Komentář: Včas sklapni a makej, posílíš demokracii. Vláda bojuje s pravicí

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
22. ledna 2016
09:57

ODS a TOP 09 se rozhodly, že demokracii nejlíp ochrání tím, když z provozu vyřadí základní demokratickou instituci – sněmovnu. Obstrukcemi, jimiž už delší dobu bojují proti zákonu o elektronické evidenci tržeb (EET) z dílny Andreje Babiše (ANO), navíc poslanci ničí vlastní reputaci. Tedy jestli to ještě vůbec jde: právě sněmovna má i díky jejich práci nejnižší důvěru lidí. Radši máme i uklízečky.

Ohledně EET a boje za právo na nekonečné obstrukce ovšem pravice tahá za kratší konec. Podle agentury STEM 75 procent lidí věří, že EET zlepší výběr daní, zatímco 60 procent chápe daňovou morálku v zemi jako kritickou. Navíc proti EET nejsou úplně ani sami podnikatelé: z čísel Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) vyplývá, že ji podporuje polovina majitelů hotelů, motelů a penzionů i 37 procent drobných podnikatelů.

Nejnižší podporu má EET mezi stánkaři, majiteli občerstvení a trhovci, kde také dochází k největším daňovým únikům. Jestli chtějí být ODS s TOP 09 jejich exkluzivními zástupci, pak vykročily správnou nohou. Sněmovními obstrukcemi ale pravice bojuje i proti sobě. Andrej Babiš ve volbách uspěl i tím, že není jako politici a přichází makat. Celkem správně pochopil, že málokterý volič touží chápat, že poslanci za jeho peníze zachraňují demokracii tím, že si v práci čtou Káju Maříka. Být jimi, čtu si aspoň Masaryka.

Málokdo se taky rozbrečí kvůli tomu, když u nás omezíme zbytečně dlouhé poslanecké řečnění, což pravice interpretuje jako omezování demokracie. Spousta lidí se totiž právem obává, že demokracie nejvíc trpí právě tehdy, když mnozí poslanci promluví. Každý, kdo kdy slyšel řečnit třeba Tomia Okamuru, si musí přát, aby poslanci byli ze zákona buď němí, anebo měli na své rétorické výlevy přesně omezený čas jako v televizních soutěžích.

A mimochodem: víte, kdo řekl 1. listopadu 2011 následující moudrou věc, když poslanecké řečnění neomezovala současná vláda, ale právě ODS s TOP 09, jejichž zákony tehdy pro změnu obstruovala ČSSD? „Kdo neumí za dvacet minut říct, co chce, tak už mu ani 21. minuta nestačí.“ Byl to současný šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Tehdy se ovšem ještě nebál o naši demokracii ani ústavu.

lukasnazdar ( 11. února 2016 10:11 )

starypes ( 22. ledna 2016 14:47 )

flesch2z ( 22. ledna 2016 13:38 )

Zachránci demokracie uráží své voliče! Nejnižší podporu má EET mezi stánkaři, majiteli občerstvení a trhovci, kde také dochází k největším daňovým únikům. To je lež!!! Kdo je větší podvodník, stánkař s výdělkem max. 1 000 Kč od zákazníka, který si koupil 1 bundu a který si přijde koupit druhou za 3 roky, ale to už na tržnici stojí jiný stánkař. Nebo "Bavič" se svými 5 společníky, kteří si plácnou nad x desítkami milionů díky zkorumpovaným úředníkům.

Helehelenka ( 22. ledna 2016 11:27 )

Už aby ODS a TOP byly zase u vesla. Jinak republika brzy zkrachuje. Asi jako Řecko.

lukasnazdar ( 22. ledna 2016 11:20 )

áááááááááá nyná je u mikrofonu další zloděj z ODS - bývalý primátor Prahy. Myslí si, že když si dá motýlka, tak bude vypadat poctivěji. Zrušit podvodnou stranu ODS a bude u nás z poloviny klid.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud