Sobotka kvůli Čapímu hnízdu burcuje špičky ČSSD. Babiše dopálili lidovci

17. 3. 2016
13:15

Ministru financí a vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO) se nelíbí, že koaliční KDU-ČSL chce vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k Čapímu hnízdu. Vládu to může poškodit v očích lidí, uvedl vicepremiér. Jenže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nesmí ANO kauzu bagatelizovat, má ji jasně vysvětlit. Dopady celého problému se bude zabývat předsednictvo ČSSD, které Sobotka svolal na páteční večer.

Mimořádnou schůzi svolaly opoziční strany TOP 09 Miroslava Kalouska a ODS Petra Fialy, podpořil je i Úsvit s Blokem proti islámu. Koaliční špičky ve středu večer hledaly společné stanovisko, názory se po jednání ale nezměnily. ANO je proti schválení programu schůze svolané na příští středu, lidovci zůstali u kladného stanoviska, sociální demokraté nadále váhají.

Babiš vyjádřil rozladění, že lidovci chtějí program schůze podpořit. „Mně se nelíbí, že KDU-ČSL souhlasí se schůzí, nemá to nic společného s mým působením v politice, nemá to nic společného s koaliční vládou, je to vyloženě megakampaň,“ uvedl Babiš.

Koalice kvůli případu podle něj nepadne. „Stabilitu vlády to podle mě neohrozí, já mám čistý stůl, nic špatného jsem neudělal,“ řekl Babiš. Partneři hnutí ANO si podle něj neuvědomují, že jejich případná podpora schůze poškozuje vládu v očích občanů, protože je vnímána jako konflikt v rámci koalice.

Andrej Babiš pozval na Čapí hnízdo i Miloše Zemana, podívejte se:

Video Babiš pozval Zemana na Čapí hnízdo, nalákal ho na klokana. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka: ANO nesmí Čapí hnízdo bagatelizovat

Hnutí ANO musí podle premiéra Sobotky problémy kolem kauzy Čapího hnízda srozumitelně vysvětlit a řešit, nesmí je bagatelizovat. Sobotka chce, aby vláda stabilně pracovala a ANO v tom musí koalici pomoci. Předsednictvo ČSSD bude v pátek kromě dopadů kauzy jednat o zákonu o střetu zájmů a o postoji ČSSD k mimořádné schůzi Sněmovny, která se sejde 23. března kvůli Čapímu hnízdu.

„Chci, aby naše vláda stabilně a dobře pracovala a nedávala prostor (předsedovi ODS Petru) Fialovi a (předsedovi TOP 09 Miroslavu) Kalouskovi k laciným útokům. Ale ANO v tom musí vládní koalici pomoci. Své současné problémy nesmí bagatelizovat a musí je srozumitelně vysvětlit a řešit,“ uvedl Sobotka.

Podívejte se, jak se do Čapího hnízda Sobotka „pustil“ už v úterý v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére:

Video Sobotka: Doufám, že vyšetřování Babiše a Čapího hnízda bude důsledné - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.

I kvůli tomu, že případ je vyšetřován policií a evropskými orgány, sněmovna by se podle Babiše měla soustředit na důležitější věci. „Sněmovna má obrovské problémy v přijímání zákonů, je tam spousta důležitých zákonů pro lidi a teďka se budeme bavit o Čapím hnízdu. Myslím, že je to směšné a že lidi chápou, že je to jen cíl mě poškodit,“ řekl.

Video Babiš: Čapí hnízdo? Brutální kampaň, abych odešel z politiky. - Petr Soukup, Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Babiš ve středu před schůzkou s prezidentem Zemanem uvedl, že na sněmovní schůzi prozradí vlastníka Čapího hnízda v době, kdy projekt získal evropskou dotaci. Už v neděli řekl, že ho zná, jméno ale zveřejnit nechtěl. „Odpověď bude jasná pro všechny. Normální lidi to pochopí, ti už to chápou dnes, ti, kdo to nebudou chtít pochopit, budou stále něco říkat,“ myslí si Babiš.

rentierskej ( 18. března 2016 06:26 )

já ti tvůj názor neberu, ale uznej, že NEJLEPŠÍ snad NEPODVÁDÍ a NELŽE, ne?
a obé právě babiš předvádí v praxi.
(jak potom o něm můžeš napsat, že je nejlepší)?
ano, možná je NEJLEPŠÍ MEZI PODVODNÍKY a LHÁŘI.

rentierskej ( 18. března 2016 06:22 )

obávám se, že "rodičům," co své děti klidně odloží do klokánku, by "nepomohlo" ani 230.000 kč/měsíčně...

flesch2z ( 17. března 2016 19:30 )

No jo, ale kdyby dal rodičům tolik, co pěstounům, cca 23 tisíc měsíčně, tak se mají děti lépe u svých rodičů a Klokánků je polovina.

pavel215-evzen-02 ( 17. března 2016 19:19 )

To je ukázkový jelito.

okoIonas ( 17. března 2016 19:07 )

Kam jsi chodil, nebo spíš nechodil do školy, debile? Máš pravopis jak nějaký debilní cigoš.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa