„Hanba,“ zuří lidé: Pocta prezidentovi zabila labutě, leží u čínského prahu

Autor: Ivan Hladík - 
31. března 2016
20:52

To, čeho se obávali ochránci pražského ptactva, se potvrdilo. Za několikaminutový ohňostroj odpálený u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zaplatily životem dvě labutě.

Velkolepý ohňostroj pro čínského prezidenta byl odpálen zhruba sto metrů od místa, kde tito krásní ptáci nocují a hnízdí již od roku 2012. Zdeňka Zemanová, zakladatelka organizace Přátelé vodního ptactva, s obavou sledovala vltavské břehy a včera ráno v bezprostřední blízkosti místa konání ohňostroje našla dvě mrtvé labutě. „Po každém ohňostroji najdeme mrtvé ptáky,“ řekla Blesku Zemanová. „Třeba v únoru to byly dvě mrtvé a tři zraněné labutě.“

Jak ptákům ohňostroje škodí?

„Labuť je velký a těžký pták, může vážit i kolem patnácti kilogramů,“ vysvětluje Zemanová. „Samozřejmě je vyděsí ten hluk. Světlo výbuchů je oslepí, chtějí uletět, ale při své velikosti a váze nejsou tak obratné a narážejí.“ Oslepené labutě tak nemají šanci vidět mostní konstrukce, elektrické vedení a další překážky. „Samozřejmě podáme trestní oznámení,“ je rozhodnuta Zemanová. Mrtvé labutě chce odvézt před sídlo Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a položit je před jejich vchod. „Týrání zvířat neomlouvá nic,“ dodává Zemanová.

Ochránci ptactva byli rádi, že tradiční novoroční ohňostroj byl přemístěn na Vítkov. Ohňostroj pro Si Ťin-pchinga však dostal výjimku, ačkoliv ho nakonec čínský prezident ani neviděl. Blesk zjišťoval, kdo ohňostroj na řece povolil. „Máme povolení od Povodí Vltavy a oznámili jsme konání na Úřad městské části Praha 1,“ tvrdil výkonný viceprezident Smíšené česko-čínské komory Petr Mrhálek. Jenže Povodí Vltavy svou účast na ohňostroji popřelo ještě před jeho konáním. „K takovému rozhodnutí nemáme pravomoc a neorganizujeme ohňostroj,“ řekl mluvčí Hugo Roldán.

gugga ( 4. dubna 2016 00:14 )

Podle všeho je zabili protestující proti čínskému prezidentovi a Zemanovi, aby měli pak možnost nařknout Hrad z týrání. Pročpak nikdy nepodali trestní oznámení třeba po Silvestru?

baronjh ( 2. dubna 2016 16:50 )

 „Hanba,“ zuří lidé: Jací lidé ??? Pár jedinců přeci není LID !!!

rumungro ( 1. dubna 2016 19:11 )

-zdenekk- tady na diskusi,a nejspíš i venku, jsi za pologramotnýho provokatéra.

pomooc-hori ( 1. dubna 2016 19:02 )

Ten se ubije sám, jako každý den.

pomooc-hori ( 1. dubna 2016 18:58 )

nekecej, že to Kalousek s lesníkem mají za sebou?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud