Dvě nové možnosti na řešení problémů s azylem pro migranty, kteří dál přichází do Evropy, nabízí Evropská komise (EK). Obě počítají s přerozdělováním běženců, mírnější z nich jen v případě mimořádného přetížení členské země, která se potýká s velkým přílivem žadatelů. Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) jde o mocenský převrat, jeho sociálnědemokratický kolega Miroslav Poche (ČSSD) mluví o zlé krvi a nesouhlasí ani eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
Europoslanci k „novým“ kvótám: Stop Merkelové a pokus o mocenský převrat
1.Zahradil (ODS): Je to mocenský převrat
„Jsou to staré známé kvóty. Já tomu říkám ve zkratce pokus o mocenský převrat, který tady Evropská komise pod pláštíkem boje s migrační krizí a heslem solidarity připravila. Je to absolutně nepřijatelné,“ míní Jan Zahradil (ODS).
„Nejsem naivní, a pokud Evropská komise s něčím takovým vyrukovala, tak to má potichu někde předjednané se státy, které se chtějí toho problému zbavit, zejména tedy s Německem. Řešit se to bude na Evropské radě na úrovni premiérů a prezidentů. Pokud to nebude zastaveno tam, tak jinde už se to zastavit nedá,“ dodal.
2.Poche (ČSSD): Nadělá to zlou krev
3.Telička (ANO): Komise jde do rizika
„Návrh je třeba důkladně prostudovat a k tomu se dostanu až v pátek. Každopádně ty reakce, které jsem registroval, nám nepomůžou s naší pozicí v dalších jednáních. Toto je klíčový moment, aby naše reprezentace zformulovala podrobně naši pozici, ale také případnou alternativu k tomu, co je předkládáno,“ zmínil Pavel Telička (ANO).
„Řešení uprchlické krize rozděluje státy EU a tento návrh ke sjednocení nepřispívá. Na úrovni ministrů se určitě bude debatovat i o třetí variantě, a tou bude nic zásadně neměnit a dodržovat plnění předchozích dohod. Co se týká předjednání podpory – nemyslím, že to má Komise úspěšně předjednané. Myslím, že šla do určitého rizika,“ připojil.
4.Konečná (KSČM): Přestaňme poslouchat jen Merkelovou
„Evropská komise dlouhodobě v rámci azylové politiky překračuje své kompetence. Předpokládám, že minimálně poslanci zemí V4 budou mít podobný názor. Uprchlíci jsou živé bytosti, my si je tady nemůžeme přehazovat,“ míní Kateřina Konečná (KSČM).
„Pan premiér Sobotka by měl být stejně tvrdý v Bruselu, jako je ve vyjádřeních do českých médií. Evropská komise má většinou své dokumenty předjednané s těmi nejsilnějšími hráči. Pokud si ale jako státy máme být rovni, tak musíme přestat poslouchat jen paní kancléřku Merkelovou a začít řešit to, co se děje v menších zemích,“ uvedla dále.
5.Svoboda (KDU-ČSL): Premiérovi to nezávidím
„Na jednu stranu vidíme, že kvóty fungovat nebudou, na druhou, že ten, kdo přijde s jinou alternativou, tak má nárok na Nobelovu cenu. Pokud chceme sejmout břemeno s těch států první linie, jako je Itálie a Řecko, a neudělat to cestou přerozdělení, tak mě nic nenapadá,“ přiznává Pavel Svoboda (KDU-ČSL).
„Premiérovi to teď nezávidím. Měl by asi setrvat na té pozici, že kvóty nechceme. Neměl by ale zavrhovat jiné projevy solidarity. Ukončení programu přijímání iráckých uprchlíků, o kterém rozhodla vláda, to třeba není nejlepší signál. Ale premiér tím určitě bude na Evropské radě argumentovat, protože to je příklad toho, jak kvóty nefungují,“ míní.
6.Pospíšil (TOP 09): Nesmyslné a nepřijatelné
„Absolutně s takovým návrhem nesouhlasím, je stejně nesmyslný a nepřijatelný jako zavedení povinných kvót na rozdělování uprchlíků. Pravomoc rozhodnout o udělení azylu náleží jednotlivým státům, které musí mít právo určit, koho na svém území chtějí a koho ne. Není možné, aby jim to nařizoval nějaký úředník z Bruselu. Bohužel tak jde o další nařízení Evropské komise, které akorát zvýší odpor lidí vůči EU,“ říká Jiří Pospíšil (za TOP 09).
7.Eurokomisařka Jourová (ANO): Nemůžeme rozvážet lidi, kam nechtějí
„Jsem zcela zásadně proti variantě 2, tedy stálé přerozdělovací kvótě, a takto jsem se též vyjádřila na středečním jednání Komise. Myslím, že to nebylo překvapení, protože o fungování takových kvót vyjadřuji dlouhodobé pochybnosti a myslím, že mi i praxe dává za pravdu. Je velmi problematické, aby byli po Evropě ‚rozváženi‘ lidé bez vlastního rozhodnutí,“ zmínila Věra Jourová (ANO).
Lidi, všude na internetu jsou neskutečné diskuse o tom co se okolo nás v poslední době děje. EU už si rozmýšlí řešení migrantů s Turky, protože Erdogan na žádné podmínky nepřistoupí. Svatá trojice nejvyšších představitelů EU už začíná přemýšlet o jiném řešení. Tu jim ale Šengen nabízel, ale nikdo se s nimi v Bruselu ani nebavil. Naši potentáti se ani neměli jako poslové špatných zpráv vracet domů. Měli říct těm 3 potentátům a hlavně přímo Merkelové, že pokud ten návrh nepřijme, tak že tam zůstanou na protest. EU dělá takové kopance, že toto nemůže žádný stát a občan EU vydržet. Kdo má odvahu a byl by schopný posílat tyto diskuse těm, kterým jsou určené? Ať si přečtou co si lidé o tom myslí? Není možné, aby půl miliardy lidí v EU bylo tak hloupých a nečinně přihlíželo k tomu jak pár totálně neschopných lidí a podrázáků ničí celý náš kontinent? Není přece r.1930 a nejsme v Německu, kde všichni provolávali jakémusi psychopatovi vivat a dopustili, aby Německo způsobilo takovou světovou katastrofu!!! Tady se píše "stop Merkelové", ale kdo tomu může věřit, zítra bude všechno jinak a naši politici už budou "sklapovat podpadky" a žrát Merkelové a Bruselu z ruky! Proč těmto zrádcům naše malá země jednou nezatopí, jak to hlásala ODS při našem předsednictví? Vždyť Merkelka s podporou USA už má EU na lopatkách!!! Pro Ládíka - nevidím důvod dávat migrantům žádné podpory. Kdo tady chce být, tak ať si všechny náklady zaplatí a najde si práci, stejně jako naši lidi. Není myslitelné platit cizincům cokoliv co nemůžeme podle našich zákonů dát ani našim lidem, kteří jsou mnohdy v totální nouzi.