Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Budeme v Česku platit eurem? Sobotka je pro, Babiš chce referendum

Autor: ČTK - 
31. května 2015
15:04

O zavedení eura v České republice by občané měli hlasovat v referendu, myslí si ministr financí Andrej Babiš (60, ANO). Po skončení schůzky v Lánech o společné evropské měně to oznámil novinářům. Referendum by rád spojil s volbami v roce 2017, výsledek hlasování ale podle něj nemá být závazný.

Babiš není stoupencem rychlého přijetí eura. Jeho zavedení v ČR je podle něj spíše politický než ekonomický problém. Hlavní problém v přijetí společné měny vidí především v Řecku, které podle něj nesplatí své dluhy.

Schůzky na lánském zámku, která trvala skoro čtyři hodiny, se kromě ministra financí a premiéra zúčastnil prezident Miloš Zeman (70), guvernér České národní banky Miroslav Singer (47) a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok (54), kterého Zeman plánuje příští rok jmenovat na Singerovo místo.

Sobotka (43) po jednání v tiskovém prohlášení označil setkání za užitečné. ČR by podle něj měla více mluvit o přínosech a rizicích přijetí eura. "Dosavadní veřejná debata je v naší zemi slabá, málo odborná a hodně polarizovaná na příznivce a odpůrce evropské integrace jako takové. Tyto diskuse by měly zahrnovat i možný reálný termín přijetí společné měny," uvedl premiér.

"Naše vláda by měla v souladu s koaliční smlouvou nadále postupně připravovat ČR ke vstupu do eurozóny, jak v oblasti ekonomiky, tak veřejných rozpočtů a potřebné legislativy. Osobně jsem přesvědčen o tom, že strategické přínosy přijetí eura pro stabilitu, zaměstnanost a konkurenceschopnost České republiky převažují nad možnými negativy," dodal Sobotka.

 

sova13 ( 2. června 2015 11:49 )

Ale jo, referendum bude. Babiš se toto populistického kroku nevzdá. Jenom je nutné zlikvidovat jeho smrdutou pojistku nezávaznosti minimálně 99% odmítnutím eura. Takže páni podnikatelé a další, kteří jste pro z důvodů snadnější obchodovatelnosti se zahraničím, buďte jednou solidární a pošlete euro společně s ostatními k čertu.

tgbg ( 1. června 2015 09:53 )

Ty strach mít nemusíš. Úroveň nemáš žádnou. Už si s tebou dávno všichni vytřeli pr.del.

tgbg ( 1. června 2015 09:51 )

Euro už mělo být zavedené dávno. Nejstrašnější doba byla, když naši komunističtí lotři a kolaboranti obchodovali rusácký 1 rubl za 10 korun. Dnes si žebrácký ruský rubl můžeme koupit za pár haléřů.

gabreta ( 31. května 2015 19:32 )

Souhlasím se vším. Navíc by mne zajímalo, proč nás EU najednou tak tlačí k tomu, aby jsme do Eurozóny vlezli. Pořád nám říkali, že vstoupit nemůžeme, pokud nebudem splňovat Maastrichtská kritéria. Nesplňujeme je ani se zavřenýma očima a najednou to nevadí? Nejspíš aby se z naší zemičky vydojilo co ještě zbývá, než celý Euro půjde do kopru!!

borjar ( 31. května 2015 17:14 )

 Ať rozhodnou lidé zda to chceme , anebo ne . Referendum musí byt závaznéi pro Sobotku .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa