Bohaté menu nabídly při pátku státy a politické i duchovní osobnosti v otázce uprchlické krize. Různých dílčích zpráv se objevilo tolik, že jsme se je pro vás rozhodli uspořádat do stručné „kuchařky“. Přispěl do ní mezi jinými papež František, slovenský premiér Robert Fico, Řekové, ale samozřejmě i špičky Evropské unie.
Recepty z uprchlické kuchařky. V pátek „vařil“ papež, Řekové, Maďaři i Fico
1.Papež: Uprchlíci jako arabská invaze a šance pro Evropu
Papež František označil útěk statisíců lidí do Evropy za „arabskou invazi“, zároveň ale zdůraznil šanci, kterou s sebou tato migrační vlna přináší. Informoval o tom vatikánský list Osservatore Romano.
„Dnes můžeme mluvit o arabské invazi. To je sociální skutečnost,“ citoval deník slova, která 79letý nejvyšší představitel katolické církve pronesl před členy francouzského hnutí Poissons Roses při setkání, které se uskutečnilo už v úterý.
„Kolik invazí už Evropa v dějinách viděla. Ale vždy znovu a znovu to zvládla, překonala to a nakonec se obohatila kulturní výměnou,“ zdůraznil hned papež v této souvislosti.
František podle Osservatore Romano rovněž nabádal, aby Evropa v migrační krizi postupovala jednotně. „Je třeba si sednout k jednacímu stolu a být si vědom toho, že člověk někdy musí něco ztratit, aby tím vyhráli všichni,“ řekl.
2.Orbán: Migranty v Maďarsku nechceme, kvóty odmítáme
Maďarský premiér Viktor Orbán znovu odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů a dal najevo, že tento postoj nehodlá měnit ani na pondělním summitu EU–Turecko, věnovaném migrační krizi. Řekl to na tiskové konferenci, která se konala v Budapešti po jeho setkání s bavorským premiérem Horstem Seehoferem.
„Nebudeme akceptovat žádnou dohodu, která bude předpokládat přepravu migrantů z Turecka do Maďarska,“ prohlásil Orbán, který je jedním z nejhlasitějších kritiků postoje německé kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi a jí prosazovaného přerozdělování uprchlíků mezi členy EU. „Jsme přesvědčeni, že bychom měli být schopni neprodyšně utěsnit hranice,“ dodal podle agentury DPA.
Podle maďarské agentury MTI také řekl, že pro Brusel je důležité dosáhnout s Tureckem dohody týkající se migrační krize. Tato dohoda by ale neměla „zbavovat“ Maďarsko povinnosti bránit své hranice „vlastním úsilím“.
3.Válka slov mezi Slovenskem a Řeky kvůli výrokům Fica
Řecké ministerstvo zahraničí ostře kritizovalo předvolební výroky slovenského premiéra Roberta Fica k migrační krizi. V krátkém, emotivně formulovaném prohlášení, které zveřejnilo na svém webu, tyto výroky označilo za provokativní.
Slovenské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že si předvolalo řeckého velvyslance na Slovensku, kterému tlumočilo „rozhodné odmítnutí“ prohlášení řecké diplomacie a Atény nařklo z vměšování do vnitřních záležitostí Slovenska.
„Je zjevné, že slovenský premiér jen několik dní před volbami ve své zemi chce do své volební kampaně investovat vitriol a lidské drama. Nejsme s to být svědkem jeho deliria a pochopit, jak doufá, že pokud bude znovu zvolen, bude plnit své povinnosti jako premiér země, která brzy převezme předsednictví v Radě ministrů Evropské unie,“ uvádí se v prohlášení.
Řecké ministerstvo zahraničí v textu nezmiňuje žádný konkrétní výrok předsedy slovenské vlády.
Slovenská diplomacie sdělila, že zmiňované prohlášení Atén se snižuje k neopodstatněným osobním útokům na předsedu slovenské vlády. „Kromě toho rovněž představuje neomluvitelné zasahování do vnitřních záležitostí a do předvolební situace v jiné členské zemi EU během předvolebního moratoria,“ uvedlo v prohlášení slovenské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že podobná prohlášení Atén nemohou nahradit odpovědnost Řecka hledat řešení migrační krize a zastavit stávající vlnu migrantů, a to společně s ostatními státy EU.
4.Tsipras nechce držet uprchlíky v Řecku, ale přerozdělit je v EU
Řecko odmítá držet uprchlíky na svém území proti jejich vůli a požaduje jejich spravedlivé přerozdělení mezi všechny státy Evropské unie. Prohlásil to řecký premiér Alexis Tsipras v rozhovoru pro německý deník Bild, který má vyjít v sobotu.
„Nemůžeme zavírat lidi. To je v rozporu s mezinárodními smlouvami. Můžeme jenom pomoci se záchranou v moři, postarat se o ně a zaregistrovat je,“ řekl Tsipras.
Podle něho je zapotřebí pochopit mentalitu uprchlíků, kteří byli vybombardováni ve svých domovech a riskovali své životy na cestě do Řecka, které je považováno za bránu do Evropy. „Mekka se ale pro ně nachází dále na sever,“ prohlásil řecký premiér.
„Nemůžeme se stát táborem pro lidi, kteří tady zůstat nechtějí, zejména proto, že je velmi obtížné najít v Řecku práci,“ pokračoval Tsipras.
5.Turecko musí do června podstatně omezit proud uprchlíků, míní Tusk
Turecko musí do 1. června plně uplatňovat dohodu o zpětném přijímání uprchlíků a do té doby zastavit nebo významně omezit jejich příliv do Evropy. Prohlásil to předseda Evropské rady Donald Tusk, který se v Istanbulu sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.
Evropská komise ve své zprávě konstatovala, že Turecko pokročilo v plnění listopadové dohody s EU, která má vést ke snížení pohybu uprchlíků směrem do Evropy. Turecko, které poskytuje útočiště a pomoc více než 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie, jim nedávno umožnilo přístup na trh práce, což by mělo usnadnit jejich začlenění do společnosti a podpořit jejich soběstačnost. Přijalo též důležitá opatření, na jejichž základě mají uprchlíci přístup k veřejným službám, včetně školní docházky pro děti.
Komise také vyzvala Turecko, aby snížilo počet nevyřízených případů v azylových řízeních, posílilo spolupráci se všemi členskými státy Unie, se kterými sousedí, tedy hlavně Řeckem, zejména pokud jde o zpětné přebírání osob a policejní a justiční záležitosti, a aby usilovněji potíralo korupci a organizovaný zločin.