Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Expremiér Rusnok se vzepřel Zemanovi. Jako guvernér ČNB chce dál slabou korunu

Rusnok se Zemanem se rozcházejí v otázce intervencí národní banky
Rusnok se Zemanem se rozcházejí v otázce intervencí národní banky  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: val - 
16. září 2015
11:00

Pro prezidenta Miloše Zemana to byl člověk, který skoncuje s oslabováním koruny a konečně vrátí Čechům silnější měnu. Jenže Jiří Rusnok, úřednický premiér z roku 2013, se teď v Hospodářských novinách „vybarvil“. Zemanův kandidát na budoucího guvernéra České národní banky (ČNB) hodlá nadále udržovat slabý kurz koruny a staví se tak proti prezidentovi.

Jiří Rusnok byl dosud považován za člověka velmi loajálního Miloši Zemanovi. Prezident ho před dvěma lety jmenoval premiérem úřednického kabinetu a krátce nato jej poslal v únoru 2014 do rady ČNB.

Nyní se však podle Hospodářských novin s prezidentem rozcházejí v klíčové otázce intervencí národní banky. Zatímco Zeman je dlouhodobým kritikem umělého oslabování české měny, Rusnok je opačného názoru.

Naše měnová politika zemi prospívá

„Naše měnová politika této zemi prospívá, a to ve všech směrech. Máme slušný ekonomický růst, nevidíme žádné známky přehřívání ekonomiky či nějakých bublin, máme bezvadný stav trhu práce,“ řekl Rusnok a na adresu prezidenta dodal: „My se při vší úctě nemůžeme řídit pocity velevážených ústavních činitelů.“

Ukončení intervencí podmiňuje Rusnok růstem cen výrazně přes dvě procenta. Podle deníku se přitom inflace přes tuto hranici poprvé přehoupne až v lednu 2017.

Zeman už v březnu avizoval, že Rusnoka příští rok dosadí na místo stávajícího guvernéra ČNB Miroslava Singera, kterému v červnu skončí šestiletý mandát. Prezident nicméně také prohlásil, že udělá vše pro to, aby v ČNB propříště seděli lidé, „kteří nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou a budou podporovat vstup Česka do eurozóny“.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

zadnice ( 2. listopadu 2015 12:36 )

Jak jednoduché. Vzepřel se? Prostě nebude guvernérem!!!

aronak ( 16. září 2015 12:24 )

Stále odborníci ekonomové lamentují nad tím, že lidé málo utrácejí. Lidé by jistě rádi utráceli, ale když mnoho lidí nedosáhne na průměrnou mzdu a někteří lidé, kteří pracují, mají mnohem méně peněz než ti, kteří dostávají soc. dávky a nepracují, tak to není normální. Mzdy mnohem nižší než např. v Německu, ale ceny jsou stejné (nebo vyšší) než tam.

žanyn ( 16. září 2015 12:03 )

Ono by stačilo zmrazit mu úspory a dát mu onen minimální plat do té doby, než se naplní jeho očekávání a dojde k onomu oživení české ekonomiky. Pak mu to klidně proplatit i s omluvou. Prostě hezky riziko, jako každej podnikatel...

zadnice ( 16. září 2015 11:52 )

Pane prezidente jistě dobře víte, co máte dělat. Rusnoka za žádnou cenu NEJMENOVAT!!! Je to slaboch!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa