Klaus byl fantastický a Konvička není partner, říká Čech z německé Alternativy

Autor: Jaroslav Šimáček - 
10. 5. 2016
17:55

Martin Konvička to schytal od Václava Klause za to, že chce ukrást úspěšný název. Islamofob a entomolog totiž hodlá zřídit Alternativu pro Česko (ApČ) a inspiraci získal v Alternativě pro Německo (AfD). Šéf bavorské AfD Petr Bystroň, rodilý Čech, však upozorňuje, že Konvička není pro třetí největší německou stranu adekvátní partner. Zároveň vyzdvihl Klausovu cestu na kongres do Stuttgartu.

Václav Klaus si nedávno posteskl: „Už jsme přišli o název Svobodní, když to chybně udělal pan Mach, a teď hrozí, že další nadějný název ukradne pan Konvička.“ Narážel v MF Dnes na to, že si Martin Konvička chce založit po sporech v Bloku proti islámu novou politickou stranu – s názvem Alternativa pro Českou republiku.

Na první pohled je patrné, že chce využít úspěchu Alternativy pro Německo (AfD), která v posledních zemských volbách zatopila i straně německé kancléřky Angely Merkelové. K hodnotám a cílům AfD se česká Alternativa od počátku hlásí, chce být prý také alternativou pro české voliče.

„Nevím o tom, že by Václav Klaus měl gebír (právo – pozn. red.) na to, někomu říkat, co má a nemá zakládat,“ reagoval protiislámský řečník Martin Konvička v MF Dnes. Konvička se má stát jednou z hlavních postav ApČ. Spolu s ním třeba Konvičkův souputník, sociolog Petr Hampl, aktivistka Eva Hrindová, publicista Petr Štěpánek či bývalý europoslanec a český lékař – sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Klaus se však obává, co z Alternativy společně udělají. On sám je totiž fanouškem Alternativy pro Německo, která v politice našich západních sousedů zatápí kancléřce Angele Merkelové. Ale také spolupracuje s protiislámským hnutím Pegida, což je zkratka znamenající Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu.

V čele má Pegida Lutze Bachmanna, kontroverzního lídra, který v září 2014 označil na Facebooku uprchlíky za „dotěrný hmyz“ či „špinavou pakáž“. Soud v Drážďanech mu vyměřil pokutu 9600 eur (zhruba 260 tisíc korun). Mimochodem, i Martin Konvička čelí stíhání. Mj. kvůli výrokům na sociální síti o „namletí muslimů do masokostní moučky“.

Bystroň (AfD): Klaus má v Německu hodně fanoušků

Václav Klaus Konvičku neuznává. Český exprezident byl přitom na konci dubna hostem AfD na jejím kongresu ve Stuttgartu, kde si potřásl rukou nejen s její předsedkyní Frauke Petryovou, známou svou ráznou protiimigrační i protimerkelovskou rétorikou.

Byl u toho i šéf bavorské AfD a rodilý Čech Petr Bystroň. „Jeho projev byl fantastický, setkal se také s obrovským úspěchem. To je vidět i na videu, kde byl nesčetněkrát přerušený potleskem a dostal standing ovation. Klaus trefil hřebíček na hlavičku a má tu hodně fanoušků v Německu,“ uvedl Bystroň. O Klausovi i Konvičkovi se Bystroň rozpovídal v rozhovoru pro Blesk.cz.

Exprezident Klaus podporuje Alternativu pro Německo delší dobu. Jeho „výjezd“ do Německa na akci AfD nebyl zdaleka prvním. Jak tuto podporu vnímáte?

My si toho velice vážíme, protože on je jeden z nejprominentnějších eurokritiků v celé Evropě. Druhý aspekt je, že je vidět, že se v něm zase probudil ten politik, na něm je vidět, že ho to baví, že se zase aktivně může zapojit do nějakých volebních kampaní, které mají smysl. Vidí, že je to strana, která je opravdu na vzestupu, teď jsme třetí nejsilnější stranou v Německu. Takže myslím si, že se tím zase vrací do těch zlatých devadesátých, kdy s ODS slavil úspěchy.

Václav Klaus uvedl obavu, že Martin Konvička může ukradnout nadějný název spojený s vaší stranou. Jak vůbec vnímáte, že si Konvička chce založit Alternativu pro Česko? 

Je to dvousečné. Principiálně je to pěkné, když se někdo cítí inspirován naší stranou a našimi úspěchy. Na druhou stranu je to složité, když u toho nejsou ti správní lidé.

Byl by pro vás pan Konvička odpovídající politický partner v Česku?

Konvička pro nás určitě není žádným odpovídajícím partnerem, to je nabíledni. Opakuji, jsme třetí největší strana v Německu, našimi partnery strany jsou buď ty, se kterými jsme v Evropském parlamentu a mají odpovídající velikost, nebo třeba FPÖ (rakouští Svobodní – pozn. red.), která je již nejsilnější stranou v Rakousku. Nevidím perspektivu, že by se Konvička, ať už si tu stranu nazve jakkoli, mohl někdy dopracovat do takových pozic. Chybí tam širší základ. Tam by měli být lidé z zopky, ODS, ze Svobodných, pak by možná mohla mít nějaká nová strana v Čechách šanci na úspěch.

Takže s Konvičkou není partnerství v plánu?

Pro nás zatím taky není partnerem, protože my máme úplně jasnou dělbu mezi mimoparlamentní opozicí a stranami, které se snaží pracovat na půdě parlamentu. Konvička doposud byl něco jako Lutz Bachmann (vůdce Pegidy – pozn. red.) tady, aspoň to tak vnímám. To je ta mimoparlamentní opozice, Pegida, demonstrace, tento způsob. Ten je velmi důležitý, v tomto by mohl být partner nadále. Kdyby u toho zůstal, můžeme jednat s těmito lidmi tak, jak jednáme i s Pegidou. V momentě, kdy se začne pokoušet dělat nějakou stranu, už je to o něčem jiném.

Konvičkův spolupracovník Petr Hampl nyní upozorňuje, že v Německu také funguje určitá spolupráce mezi Alternativou pro Německo a Pegidou. V Česku by tak prý mohla fungovat mezi Alternativou pro Česko a Blokem proti islámu. Jaký má AfD přesně vztah k Pegidě?

Tam je jasná dělba práce. Uznáváme Pegidu jako svébytné hnutí, které má svoje vedení, které má svou corporate identity, když bych to řekl marketingově. Které je absolutně samostatné. A my je v tom respektujeme. Stejně tak Pegida respektuje nás jako politickou stranu. Existují určité překryvy personální. To znamená sem tam někteří členové Alternativy chodí ve svém soukromém čase jako soukromé osoby na demonstrace Pegidy. Určité požadavky Pegidy se shodují s tím, co zastáváme my politicky.

Martin Konvička vytkl Václavu Klausovi při minulé přestřelce, že nerozumí islámu, ten reagoval slovy, že migrační krize není jen o islámu. AfD také řeší islám, vzešel z ní návrh na zákaz výstavby a provozu mešit...

Hovoříte o nějakém protinávrhu k programu, který ale nebyl odsouhlasen. Mělo to asi 300 podpisů na podporu ve straně, která má asi 20 tisíc členů. Dá se to vysvětlit tím, že jsme hodně demokratická strana v tom, že opravdu každý člen ve straně se může angažovat. My máme absolutně jedinečný způsob tvorby programu. Každý člen mohl jít do výborů a podílet se na tvorbě. nechávali jsme hlasovat online hlasováním všechny členy. Některým to, co v programu bylo, nepřipadalo dost radikální. A tak si sedli a sepsali takový papír, kde řekli: tak, a my bychom chtěli zakázat i mešity. Jak říkám, získalo to 300 hlasů z 20 tisíc možných.

Video Studio Blesk s Petrem Bystroněm - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

havran2 ( 12. května 2016 10:11 )

Klaus se zase chytá drápkem,ale do politiky už se nedostane ! ZKLAMAL ! ! !

stacho ( 12. května 2016 06:33 )

Měl by ses houpat na provázku bes.t.i.e......

kusinda1 ( 11. května 2016 15:13 )

děcka zvolime klause je tak chytrej ))))takoveho prezidenta potřebujem ,nebo jeho syna su tak fajn)))

flesch2z ( 10. května 2016 19:55 )

Stranu, kterou podporuje Klaus nevolit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

moiaza ( 10. května 2016 18:54 )

 Klaus se pře s Konvičkou. Víte co to znamená, když se přou dvě nuly? No přece OO. Nyní se většinou používá WC.

Zobrazit celou diskusi
Další videa