Na sport pošle vláda rekordních 6 miliard korun. „Dopéři“ utřou nos

Autor: ČTK, tmp - 
23. dubna 2016
14:39

V Nymburku se sešla valná hromada České unie sportu za účasti ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové. Promluvil i premiér Bohuslav Sobotka, který zdůraznil, že na podporu sportu vláda v roce 2017 uvolní šest miliard korun. Sněmovna v pátek schválila novelu o podpoře sportu, která by měla zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace.

Na programu valné hromady České unie sportu byla mimo jiné zpráva o hospodaření a majetku a priority spolku na další čtyřleté období. Promluvil i Bohuslav Sobotka

 

 

 

Novela dává nově povinnost registrovat ve speciálním rejstříku všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní podporu. Velikost členské základny je jedním z parametrů, podle nichž se peníze rozdělují mezi jednotlivé svazy. Vedle spravedlivějšího rozdělení dotací by měl rejstřík rovněž poskytnout ministerstvu informace, jakým způsobem se jednotlivá sportovní odvětví vyvíjejí nebo jak jsou zajištěna trenéry. Informace budou také veřejně přístupné na internetu.

Za důležitou označil předlohu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého taky zajistí to, že peníze by nově měly jít přímo sportovním klubům pracujícím s dětmi a mládeží. „Jsem přesvědčen, že možnost sportovat by měla být dostupná pro každého bez ohledu na jeho finanční situaci či sociální postavení,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě. Letos stát podle něho podpoří sportovce částkou 3,7 miliardy korun, příští rok by mohla vzrůst na šest miliard. 

Jednou a dost

Zákon dále stanoví, že státní podporu nesmí dostat osoba, která v minulých třech letech porušila opakovaně nebo závažným způsobem pravidla boje proti dopingu nebo program prevence ovlivňování výsledků sportovních soutěží. Překážkou k poskytnutí dotace bude taky pravomocné odsouzení za nekalosti ve sportu nebo za dotační podvod. 

Vlastní sportovní plány budou podle novely zpracovávat vedle státu i kraje a obce. Na návrh poslance Úsvitu Augustina Karla Andrleho Sylora budou krajské a obecní plány obsahovat taky objem peněz nutný k jejich naplnění.

Do zákona se na návrh výboru dostaly státní priority ve sportu. Budou to podpora sportu dětí a mládeže a jejich trenérů a taky sportovních reprezentantů. 

Předloha uzákoní pravidla pro poskytování podpory významným sportovním akcím. Organizátoři budou muset předkládat studii proveditelnosti, která zahrne například náklady akce a požadavky na stát ohledně bezpečnosti nebo dopravy. Studie bude muset obsahovat i plány na další využití případných nových sportovišť. 

Předloha nebude mít podle důvodové zprávy přímé dopady na veřejné rozpočty včetně státního. Naopak představuje podle autorů nástroj k možným úsporám díky zakotvení konkrétnějších pravidel podpory sportu. Poslanci neschválili Holečkovo doprovodné usnesení, v němž by se vyslovili pro zřízení samostatného ministerstva sportu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 23. dubna 2016 21:23 )

To je skvělé, talentovaní sportovní žáci a studenti budou mít super sportovní podmínky, ale pokaždé, když přijdou domů unavení ze sportu, tak nebudou mít co jíst natož aby dostali zdravou drahou výživu pro zregenerování organismu, protože jejich rodiče makají za min. mzdu, nebo jsou dokonce na soc. dávkách. No pecka!

rumungro ( 23. dubna 2016 18:44 )

Genderovsky vyčleněná Valachová je nádherný příklad toho,že se žensky hodí leda tak na otvírání piva.

fotrpjotr ( 23. dubna 2016 15:41 )

Já bych jim poslal raději pytel víček.💀

zdenek43 ( 23. dubna 2016 15:29 )

Slibem nazarmoutíš...........a uz je to tady a dalsi miliardy letajiiii jooooo volyb jsou volby - - - -

1912 ( 23. dubna 2016 15:28 )

ZMETKU OPĚT VYHAZUJEŠ PŘED VOLBAMI ??ALE CO DŮCHODCI 40 KORUN TY UBÁŽÁKU ZMIZ Z VLÁDY !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud