Sobotka: Jurečka má důchodce za občany druhé kategorie. Pošle jim prošlé jídlo
Tuny nezkažených potravin, které obchodní řetězce každoročně zbytečně vyhazují, by se nově měly dostat k sociálně slabým občanům. S návrhem přišel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), novelu zákona ve středu schválil Senát. Proti se postavili senátoři za ODS, jedním z nich byl i Přemysl Sobotka. Ten později uvedl na svém oficiálním facebookovém profilu, že tím ministr například z důchodců udělal „občany druhé kategorie“, kteří budou dostávat prošlé potraviny. Jurečkovi navíc v příspěvku zaměnil křestní jméno za „Martin“. Zdá se tak, že šéfovi zemědělského rezortu opravdu nemůže přijít na jméno.
„Tak to se ministrovi zemědělství Martinovi Jurečkovi opravdu povedlo! Se zákonem o ošklivých obrázcích na cigaretách schválila vládní koalice v Senátu povinnost odevzdávat potraviny s prošlou expirací neziskovým organizacím,“ začal svůj příspěvek na Facebooku Sobotka. Podivil se i nad tím, proč potraviny poputují do domovů důchodců a sociálních ústavů, ale do zoologických zahrad, jak to šlo doposud, to už nepůjde.
„Sankce za porušení tohoto zákona je stanovena do 10 miliónů korun! A budeme mít občany druhé kategorie, kteří legálně budou dostávat prošlé potraviny, a stát na to bude dohlížet? Proč tedy vlastně expirační dobu máme? Opravdu bomba!“ rozčiloval se místopředseda Senátu.
Podle novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou ve středu schválil Senát, budou skutečně obchodní řetězce s plochou větší než 400 metrů čtverečních muset vyřazené, ale nezávadné potraviny věnovat humanitárním organizacím. Ty je pak budou rozdělovat potřebným. Součástí novely je i desetimilionová sankce, jestliže obchodník tyto potraviny mezi sociálně slabé nerozdělí. Dosud tuny potravin končily obvykle na skládce.
Topolánek a zelené párky
Sobotka proti návrhu protestoval již při jednání v Senátu. I tam se tázal, k čemu je tedy vlastně na potravinách napsána doba, do kdy je nutné je spotřebovat? Ironicky podotkl, že by tam mohla být doba nekonečná. „A kdo bude o tom rozhodovat, jestli to je ještě použitelné? Budou to ty banky, sběrny nebo uděláme nové instituce? Já jsem zvědav, jak to v tom objemu se bude řešit. Bude to další zátěž do státního rozpočtu?“ kladl otázky politik.
Pak přihodil i historku o bývalém předsedovi ODS Mirku Topolánkovi a jeho noční návštěvě. „Měl hlad a já měl v ledničce pouze takové zelené párky. Tak jsem je dal pod teplou vodu a tou houbičkou jsem je umyl. Normálně bych je nejedl, ale umyl jsem je, chleba jsem musel okrojit, protože navrchu byl penicilin, tak jsem mu dal jenom ten vnitřek,“ popisoval detailně Sobotka.Topolánek údajně celou porci snědl, přežil a stal se dokonce premiérem. Možná mu to prý i posílilo imunitu. „Takže ta moje otázka je celkem jasná, proč vůbec dáváme garanční dobu, když následně to navrhujeme, aby se spotřebovávalo,“ uzavřel vystoupení místopředseda Senátu.
Jurečka: Jděte se podívat do popelnic
Marian Jurečka naopak senátorům doporučil, ať se jdou po jednání projít po městě a podívají se do kontejnerů za obchodními řetězci. Uvidí tam nejspíš hromadu vyhozených potravin. Momentálně je pro obchodníky totiž takového řešení nejjednodušší.
Odmítl, že by mělo podnikatele nařízení nějak šikanovat. „Řetězce, kterým ty potraviny zbudou, nebudou v nějaké složité situaci, která by je nějakým způsobem dramaticky svazovala. Ony budou mít jenom dohodu s poskytovatelem, buď s tím, který bude uveden v nižší zákonné normě, příp. s českou potravinovou bankou, a předají mu potraviny na rampě toho podniku – a ten se už o to postará v rámci své logistické sítě,“ popsal šéf ministerstva zemědělství.Ani zoologické podle něj nepřijdou zkrátka. Pokud potraviny nepůjdou na humanitární účely, mohou jít právě zvířatům. U nich jsou požadavky na kvalitu i čerstvost nižší než u lidí. „Je tady spousta prodejen pod 400 m2 a i zemědělských podniků i potravinářských, které případně mohou tyto potraviny nebo odpady při výrobě předat zoologickým zahradám,“ uzavřel Jurečka.
Tuny nezkažených potravin, které obchodní řetězce každoročně zbytečně vyhazují, by se nově měly dostat k sociálně slabým občanům. TO JE GENOCIDA páchána naší dnešní vládou na důchodcích, invalidních lidech, dětech v domovech a sociálně slabých občanech odkázáni na charitu apod., kteří mají příjmy ve výši sotva na přežití a ještě je chce naše vláda trávit potravinami s prošlou expiračkou!! Jsou odkázáni na "NEZISKOVKY"!! dotované městy z našich daní. Kam a komu půjdou peníze zaplacené za tyto jedovaté "vyhozené" potraviny, které budou muset tito lidé NEZISKOVKÁM zaplatit?!