
Čínský prezident odletěl. Zeman je blíž snu o kanálu a ČT mu „odpojila“ projev
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu uzavřel třídenní návštěvu Česka. Před odletem spolu s Milošem Zemanem navštívil ekonomické fórum na Žofíně, kde český prezident zmínil příslib zájmu dvou čínských firem o jeho vysněný kanál Dunaj-Odra-Labe. Ve Strahovském klášteře si spolu dali i pivo. O „pozdvižení“ se postarali aktivisté, kteří v noci promítali na budovy Hradu kritické vzkazy na adresu vazeb Česka a Číny i „pravdu a lásku“. Technický nezdar pak potkal Českou televizi.
++ Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl na historicky první návštěvu České republiky na Velikonoční pondělí. Jeho český protějšek Miloš Zeman ho přijal na zámku v Lánech, kde spolu zasadili jinan dvoulaločný. Přečtěte si detaily z prvního dne návštěvy.
++ Návštěva vůdce Čínské lidové republiky vyvolala sérii protestů. Jejich symbolem je především vlajka Tibetu. S ní se chtěl na Hrad v úterý dostat i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho předchůdce Karel Schwarzenberg, ale neuspěli.
++ Hlavní uvítací ceremoniál čekal čínského prezidenta v úterý na Pražském hradě. Zkomplikoval ho vítr, červený koberec ale pomohl přidržet i vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Druhý den návštěvy byl plný politických setkání a vyvrcholil slavnostní večeří na Pražském hradě a ohňostrojem nad Vltavou.
++ Podívejte se, co přesně dohodla Česká republika s Čínskou lidovou republikou.

Tímto se s vámi loučíme a přejeme poklidnou středu.
Proč ČT „odpojila“ projev prezidenta Zemana? „Došlo k chybě při přepojování signálu. ČT asi hodinu poté odvysílala ze záznamu projev celý, už bez této chyby," uvedla pro Blesk.cz mluvčí Alžběta Plívová.

Třídenní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze skončila. Jednalo se o první návštěvu čínské hlavy státu v ČR nebo ČSR po více než 60 letech. Jeho pobyt provázely protesty v ulicích hlavního města, stejně tak se ale objevily organizované skupiny prezidentových podporovatelů.
Odlet čínského prezidenta potěšil vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).
abyste si od rudé záplavy mohli odpočinout,můj proslov na Institutu V. Havla pro lidská práva a diplomacii v Miami https://t.co/LuCoSm64cI
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) 30. března 2016
Čínští investoři by v Česku podle dnes podepsaných dohod mohli investovat do roku 2020 až 232 miliard Kč. Z toho 95 miliard letos, uvedl Hrad.
Spolupracovat bude také Škoda Auto se společností SAIC Motor. Konkrétně v oblasti vývoje SUV, CUV, hybridních a elektrických aut. Expremiér Petr Nečas podepisoval zase dohodu o technologicko-ekonomické spolupráci v oblasti obnovitelných energií mezi společnostmi China Guodian a SWH.
Číňané také koupili 70 % stadionu fotbalové Slavie. Eden se zavázali rekonstruovat a vybudovat z něj Národní fotbalový stadion. Vyplývá to ze seznamu obchodních kontraktů, které zveřejnil Pražský hrad.
„Nedělejme si iluze, že skupiny jako CEFC chtějí pomáhat zemím, kam vstupují. Chtějí pomoci především samy sobě,“ prohlásil pro Český rozhlas Plus předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
Mezitím se objevují první informace o kontraktech, které podepsali zástupci českých a čínských podnikatelů. Čínská soukromá společnost CEFC China Energy Company získá 50 procent ve finanční skupině J&T Finance Group. CEFC již má deset procent v této skupině a vlastní podíl například ve fotbalové Slavii.
Čínský prezident Si Ťin-pching už sedí v letadle a na rozloučenou mu opět hrají vojáci.

Na pražském letišti se vše chystá na odlet prezidentského speciálu Číny. Ten už je přistaven na letištní ploše. Si Ťin-pching míří z Prahy rovnou do Washingtonu.
Ruzyňské letiště, čekání na příjezd prezidenta ČLR. pic.twitter.com/Bp5UzKRaTf
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
Na pražském Žofíně byly ve středu i špičky českého byznysu. Fotografové mezi hosty objevili nejbohatšího Čecha Petra Kellnera i investora Jiřího Šmejce, generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, guvernéra ČNB Miroslava Singera či expremiéry Jiřího Rusnoka a Petra Nečase.
Pražští policisté dnes zajistili cizince, kteří chtěli zabalit dívku do čínské vlajky, či muže, který vnikl na Petřínskou rozhlednu s vlajkou Tibetu. K protestům se připojila také nezisková organizace Forum 2000.
Forum 2000 welcomes President Xi in Prague!Forum 2000 vítá v Praze prezidenta Si!
Zveřejnil(a) Forum 2000 dne 30. březen 2016
Vláda se shodla, že opatření během návštěvy čínského prezidenta zvládla policie dobře. Incidenty budou vyšetřeny, bude se jimi zabývat i GIBS.
Policie zasáhla proti tibetské vlajce v okně. Prý byla „bezpečnostním rizikem“ pro vůdce Číny. Přečtěte si podrobnosti.
Každé krásné setkání musí jednou skončit. S těmito slovy se prezident Miloš Zeman rozloučil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ten má odletět ve tři hodiny odpoledne do Washingtonu.

V rámci prohlídky Strahovského kláštera se prezidenti pokochali také pohledem na Prahu a návštěvu zakončili „plzeňskou dvanáctkou“.
Přípitek plzeňským pivem na terase Strahovského kláštera. Přípitkem pivem návštěva začala a přípitkem pivem končí. pic.twitter.com/aGYTEeRB6u
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016

Pavel Nedvěd se stává tváří čínské fotbalové superligy, ve Strahovském klášteře ho ocenil prezident Číny Si Ťin-pching.
Pavel Nedvěd se stává po Davidu Beckhamovi tváří fotbalové superligy ČLR. Ocenění převzal ve Strahovském klášteře. pic.twitter.com/MUAoczQ296
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching navštívili Filosofický sál Strahovského kláštera v Praze.
„Je to ostuda České televize,“ reagoval pro Blesk.cz na přepnutí projevu prezidenta Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „S nadsázkou řečeno, na Kavčích horách panuje zmatek. Původně prý plánovali překvapivě přepojit na 16 sekund na Miroslava Kalouska opírajícího se o tibetskou vlajku, ale netrefili se a přepnuli do sídla premiéra,“ dodal hradní mluvčí.
Prezidenti v Žofínském paláci přihlížejí podpisům tři desítek dohod mezi čínskými a českými podnikateli.
Na Žofíně právě probíhá podpis dohod za účasti prezidentů ČR a ČLR. pic.twitter.com/ritUOLyJdk
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
Kvůli nočnímu videomappingu na Pražský hrad navštívila v noci policie byt exministra životního prostředí a bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka a jeho manželky Kateřiny Jacques. Informace Českého rozhlasu potvrdil Blesk.cz přímo Bursík. „Jeden z nich říkal s úsměvem, že je tu opět po sedmi letech, protože v roce 2009 se od nás na Pražský hrad promítalo ‚Pravda a láska zvítězí... Ale bude to ještě dřina‘,“ řekl politik. Z Bursíkova bytu se dá totiž dostat na střechu domu, dovnitř ale hlídku exministr nepustil. „Docela mě to překvapilo,“ komentoval návštěvu.
Česká televize při projevu Miloše Zemana přepnula na Úřad vlády ČR. Zřejmě šlo o omyl, ve Strakově akademii na záběru nikdo nebyl. Zpět na Žofín se přenos vrátil po 16 sekundách, všiml si pozorný divák na Facebooku. Už v minulosti byly mezi Hradem a ČT spory, když vypadl přímý přenost z Pražského hradu na 28. října. Tehdy šlo o několik minut.
Já tu bednu umím zapnout v pravou chvíli Rumburak zasáhl do živého vysílání na celých 16s. 🏼#čt #china #zeman #žofín
Zveřejnil(a) Radek Bathory dne 30. březen 2016
„Čína je ochotna prohloubit s ČR ekonomickou spolupráci. Je potřeba podporovat finanční instituce obou zemí a rozvinout spolupráci ve výrobě. Obě strany by měly určit klíčové projekty,“ dodal také čínský prezident na ekonomickém fóru.
„Všichni tady jsou vrcholní politici a podnikatelé, kteří navazují přátelství. Čína i ČR mají dlouhou historii, země pojí hluboké tradiční přátelství. Spolupráce se stále rozvíjí. ČR je jednou ze zemí s nejrychleji rostoucími čínskými investice v EU. My máme pro letošní rok cíl růstu HDP 6,5 až 7 procent,“ řekl před podnikateli a politiky Si Ťin-pching.

„Pan čínský prezident má sen – novou Hedvábnou stezku. Já mám také svůj malý sen – vodní koridor Dunaj–Odra–Labe. Vítám předběžný zájem čínských firem na spoluúčasti na tomto projektu,“ řekl také Zeman a poodhalil tak možnou česko-čínskou spolupráci do budoucna. Podle prezidenta jde zatím o dvě firmy. „Politici mají podnikatelům otevřít dveře, ale ten podnikatel, který jimi nedokáže vstoupit, nestojí za to, abychom se jím dále zabývali,“ zakončil projev Zeman.

„Vážím si toho, že s sebou pan čínský prezident vzal 30 nejúspěšnějších podnikatelů z různých sfér. My jsme reagovali stejně, aby byla zajištěna rovnováha. Setkávání neúspěšných lidí je nezajímavé. Bylo připraveno asi 30 dohod. Dohodli jsme se s panem prezidentem, že za naší účasti bude všech těchto 30 dohod podepsáno,“ pronesl v úvodním slově také prezident Miloš Zeman s tím, že konkrétní dohody ještě neprozradí.
„Je to historický moment. Pan prezident Si Ťin-pching navštěvuje ČR. Začíná tak nová éra našich vztahů,“ řekl v Žofínském paláci také ministr obchodu Číny Gao Hucheng. Debaty se účastní kolem 60 podnikatelů především z oblasti financí a elektroniky.
Prezidenti ČR a ČLR zavítali do paláce Žofín na diskusi českých a čínských investorů. pic.twitter.com/gdNL0MmXLw
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
Úvodní slovo má ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „České firmy, které se účastní dnešního kulatého stolu, patří mezi naprostou špičku,“ řekl Mládek směrem k čínskému prezidentovi. „Jsem nadšen čínským zájmem investovat v České republice,“ dodal ministr.
Na Žofínské fórum už dorazil také Si Ťin-pching. Cílem setkání je konkrétní náplň česko-čínské spolupráce.
Okolí Žofína kvůli čínskému prezidentovi uzavřela policie. Řidiči po nábřeží neprojedou, jak ukazuje i fotografie čtenáře Blesku.
Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se Pražský hrad noční projekcí aktivistů zabývat nebude.
Prezident Miloš Zeman právě přijel do Žofínského paláce, kde se zúčastní ekonomického fóra po boku čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Česko podle Slováků kvůli byznysu opomíjí lidská práva. Do prezidenta Miloše Zemana se pustil deník Sme. „Třídenní zastávka Si Ťin-pchinga v Praze dokonale opisuje vývrtku v české zahraniční politice, jejímž architektem je Miloš Zeman,“ uvedl list k dřívějším výrokům českého prezidenta v rozhovoru s čínskou televizí CCTV.

Noční promítání už komentuje na sociální síti také hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Počínání aktivistů označil za nezajímavé.
Po aktivu známého bojovníka za lidská práva M. Kalouska si ideová úderka uspořádala ve 2 hod. ráno promítání. Nedůležité a nezajímavé.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 30. března 2016

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) si stěžuje, že Praha je kvůli čínské návštěvě paralyzovaná. Na jednání vlády do Strakovy akademie se ale nakonec dostal.
Tak je Praha kvůli Číňanům zase pěkně paralyzovaná.Nechtěli mě pustit ani projet na vládu,ale nakonec pustili.Malé vítězství,ČR - Čína 1:0😉
— Daniel Herman (@DanielDherman) March 30, 2016
Policie v noci pátrala po původcích projekce protičínských textů na Hrad. Našla pravděpodobné místo, odkud aktivisté promítali, nikoho nezadržela. Na Smetanově nábřeží a v okolí byly desítky policistů.

Fotografie z noční projekce zveřejnila na Facebooku Kateřina Jacques.
Hrad prave ted :-).
Zveřejnil(a) Kateřina Bursikova Jacques dne 29. březen 2016
Bez protestů proti návštěvě vůdce Číny se Praha neobešla ani v noci na středu. Aktivisté promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta v České republice a obchodní vazby mezi Českem a Čínou.
Před odletem čínský prezident spolu s českým protějškem Milošem Zemanem navštíví diskusní ekonomické fórum v paláci Žofín a Strahovský klášter.
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu končí historicky první návštěvu České republiky. Také poslední den jeho cesty budeme sledovat online.
My komunisté obdivujeme čínský systém, zejména popravy členů opozice. Tak, jako uměl opozici likvidovat Hitler, jehož metody jsou pro nás přínosné, ale naoko je musíme odsuzovat.