Na elektronické „kasy“ si poslanci neplácli. Babiš ale nalomil i opozičního Gazdíka
Klíčový projekt ministra financí Andreje Babiše (ANO) – elektronická evidence tržeb (EET) – má zatím dál nejistou budoucnost. Ani po prvním jednání nového roku není jasné, kdy přesně budou poslanci o zákonu hlasovat. Koalice chce rozhodnout do konce ledna, opozice dál slibuje debatu do konce volebního období. Babiš si ale v pátek přesto připsal dílčí úspěch, když svým projevem některé poslance nalomil. Minimálně sněmovního místopředsedu Petra Gazdíka (STAN).
„Nemohu skrývat svoje nadšení a musím vám poděkovat. Takto si skutečně představuji parlamentní diskusi. Děkuji vám za to, že jste se na mnoho otázek snažil odpovědět nebo odpověděl. Cítím se být částečně nalomen,“ prohlásil s nadšením místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).
Vysvětloval jsem EET hodinu všem. Kdo chtěl, porozuměl. Kvůli EET pivo nezvětrá, ani se úřady nedozví, kdo kolik vypil. bit.ly/projev-eet
Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 8. leden 2016
Pak ale krotil sám sebe a snažil se vysvětlit, že se rozhodně najednou příznivcem „balkánského šmírovacího tunelu“, jak EET říká místy opozice, nestal. „Nestal jsem se zastáncem EET, ale upozornil jsem na nutnost používat v parlamentní debatě argumenty,“ mírnil nadšení koaličních poslanců, kteří mu po předchozím vystoupení sborově tleskali. „Pouze jsem ocenil, že vláda odpovídá na otázky opozice, zvláště u takto kontroverzního a technicky složitého zákona,“ dodal Gazdík.
Vláda chce zákon protlačit za každou cenu
Přesto, že ministrů bylo v pátek ve sněmovně poskrovnu, označuje vláda online pokladny za svou vlajkovou loď v boji proti podvodníkům. Debatovat už ale o ní dál příliš nehodlá. „Předpokládám, že ještě jednou, dvakrát, třikrát jsme schopni ten prostor vytvořit, k té odborné debatě, než bychom přistoupili k nějakému závěrečnému hlasování,“ uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Pokud budou debaty o zákonu pokračovat, aniž dojde na hlasování, počítají vládní strany podle dřívějších vyjádření s tím, že sněmovna přikročí k výjimečným opatřením a přijme usnesení o ukončení rozpravy a hlasování. Pokud se tak skutečně stane navzdory vůli opozice, skončí věc pravděpodobně u Ústavního soudu, kam se hodlá obrátit ODS.
no, zase bude cas melouchů, protože vyhodnejsi bude byt registrovany na uradu práce a služby delat formou melouchu...mnohdy ani nejnizsi mzdy dělníka...ale to asi cerpace 50 mil dotace na jakesi hnizdo nezajima...