem oblíbili nízké ceny i například možnost nakupování v noci. Tomu se konkurence v menších obchodech nemohla rovnat. Oproti původnímu očekávání tak supermarkety naopak své postavení na trhu upevnily.

 • 3.50. léta

  Supermarket se stává symbolem amerického způsobu života a demokracie.Supermarket se stává symbolem amerického způsobu života a demokracie. | Reuters

  Supermarkety zažívají v USA doslova boom, každý den vznikají v Americe tři nové obří obchody. Politici i média berou supermarkety na milost a místo slov pohrdání jsou naopak vyzdvihovány jako „americký způsob života“ a stávají se svérázným symbolem demokracie. Sovětský lídr Nikita Chruščov při návštěvě USA k velké radosti novinářů zavítal do supermarketu a s gustem si prohlížel zboží.

 • 4.60. léta

  Rebelující 60. léta přinesla supermarketům jen další zisky a růst.Rebelující 60. léta přinesla supermarketům jen další zisky a růst. | Wikipedia.com

  Zlatá léta supermarketů, boom pokračuje, ale zároveň dochází ke změnám. Doposud firmy umisťovaly supermarkety spíše do centra, ale s rozvojem automobilového průmyslu a sociálními změnami se začínají velkoobchody přesouvat na okraj měst.

 • 5.70. léta

  Život bez supermarketů by si většina americké společnosti nedokázala již představit.Život bez supermarketů by si většina americké společnosti nedokázala již představit. | Wikipedia.com

  Supermarkety zcela dominují trhu, 70 % potravin nakupují zákazníci právě v těchto obchodech. Vlastníci supermarketů neustále rozšiřují nabídku. Kromě běžného zboží tak supermarkety nabízejí i služby zákazníkům, které by normálně v obchodě nečekali. Svůj „koutek“ tedy mají v obchodech například tesaři, instalatéři a další.

 • 6.80. léta

  Supermarket v 80. letechSupermarket v 80. letech | Wikipedia.com

  Dochází k rozdělení supermarketů na tři hlavní typy. „Klasický“ supermarket stále míří na střední třídu. Objevují se ale i luxusnější obchody nabízející dražší zboží a také levnější supermarkety, které ovšem svým vzhledem a uspořádáním spíše připomínají sklad.

 • 7.90. léta

  První supermarket v ČRPrvní supermarket v ČR | Ahold

  Supermarket dorazil do českých luhů a hájů. První supermarket byl údajně otevřen ne v Praze, ale v Jihlavě společností Ahold. Záhy na trh vstupuje Delvita a Billa. Zatímco Delvita z českého trhu zmizela v roce 2006, Billa působí v Česku dodnes.

 • 8.21. století

  Dnes může nezkušený zákazník v supermarketech i zabloudit.Dnes může nezkušený zákazník v supermarketech i zabloudit. | Profimedia.cz

  Supermarkety jsou i v ČR naprostou samozřejmostí, obchody zabírají stále větší a větší plochy. Vznikají tak hypermarkety, kde si zákazník může koupit naprosto vše – zápalky, ale i třeba automobil. Malé nezávislé prodejny, které prodávají jen jeden produkt (třeba sýr, kávu, víno) ale zažívají překvapivý návrat. Nabízejí ovšem zpravidla luxusnější zboží a míří na movitější klientelu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa