Na elektronické „kasy“ si poslanci neplácli. Babiš ale nalomil i opozičního Gazdíka

Autor: Zuzana Štíchová - 
8. ledna 2016
21:55

Klíčový projekt ministra financí Andreje Babiše (ANO) – elektronická evidence tržeb (EET) – má zatím dál nejistou budoucnost. Ani po prvním jednání nového roku není jasné, kdy přesně budou poslanci o zákonu hlasovat. Koalice chce rozhodnout do konce ledna, opozice dál slibuje debatu do konce volebního období. Babiš si ale v pátek přesto připsal dílčí úspěch, když svým projevem některé poslance nalomil. Minimálně sněmovního místopředsedu Petra Gazdíka (STAN).

„Nemohu skrývat svoje nadšení a musím vám poděkovat. Takto si skutečně představuji parlamentní diskusi. Děkuji vám za to, že jste se na mnoho otázek snažil odpovědět nebo odpověděl. Cítím se být částečně nalomen,“ prohlásil s nadšením místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Vysvětloval jsem EET hodinu všem. Kdo chtěl, porozuměl. Kvůli EET pivo nezvětrá, ani se úřady nedozví, kdo kolik vypil. bit.ly/projev-eet

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 8. leden 2016

Pak ale krotil sám sebe a snažil se vysvětlit, že se rozhodně najednou příznivcem „balkánského šmírovacího tunelu“, jak EET říká místy opozice, nestal. „Nestal jsem se zastáncem EET, ale upozornil jsem na nutnost používat v parlamentní debatě argumenty,“ mírnil nadšení koaličních poslanců, kteří mu po předchozím vystoupení sborově tleskali. „Pouze jsem ocenil, že vláda odpovídá na otázky opozice, zvláště u takto kontroverzního a technicky složitého zákona,“ dodal Gazdík.

Vláda chce zákon protlačit za každou cenu

Přesto, že ministrů bylo v pátek ve sněmovně poskrovnu, označuje vláda online pokladny za svou vlajkovou loď v boji proti podvodníkům. Debatovat už ale o ní dál příliš nehodlá. „Předpokládám, že ještě jednou, dvakrát, třikrát jsme schopni ten prostor vytvořit, k té odborné debatě, než bychom přistoupili k nějakému závěrečnému hlasování,“ uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Pokud budou debaty o zákonu pokračovat, aniž dojde na hlasování, počítají vládní strany podle dřívějších vyjádření s tím, že sněmovna přikročí k výjimečným opatřením a přijme usnesení o ukončení rozpravy a hlasování. Pokud se tak skutečně stane navzdory vůli opozice, skončí věc pravděpodobně u Ústavního soudu, kam se hodlá obrátit ODS.

istyl ( 9. ledna 2016 20:58 )

no, zase bude cas melouchů, protože vyhodnejsi bude byt registrovany na uradu práce a služby delat formou melouchu...mnohdy ani nejnizsi mzdy dělníka...ale to asi cerpace 50 mil dotace na jakesi hnizdo nezajima...

flesch2z ( 9. ledna 2016 12:14 )

Prodáno, nebo výměna, to je fuk. Hlavně, když to v tomto případě vyšlo.

flesch2z ( 9. ledna 2016 12:11 )

Taková invalidní krejčová samoivitelka podniká doma, nikdy si nevidělá na nájem za jiné prostory. EET nikdy z jejího výdělku víc peněz do st. kasy nepřinese. Ty peníze, které dá za novou pokladnu jí budou dlouho chybět, protože za ně mohla koupit svým dětem něco na sebe, bebo vitamíny a zdravější jídlo popř. sobě dražší léky. Odepisování pokladny z daní jí ty peníze, které do ní vrazila po troškách jednou za rok nevytrhnou. Raději je vidí vcelku a teď. Teď si za ně může koupit lepší léky. A nemá důvod někomu ničit šaty, to si zákazník-zákaznice pohlídá i ůčet za službu.

Jann ( 9. ledna 2016 00:27 )

Vypadá to, že Gazdík prodal zápas...

istyl ( 8. ledna 2016 23:02 )

asi pan poslanec nechce hlasy zivnostniku...když je nalomenej...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud