„Vzali si děti za rukojmí.“ Opozice cupuje návštěvu Zemana v Babišově hnízdě

Autor: Václav Lang, zst - 
28. dubna 2016
16:00

Zeman a Babiš si vzali děti z Klokánků jako rukojmí. Odpudivé gesto. Takovými výrazy častují pravicoví politici prezidenta Miloše Zemana a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) za to, že se ve čtvrtek společně sešli na Babišově farmě Čapí hnízdo, kterou kvůli evropským dotacím prověřuje česká policie i auditoři EU.

„Je to odpudivé. Nevím, zda si pan prezident vůbec uvědomuje dosah svého jednání. Jak může hlava státu veřejně navštívit objekt, u kterého je dokonce důvodné podezření, že došlo k dotačnímu podvodu?“ podivil se v reakci pro Blesk.cz předseda poslanců TOP 09 František Laudát.

Prezident Zeman přijel na Čapí hnízdo Andreje Babiše.Prezident Zeman přijel na Čapí hnízdo Andreje Babiše. | Blesk/ Zbyněk Pecák

„Lidem tím (prezident Zeman) nepřímo říká, že vybraní papaláši si budou moci dovolit všechno. Ale možná tam proberou s Andrejem, kolik zavřou hospodských, až neodešlou hlášení o vypitém pivu. Další nechuť mě přepadá nad tím, že k téhle aroganci moci ještě vezmou opuštěné děti,“ dodal v reakci na elektronickou evidenci tržeb, kterou právě Babiš protlačil nedávno přes odpor pravicové opozice.

Opuštěnými dětmi myslel Laudát skupinku dětí z Klokánků, tedy center pro ohrožené děti. Ty se totiž návštěvy u Babiše také zúčastnily. Vicepremiér je pak obdaroval šekem v hodnotě milionu korun, prezident pro ně už dříve uvolnil 2,5 milionu korun ze svého fondu na splácení státního dluhu.

Video Miloš Zeman pokřtil klokana. - Blesk TV

Právě to je ale trnem v oku další opoziční poslankyni, Miroslavě Němcové z ODS. „Pan prezident hledá spojence. Dosavadní tým lidí pravomocně odsouzených (M. Nejedlý), lidí bez bezpečnostní prověrky (V. Mynář) doplní Andrej Babiš, který je podezřelý z podvodu. Budou si rozumět. Ale vzít si jako rukojmí děti z Klokánků, na to nemám slov,“ uvedla pro Blesk.cz.

Domlouvat si setkání za současné situace právě v Čapím hnízdě se nezdá ani místopředsedovi komunistů Jiřímu Dolejšovi. „Vzhledem k probíhajícímu šetření zneužití dotací to působí přezíravě k tomuto problému. Jistě bylo možné zvolit diplomatičtější místo setkání,“ prohlásil.

Prezident Miloš Zeman v golfovém vozíku na obhlídce Babišova Čapího hnízdaPrezident Miloš Zeman v golfovém vozíku na obhlídce Babišova Čapího hnízda | Blesk/Zbyněk Pecák

A Zemana nepochválil ani předseda Strany zelených Matěj Stropnický, jehož otec Martin Stropnický je ministrem obrany za Babišovo ANO. „Miloš Zeman se dávno z prezidenta dolních deseti milionů stal obhájcem několika miliardářů, které teď poplácává po zádech v jejich sídlech za evropské miliony,“ reagoval Matěj Stropnický.

Z oslovených poslanců hnutí ANO se ozval pouze Radek Vondráček, který řekl, že v setkání na Čapím hnízdě nevidí problém. „Opláču to, nebyl jsem pozván,“ reagoval Ivan Pilný, který je znám tím, že se jako jeden z mála poslanců hnutí dovede vůči Babišovi vymezit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na dotaz Blesk.cz neodpověděl. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pouze řekl, že se jedná o okrajovou záležitost a nepřeceňoval by ji. Naopak prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ji na sociálních sítích náležitě pochválil.

Čtěte také: Vše o kauze Čapí hnízdo

Podívejte se, jak probíhala Zemanova návštěva na Čapím hnízdě:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

frank51 ( 7. května 2016 12:31 )

Dva idi.oti na fotkách v kolečku.

lev1 ( 29. dubna 2016 16:39 )

A kalousek se může podělat vzteky navíc když vidí že ve sněmovně už dlouho smrdět nebude

flesch2z ( 29. dubna 2016 15:48 )

Opozice má pravdu! Nechat padnout Klokánky až na dno, nedat jim na pomoc ani korunu a potom se předvádět jako HODNÍ STRAJDOVÉ, kteří je zneužijí pro svou předvolební kampaň, tak taková ÚCHYLNÁ SVIŇÁRNA nemá obdoby! Ještě tam chyběly 2 hodné tety a jeden hodný strejda, Marksová, která jim vyžírá talíře tím, že předkládá novely zákonů napsané po domluvě s Burešem, tak aby měl vždy argument proč je neschválit, Valachová, která jim zruší skvěle fungující školství a Jurečka, který je krmí jedovatými potravinami s prošlou expiračkou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Těch 5 osob nemá ve vládě co hledat, k nim bych ještě přidala vlastizrádce Sobotku, takže celkem 6 osob a našlo by se jich mnohem víc!!

salto ( 29. dubna 2016 08:41 )

Taky mi je líto skoropředsedkyně stojedničkové vlády - rohlíkové Mirušky

sendrasak ( 28. dubna 2016 21:26 )

Určitě myslíš vztyčený prostředníček.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud