„Prošetřete smrt mého manžela.“ Vdova po Ransdorfovi napsala Sobotkovi dopis

Autor: val - 
1. 2. 2016
14:53

Vlasta Ransdorfová, vdova po zesnulém europoslanci Miloslavu Ransdorfovi (KSČM), adresovala premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) otevřený dopis, ve kterém ho žádá o prošetření úmrtí jejího manžela a tzv. švýcarské kauzy, během níž byl její manžel zadržen v Curychu.

K čemu máme státní orgány, když se k manželovi chovali jako k psovi? Jak to, že se mu banka švýcarská neomluvila, i když nebyl obviněn? Proč nezveřejnila kamerové záběry, proč na něho zavolala policii?

(Více o Miloslavu Ransdorfovi najdete zde.)

Zhruba dvacítku takových otázek adresovala Vlasta Ransdorfová, v sobotu, tedy den po pohřbu jejího manžela, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. „Vážený pane premiére, obracím se na Vás s žádostí, abyste z titulu své funkce prošetřil veškeré události, které vedly k úmrtí mého manžela (...), žádám vás, abyste inicioval jednání se Švýcarskou konfederací v tzv. švýcarské kauze,“ stojí v otevřeném dopise (jeho plné znění najdete zde).

Vdova se ve své smuteční řeči opřela do KSČM.Vdova se ve své smuteční řeči opřela do KSČM. | Blesk - Zbyněk Pecák

„Dopis, o kterém se zmiňujete, na Úřad vlády ČR nedorazil, proto se jím pan premiér nemohl zabývat," reagoval pro Blesk.cz mluvčí premiéra Martin Ayrer. 

Ransdorfová se potom například táže, proč banka nejednala s jejím manželem, když měl plnou moc, jak to, že mu švýcarská policie odepřela možnost kontaktovat rodinu, nebo proč mu odepřeli léky v potřebném množství.

„Především mu vůbec nezajistila noční inzulín, místní lékař ho neměl k dispozici. Manžel měl noční inzulín v autě, požádal policisty, aby mu jej přinesli ze zaparkovaného vozidla, ale policisté ho prý v autě nemohli najít! Léky na tlak nedostal buď vůbec, nebo v nedostatečném množství. V noci měl zdravotní potíže, způsobené enormním zvýšením tlaku, třikrát zvonil na stráž, ale nikdo nepřišel. Manžel zůstal bez potřebných léků,“ vytkla Ransdorfová.

Europoslanec Miloslav Ransdorf zemřelEuroposlanec Miloslav Ransdorf zemřel | Foto Blesk - Ladislav Křivan

Na premiéra pak apeluje, aby inicioval vyšetřování s příslušnými osobami Evropské unie a České republiky. „K čemu máme státní orgány, Listinu základních práv EU a Úmluvu o lidských právech Rady Evropy, když si v civilizované cizině dovolí chovat se k českému občanu jako ke psovi?“ ptá se a dodává, že předseda EP Martin Shulz se k Ransdorfovi choval „nátlakovým a nevybíravým způsobem“.

Smuteční shromáždění poslouchá ve strašnickém krematoriu řeč nad rakví Miloslava Ransdorfa.Smuteční shromáždění poslouchá ve strašnickém krematoriu řeč nad rakví Miloslava Ransdorfa. | archiv Blesk

Vdova po Miloslavu Ransdorfovi se domnívá, že tzv. švýcarská kauza jejího manžela, která se odehrála v prosinci, ukrátila Ransdorfovi život. Europoslanec zemřel minulý pátek, o týden později měl pohřeb.  

Jak probíhal pohřeb Miloslava Ransdorfa:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

dietr ( 2. února 2016 08:38 )

jelikož jsme u švýcarů póvl, nikdo se žádnou stížností zabývat nebude.tečka.

ellenic ( 2. února 2016 00:31 )

eliska963852 Přesně tak, nerozumím tomu, viní všechny okolo, ale nikdo ho nenutil jet do švýcarské banky. Nejspíše ho více ho tížily dluhy, vydělával obrovské peníze , ale dluhy nevídané .

ellenic ( 2. února 2016 00:26 )

Tak nevím, ale paní Ransdorfová to rozjela ve velkém . Viní všechny okolo i nezúčastněné. Do švýcarské banky šel sám, nebo za to také může KSČM a jiní. Tohle nechápu, představila se i na pohřbu, tohle by mne fakt nenapadlo. Ať se potom nediví, že jsou lidé, kteří nepříjemně reagují. Měla by ho nechat v klidu spát a ne útočit na všechny strany. Moje maminka také zemřela po mozkové mrtvici, ale nenapadlo by mne z toho někoho obviňovat.Když se vrátil ze Švýcarska tak ta jeho vysvětlení nebylo moc srozumitelná .

..krakonos500 ( 1. února 2016 23:59 )

Vyšetřování by mělo začít u občanské iniciativy "Za Česko bez zlodějů a ostatních komoušů"

juuhele ( 1. února 2016 21:35 )

Co tady hulákáš blbečku z americké pr.dele!

Zobrazit celou diskusi
Další videa