Sobotka z Polska: Chci, aby V4 společně odmítla kvóty

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
8. 4. 2016
10:40

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby visegrádská čtyřka společně odmítla migrační návrhy Evropské komise. Podle českého předsedy vlády by měla zamítnout jak přenos pravomocí z jednotlivých národních zemí na Evropskou komisi, tak i zavedení povinného přerozdělovacího mechanizmu. Sobotka to dnes řekl novinářům před odletem na mezivládní jednání svého kabinetu do Polska.

Budu navrhovat, abychom společně jako V4 odmítli přenos pravomocí, pokud jde o ryze azylovou politiku jednotlivých národních zemí, na Evropskou komisi. A stejně tak budu navrhovat, abychom jako V4 odmítli zavedení povinného přerozdělovacího mechanismu v rámci Evropské unie,“ řekl Sobotka.

Pro svůj návrh chce dnes získat polskou podporu. Příští týden pak bude o tématu jednat se staronovým slovenským premiérem Robertem Ficem. „Předpokládám, že o tom budeme jednat diplomaticky s Maďarskem, abychom připravili společné stanovisko V4,“ dodal.

Poznamenal, že česká vláda v souvislosti s migrační politikou nesouhlasí s přenosem kompetencí na EK, protože se domnívá, že vláda musí být základní pojistkou pro případ, když ekonomická, sociální a bezpečnostní situace v zemi neumožňuje další přijímání uprchlíků. „Pak to musí být vláda, která musí mít pravomoc, aby tento proces ovlivnila, eventuálně zastavila,“ dodal.

Zároveň podotkl, že vláda nechce trvalé kvóty. Odkázal na případ křesťanských uprchlíků, kteří v Česku požádali o azyl a část z nich nyní odjela do Německa. „Myslím, že to do jisté míry ukazuje, že ten systém kvót prostě nefunguje. A je obtížné přikazovat těmto lidem, aby zůstali,“ řekl.

Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila ve středu. Ve „slabší“ úpravě by byl stávající Dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích Unie. Čeští politici obratem návrhy odmítli.

flesch2z ( 8. dubna 2016 20:45 )

Sobotko vyřiď Drápalovi z Generace 21, ať už z nás konečně přestane dělat blázny. Speciály si Iráčané neplatili, takže těm, co se sem už nedostanou platit letenky nemusí. Spíš by měli vrátit do státní kasy prachy za služby a nájem těch, kteří odešli do Německa.

1912 ( 8. dubna 2016 15:38 )

NEVĚŘTE MU PŘILETĚL Z US DOSTAL PÚOKYNY JAK MÁ OBLBOVAT JE TO ZAPRODANEC ZLOČÍNNÉ A VÁLEČNÉ US !!!.

pepen ( 8. dubna 2016 13:24 )

TO UŽ SE MĚLO ROZHODNOUT DÁVNO!!!!PROČ SE MÁME STARAT O CIZÍ-AŤ SI UDĚLAJÍ POŘÁDEK VE SVÉ ZEMI!!!DŮCHODCŮM PŘIKLEPNOU PŘÍSPĚVEK K DŮCHODŮM 40 KČ -PRÝ NEJSOU PENÍZE!!!!A CIZÍM DARMOŽROUTŮM,SE BUDOU CPÁT STOVKY MILIONŮ A ONI PRACOVAT NEBUDOU!!!VŽDYŤ TU JE 80% MLADÝCH A ZDRAVÝCH-KTEŘÍ PŘEMÝŠLÍ PŘIROZENÍM A VŠE SE JEN TUTLÁ A NEZVEŘEJŇUJÍ TO.CHYBOU POLITIKŮ PŘIŠLI STOVKY LIDÍ O ŽIVOT. KDYBY SE EVROPSKÁ POPULACE CPALA K NÍM-BEZ DOKLADŮ-TAK JE NA HRANICÍCH BEZ VÁHÁNÍ POSTŘÍLÍ!!!!!PŘEMÝŠLEJTE POLITICI!!!!

zigzag ( 8. dubna 2016 12:46 )

Orban na Sobotku nespoleha, ten se obratil na svuj lid at rozhodne o kvotach. Proc to neudela Sobotka? Protoze mu jsou kvoty kdesi a jen hraje divadlo

anno ( 8. dubna 2016 12:40 )

Kam se hrabal za Sobotkou dr.HÁCHA za protektorátu, Sobotka to jmeno mi nahání husí kůži!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa