Vládní „prázdniny“: Ministrů bylo jak do mariáše. Klíčové zákony musí počkat
Ze sedmnácti členů jen devět ministrů Sobotkova kabinetu si našlo cestu na pondělní dopolední jednání vlády. Klíčové otázky provozu letecké záchranné služby a způsobu výběru silničního mýta proto dál čekají na vyřešení. V otázce mýtného systému už je přitom situace kritická a ministerstvo dopravy zřejmě bude muset bez výběrového řízení prodloužit smlouvu se stávajícím provozovatelem, firmou Kapsch.
„Já myslím, že hlavním důvodem jsou prázdniny, protože nás bylo na vládě jako na mariáš. Jen devět. A v takové věci chtěl pan premiér větší shodu. Spojoval to i s tématem vrtulníků,“ glosoval situaci poté, co vláda opět o mýtu nerozhodla, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Potřebné tři balíčky karet ale nikdo z ministrů z brašny nevytáhl. Ťok zároveň narážel na to, že začaly jarní prázdniny, týden volna mají děti například v Brně a okolí nebo na Praze 1 až 5.
Smlouva s aktuálním provozovatelem mýtného systému přitom končí letos v prosinci. Podle ministerstva dopravy už tak zůstala ve hře poslední a krizová varianta. Prodloužit se společností Kapsch smlouvu bez výběrového řízení. To se ale nemusí líbit antimonopolnímu úřadu.
Pokud tato varianta nevyjde, nebude patrně možné od začátku příštího roku vybírat mýtné, uvedlo ministerstvo ve zprávě, kterou Ťok předložil vládě. Kabinet měl podle mluvčího vlády Martina Ayrera výhrady k navrhovanému usnesení. Ťok ale míní, že výhrady jsou spíš zpřesňující a byly již okomentovány v předkládací zprávě.
Počkat musí také letecká záchranka
Podobný osud jako tendr na mýto má také řešení provozovatele letecké záchranné služby. O tom, jak bude do budoucna fungovat, se přou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Debatuje se o větším zapojení policie a armády - obě složky provozují aktuálně po jedné základně.
Armáda je od ledna 2017 schopná a připravená kromě stanoviště v Plzni-Líních zajistit leteckou záchranou službu i v Jihočeském kraji.
— Martin Stropnický (@stropnickym) 26. února 2016
I letecké záchrance totiž vyprší na konci roku smlouva s provozovatelem. Přesto zatím vláda rozhodnutí odkládá.
Babiš zuří: Má koalice ještě smysl?
Kvůli mýtu a záchrance se ale rozohnil ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Tak já musím říct, že začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů,“ řekl novinářům po jednání vlády.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se totiž také pustil do kritiky Babišova rezortu kvůli kvízomatům. Ty mnohde nahradily klasické herní automaty. Podle Babiše koalice dosud fungovala dva roky normálně. „A teď navrhuje koalice různé návrhy zákonů s opozicí proti mě. A my (ministerstvo financí) jsme nyní za pitomce, i když rok a půl bojujeme proti kvízomatům,“ uvedl.
"Premiérovi jsem naposledy psal 6. ledna. V dopise jsem vyzval k vytvoření specializované skupiny, jejímž cílem bude boj proti legálním loteriím. Pokud se tedy pan premiér po 44 dnech probudil a teď jde bojovat proti kvízomatům, tak to vítám. Já proti nim bojuji již rok a půl,“ uvedl Babiš.
Další problém vidí Babiš v podpoře, kterou slibují vládní partneři návrhu zákona o střetu zájmů, který vytvořila opoziční TOP 09. „Nebudu ale chtít aby proti tomu koaliční partneři hlasovali,“ uvedl Babiš. Poslanec Martin Plíšek navrhl, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Babiš je přitom vlastníkem skupiny Agrofert.
Uspěl jen Jurečka s přehradami proti suchu
Naopak jasno už má se svým návrhem ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda schválila přípravy na stavbu čtyř vodních nádrží, které by měly pomoci s bojem proti suchu. Dvě z nich by měly vzniknout v okolí Rakovníka ve Středních Čechách, po jedné pak v Královéhradeckém a Zlínském kraji.
„Česká republika je závislá na vodních srážkách, které zde spadnou, žádný významný tok k nám nepřitéká. V některých lokalitách potřebujeme mít další akumulační zdroj vody. Na čtyřech územích zahájíme studie proveditelnosti – dvě menší nádrže v Královéhradeckém a Zlínském kraji, a dvě maličké, na úrovni velkých rybníků, jedná se o Šanov a Senomaty ve Středočeském kraji,“ komentoval návrh Jurečka.
Pokračujeme řešení problému sucha, které nás velmi zajímá. Dnes jsme schválili plán Mze pro stavbu 4 záchytných vodních nádrží ve 3 krajích
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) 29. února 2016
ŤOK:MÁME SE HŮŘ,NEŽ V RUSKU