Prezident Zeman přijal expremiéra Nečase. Poděkoval mu za byznys s Čínou

Autor: ČTK, kal - 
6. 4. 2016
19:10

Prezident Miloš Zeman poděkoval bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) za podporu obchodu s Čínou. Dnes ho přijal na Pražském hradě. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Firma, v níž Nečas vede strategický rozvoj, při nedávné návštěvě čínského prezidenta v ČR oznámila plán investic do ekologických technologií s čínským partnerem.

„Prezident republiky Petru Nečasovi poděkoval za příspěvek k rozvoji česko-čínských obchodních vztahů,“ uvedl Ovčáček. Zeman podle svého mluvčího přijal Nečase na Hradě na jeho žádost. Nečas byl už v podnikatelské delegaci, která Zemana doprovázela při jeho předloňské návštěvě v Číně.

Při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze společnost S.W.H. Group SE, ve které je Nečas ředitelem pro strategický rozvoj, podepsala dohodu o spolupráci s čínskou firmou China Guodian. Společně chtějí podle sdělení českého podniku investovat 600 milionů dolarů (14,2 miliardy korun) do obnovitelných zdrojů energie a čistých technologií v regionu střední a středovýchodní Evropy.

Nečasova koaliční vláda padla v létě 2013 kvůli policejnímu vyšetřování premiérovy blízké spolupracovnice a dnes i manželky Jany Nagyové. Zeman pak jmenoval úřednickou vládu, která zemi dovedla do předčasných voleb. Prezident v minulosti uvedl, že Nečasova vláda byla neschopná a brzdila ekonomický vývoj země.

Před návštěvou z Číny v rozhovoru s čínskou televizí CCTV Zeman řekl, že Nečasův kabinet měl velmi špatné vztahy s Čínou a velmi podléhal tlaku Spojených států a Evropské unie. Nečas se tehdy proti tomuto tvrzení ohradil. Poukázal na to, že právě jeho vláda zahájila obrat k pragmatičtější politice ve vztahu k Číně. Jako premiér na sjezdu Svazu průmyslu v září 2012 řekl, že je třeba skončit se zahraniční politikou lidských práv.

Zeman dříve označil za největší úspěch v prezidentském úřadě to, že zabránil pokračování Nečasovy vlády.

Připomeňte si návštěvu čínského prezidenta v Praze:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kobyla1 ( 7. dubna 2016 20:43 )

No kdyby Nečase pořádně kopnul do tlamy, udělal by líp

jity ( 7. dubna 2016 14:05 )

Nevím kdo je Bureš, zřejmě máte na mysli Babiše, ale toho údajne soud očistil. Že by Zeman z Babiše byl nějak odvázaný víte asi vy. Zeman má také mnohy chyb, ale co se týče uprchlíků se nás zastal, a to, že nechtějí k nám je hezké, ale co Evropa, ta je málo zaneřáděná uprchlíky? Zřejmě dáte jen na to, čím nás krmí naše média. Jinak ten hajný sám řekl, že měl problémy s tchánem, nepopíral to, ale je pravda, že za něj nemůže.

jity ( 7. dubna 2016 08:53 )

No máte pravdu, že stáří a věku netřeba se posmívat, ale to že lidem nevadilo, že by prezident byl člověk, který neumí ani naši hymnu, který kromě vztahu k majetku nemá vztah k naší zemi. Manželku z nacistické rodiny a ještě by nám se nejraději natahal migranty, je vlastně vlastizrada, tedy od jeho voličů.

mirkazam ( 7. dubna 2016 08:22 )

1pravda1...

feather ( 7. dubna 2016 00:01 )

A za flek pro Livii. Kolik má Zeman věk? Vypadá starší jak Aznavour (93 let v květnu), jdu na jeho koncert.

Zobrazit celou diskusi
Další videa