Pondělí 15. července 2024
Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš
Oblačno 27°C

Valachová brání inkluzi proti Zemanovi: Není to šílený plán

Autor: ČTK, zst - 
16. února 2016
13:30

Společné vzdělávání postižených a takzvaně zdravých dětí, které má být spuštěno na školách, není podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) šílený plán. Reagovala tak na kritiku prezidenta Miloše Zemana, který o víkendu prohlásil, že inkluze je škodlivý a nezdařený experiment. Jeho poradce, expremiér Jiří Rusnok, řekl o společném vzdělávání dětí, že jde o lidskoprávní šílenství.

„Já samozřejmě rozhodně nejsem realizátorka nějakého šíleného plánu. Zdvořile bych si dovolila upozornit na to, že novelu školského zákona schválil parlament a podepsal pan prezident republiky a já jako ministr zákon provádím,“ podotkla Valachová.

Prezident zmínil módní vlnu

Připomněla, že o tématu s prezidentem už v minulosti hovořila a podle ní opakovaně prohlásil, že s dětmi s lehkým mentálním postižením není v rámci vzdělávání v hlavním vzdělávacím proudu problém. „Co se týká dětí se středním nebo těžkým mentálním postižením, těch se dané věci, tak jak jsou nyní realizovány, netýkají a tyto děti se vzdělávají a mají vzdělávat v rámci speciálních škol,“ podotkla ministryně.

Zeman v nedělním Pressklubu Frekvence 1 uvedl, že pokud inkluze skutečně začne, bude to jeden z mnoha nezdařených experimentů ve školství, který dětem i učitelům uškodí. Společné vzdělávání zdravých a postižených dětí je podle něj módní vlnou. Valachová uvedla, že nechce Zemanovi nic vzkazovat přes média a ráda se s ním při nejbližší příležitosti či schůzce k tématu vrátí.

Rodiče mají strach

Cílem inkluze je začlenit do běžných kolektivů na základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními. Výuka má být přizpůsobená jejich potřebám. Se zvládnutím nejrůznějších potíží, odlišností či zdravotních omezení pomohou asistenti, ale také nové školní pomůcky.

Se zavedením inkluze na školách v ČR se po deseti letech diskusí počítalo od letošního září. Plán vyvolal bouřlivé debaty a u některých rodičů také obavy z toho, jak jejich potomci tento přechod zvládnou. Proto se nakonec ministerstvo školství rozhodlo, že inkluze bude zavedena postupně a vyčlenilo si na vytvoření těchto změn dva školní roky, tedy období od letošního září do září 2018.

Video se připravuje ...
Další videa