Zeman obmění vedení centrální banky. Do rady ČNB jmenuje Bendu a Nidetzkého

Autor: ČTK, zst - 
16. května 2016
13:40

Prezident Miloš Zeman jmenuje v úterý novými členy bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. V pondělí o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. V bankovní radě nahradí guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka, kterým ke konci června končí funkční období. Zeman v minulosti ČNB opakovaně kritizoval za měnové intervence, kterými banka zdražuje euro vůči koruně.

Singerovi končí druhý šestiletý mandát, a nemůže tak být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Minulý týden Ovčáček uvedl, že 25. května Zeman jmenuje nového guvernéra ČNB. Zemanovým kandidátem na tento post je podle dřívějších informací nynější člen bankovní rady Jiří Rusnok, expremiér úřednické vlády, který je Zemanovi blízký. Ke jménu nového guvernéra se Ovčáček nevyjádřil.

Oba noví členové bankovní rady mají vazby na ING. Benda je podle svého profesního profilu na LinkedIn nyní poradcem bankovní rady v ČNB. Předtím působil jako hlavní ekonom v BH Securities a jako analytik ING Bank.

Nidetzký působí v současnosti v pojišťovně NN (dříve ING). Předtím pracoval například v ČSOB pojišťovně nebo skupině České spořitelny. Ve skupině ING, mimo jiné jako šéf penzijního fondu, působil od roku 2003 do roku 2013 i Rusnok.

„Budoucí guvernér Rusnok po svůj bok do bankovní rady dostává loajálního spolupracovníka, se kterým sdílí ekonomické názory i pohled na problematiku fungování ČNB. Velmi pravděpodobně spolu budou tvořit pevný hlasovací blok v bankovní radě ČNB,“ uvedl k Bendovi analytik Komerční banky David Kocourek. Dodal, že jmenování Bendy i Nidetzkého je velký diplomatický úspěch Rusnoka, protože existují kandidáti, kteří mají loajálnější názory k názorům prezidenta Zemana.

V případě Nidetzkého bude podle Kocourka přínosem jeho dlouholetá zkušenost z pojišťovnického sektoru. „Je totiž jasné, že guvernér Rusnok se snaží do bankovní rady přinést někoho, ve spolupráci s kým bude umět čelit nové regulaci a výzvám v nových licenčních a povolovacích řízeních,“ upozornil.

Zeman vymění ještě další dva členy rady. Za rok v únoru

Příští rok v únoru vyprší šestileté angažmá v bankovní radě Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období tak v bankovní radě přečkají pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012. Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

paraIenka ( 16. května 2016 16:40 )

http://zpravy.idnes.cz/hradni-mluvci-jako-viceprezident-ovcacek-prijal-nemeckeho-politika-1p6-/domac i.aspx?c=A160516_105942_domaci_kop

zdenek43 ( 16. května 2016 16:02 )

Česká spořitelna s.p..............v roce 1998, kdy se sporitelna jako drzitel nejvetsího objemu primárních vkladů v zemi ve výsi cca 300 miliard korun.... Politicky motivované úvery krachujícím podnikům zcela zdevastovaly její portfolio a hrozil krach. Milos Zeman nazval kupodivu výstizne ve svém projevu pred PSP ČR dne 8.3. 2000 Českou sporitelnu "financním ústavem, zevnitr rozezraném cervotocem jako staré drevo". Z vedení Ceské sporitelny jsou stíháni jiz od zárí roku 2002 mj. komunisti : bývalý generální reditel banky Jaroslav Klapal a clenové predstavenstva Josef Kotrba, Rudolf Hanuš a Kamil Ziegler. Jsou obvinení z trestného cinu porusovaní povinností pri správe cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodarení, který meli spáchat tím, ze poskytli úver 970 milionu v zárí 1997 zjevne krachující leasingové spolecnosti Corfin. Nekolik mesíců poté byla tato pohledávka klasifikována jako nevymahatelná a prodána za jednu korunu soukromé firme spríznené s obvinenými. Klasická "pumparská" transakce. --------V listopadu roku 2000 byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Pojišťovny České spořitelny, a.s. kde pracoval do konce roku 2002........ Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) ++++Jiří Rusnok - ministr financí (13. 4. 2000 - 12. 7. 2002)

zdenek43 ( 16. května 2016 15:40 )

soudruzi dovrsi PUC , ala UNOR 1948......ktery v Ceske republice zapocla Kabelkovym prevratem 2013 .......UNOR 1948...Komunisté se dlouhodobě, už během druhé světové války, připravovali na převzetí moci v zemi. Úzce spolupracovali se stalinistickým Sovětským svazem, snažili se narušovat činnost ostatních stran, po roce 1945 sdružených v tzv. Národní frontě. V prvních poválečných volbách získali v Česku 40,17 % (v Čechách 43,25 % a na Moravě 34,46 %) a na Slovensku 30,48 % hlasů (ovšem vítězem byla Demokratická strana se 62% hlasů) a postupně se jim podařilo ovládnout policii (Bezpečnost), armádu i dělnické organizace. 2. července 1946 se tehdejší předseda Komunistické strany Československa (KSČ) a pozdější prezident Klement Gottwald stal předsedou vlády........ +++Miloš Zeman prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu dne 8. března 2013. +++KABELKOVY PREVRAT 2013.....13.6.2013-Na úřadu vlády v noci na dnešek po jednání kabinetu zasahovalo komando Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detektivové ale zřejmě zatýkali i na dalších místech. +++Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) +++7.8.2013 - Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou ústavními soudci. Pavel Rychetský zároveň bude vykonávat funkci předsedy Ústavního soudu.....JUDr. Pavel Rychetský - komunista v čele Ústavního soudu ČR... +++Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) ..........Prezident Miloš Zeman jmenuje v úterý 17.května nové členy bankovní rady ČNB. Budou jimi Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzky....Ovčáček již dříve oznámil, že nového guvernéra jmenuje Zeman 25. června. Měl by se jím stát dosavadní člen bankovní rady Jiří Rusnok.... Mafiokracie V tomto článku se komunismem rozumí politický systém, který existoval v Sovětském svazu a jeho satelitních státech. Slovo mafie je použito ve významu který má v Rusku, tj. označuje ruský organizovaný zločin, včetně mnoha státních činitelů, businessmanů a celků ř

paraIenka ( 16. května 2016 14:52 )

Necpi sem dokola ty tvoje kydy, nikdo je nečte.

paraIenka ( 16. května 2016 14:42 )

A co tento přírůstek http://zpravy.idnes.cz/hradni-mluvci-jako-viceprezident-ovcacek-prijal-nemeckeho-politika-1p6-/domac i.aspx?c=A160516_105942_domaci_kop

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud