„Zestátnit Českou televizi,“ chce Zeman kvůli TOP 09. Kalousek: Koušu se vzteky

Autor: mts - 
11. 5. 2016
18:00

Prezident Miloš Zeman opět zkritizoval Českou televizi. A přišel i s návrhem, jak ji změnit. Podle hlavy státu by už neměla být veřejnoprávní institucí, ale státní. Lidé by navíc neplatili koncesionářský poplatek. Zeman to řekl pro ParlamentníListy.cz. Prezident kritizuje veřejnoprávní televizi opakovaně, zákonodárnou sílu ale sám nemá. A ani jemu věrný senátor Jan Veleba (SPO) v minulosti s bojem proti ČT neuspěl, sám ho vzdal.

„Domnívám se, že Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu, protože v současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09,“ sdělil prezident Miloš Zeman.

Podle něj je slovo veřejnoprávní hybridním pojmem. „Slučuje nedostatky veřejné a soukromé televize,“ dodala hlava státu.

Podobný názor na financování ČT má i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Byl by pro, aby televizi platil stát, protože „lidi by tím ušetřili“. Poznamenal, že provoz ČT a Českého rozhlasu stojí koncesionáře ročně zhruba 7,2 miliardy korun, přitom nad hospodařením institucí mají dozor pouze jejich rady, kde jsou zastoupeny jen „tradiční strany“. V radách by podle Babiše měly zasedat pouze nezávislé osoby.

Kalousek: Koušu se vzteky

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska je jasné, proč by Zeman nejraději Českou televizi zestátnil. „Útoky pana prezidenta a jeho spojenců na veřejnoprávní média jsou bohužel často opakovaným folklórem. Oni si nepřejí svobodu slova ani pluralitní demokracii, tudíž si nepřejí ani veřejnoprávní média,“ reagoval Kalousek pro Blesk.cz.

Podle něj ale právě zastánci svobody slova a pluralitní demokracie nesmí nikdy připustit ani privatizaci, ani zestátnění veřejnoprávních médií. „Protože nelze připustit, aby se staly nástrojem proplétané moci státu a oligarchů,“ sdělil předseda.

Ten při sledování ČT nemá pocit, že by nějak nadržovala TOP 09. „Bohužel. Často se kvůli tomu koušu vzteky do různých částí těla, ale na rozdíl od pana prezidenta jsem dalek toho, abych na to reagoval tak, že bych chtěl Českou televizi zavřít,“ dodal.

Šéf ČT: Státní televize se hodí hodně na východ

ČT Zemanovy návrhy na zestátnění odmítá. „Česká televize jako ostatní veřejnoprávní média poskytuje službu veřejnosti, nikoli politickým stranám či jednotlivým představitelům státu. Veřejnoprávní média jsou oporou principů občanské svobody a zárukou nezávislé novinářské práce. Proto v žádné z demokratických zemí v Evropě státní televize zřízeny nejsou,“ reagovala na Zemanovu kritiku mluvčí televize Alžběta Plívová.

Podle ní způsob financování veřejnoprávních médií není rozhodující. „Forma koncesionářských poplatků nicméně zaručuje, i podle Evropské vysílací unie, jež sdružuje veřejnoprávní média v 56 zemích, jejich největší nezávislost na politicích a aktuálních změnách politické situace,“ dodala s tím, že činnost České televize nelze zplošťovat pouze na zpravodajství. Je také největším producentem původní dramatické tvorby, dokumentů, vzdělávacích, sportovních a jinak zaměřených pořadů.

A do Zemana se pustil i přímo šéf televize Petr Dvořák. „‎Prezidentovy snahy o zestátnění České televize jsou nepochopením úlohy a funkce médií veřejné služby ve 21. století. Model státní televize se nehodí ani do českých, ani do evropských podmínek, ale spíše někam hodně na východ,“ uvedl.

K prezidentovým slovům se vyjádřil na Twitteru také zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský. Počtem výroků jednotlivých stran dokazuje, že televize není hlásnou troubou TOP 09.

Doporučujeme
kdocokde ( 12. května 2016 12:44 )

To se bystrozraký upsal

krdasseneda ( 12. května 2016 12:39 )

A já se divím,ty primitive,že umíš psát pod cizím nickem

kdocokde ( 12. května 2016 12:06 )

Zestátňuje OKD, CT1, už ať je z trůnu.

kdocokde ( 12. května 2016 11:55 )

http://zpravy.idnes.cz/horacek-bude-dobry-kandidat-na-hrad-verim-ze-uspeje-rika-jurecka-psc-/domaci. aspx?c=A160512_101549_domaci_kop

dzery ( 12. května 2016 10:28 )

Vážit si nškoho kdo mezi tu sqadru vlezl??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa