„Nechali tě v tom!“ Ransdorfova vdova spílala KSČM, sklidila bouřlivý potlesk
Se zesnulým dlouholetým politikem KSČM Miloslavem Ransdorfem se v pátek ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučila jeho rodina i političtí souputníci. Během smuteční řeči se vdova Vlasta opřela do samotných komunistů. „Na kampaň si půjčil i od spekulantů, protože strana na kampaň neměla. Tys byl lídrem a nechali tě v tom,“ rozzlobila se pozůstalá a sklidila bouřlivý potlesk. Přitom to byla právě komunistická strana, kdo celý obřad hradil. Europoslanec zemřel před týdnem ve věku 62 let.
Během smuteční řeči Ransdorfova maminka lítostivě plakala, přítomna byla i politikova dcera Aneta. „Naše dcera byla šikanována už od MŠ. Děti měly přísně nařízeno se s ní nebavit, protože její táta je komouš,“ uvedla rozzlobeně při své řeči vdova Vlasta Ransdorfová.
Podle ní byl europoslanec výjimečný člověk. „Sledovat tě a učit se od tebe bylo inspirativní. Měl jsi hodně nepřátel. Tvoje geniální IQ vždy iritovalo primitivy. I ve vlastní straně jsi měl zákeřné nepřátele. Ti, kdo šli proti tobě, jsou strůjci bezpráví, jako aparátčíci normalizace a vrazi 50. let,“ uvedla žena.
Kritikou ale nešetřila ani na současné komunisty. „Na kampaň si půjčil i od spekulantů, protože strana na kampaň neměla. Tys byl lídrem a nechali tě v tom. Děkuji za manželství s tebou. Naučil jsi mě používat zdravý rozum,“ dodala vdova a sklidila za to bouřlivý potlesk. Byla to ale právě KSČM, která se ujala nákladů na celý obřad.
„Jestli něco mohla chtít a chtěla ve středu, tak jsem to zařídil, jako jsem to zařídil, kdykoliv mě o něco požádal on sám," reagoval na projev vdovy šéf KSČM Vojtěch Filip. „Bylo to důstojné rozloučení, ale poprvé jsem zažil, že by mluvila vdova," okomentoval pohřeb Filip.
Ransdorfová ale zkritizovala i vlastního manžela: „Nikdy bych nežádala o finanční pomoc, kdybys na úkor strany neožebračil vlastní rodinu.“
Postěžovala si rovněž, že byla kvůli manželovi nucena odejít z Filozofické fakulty, kde pracovala, a stále má problémy sehnat práci. Nechce mu ale nic zazlívat. Dotkla se i švýcarské kauzy. „Po švýcarské kauze jsem ti nebyla oporou a vyčítám si to. Nedovolil jsi nám, abychom ti pomáhali. Neřekl jsi, jak bídně na tom jsi. Když ses ptal na Švýcarsko ty, mlčeli. Snad my se dozvíme pravdu.“
Na záznamy se podívejte ZDE:
Silnými výrazy nešetřila během smutečního projevu ani sama dcera Aneta: „Kolikrát jsem byla nazvána za*ranou komunistkou!?!“ Poté apelovala na média a vládu, ať vyšetří smrt jejího otce.
„Být dcerou někoho tak chytrého jako můj otec nebylo lehké. Myslela jsem, že má na všechno odpověď, a přišlo mi, že nikdy nemohu být dobrá jako on,“ dodala pak posmutněle nad jeho rakví.
Mozková příhoda se může stát jen těm, kdo mozek mají
„Míla byl můj spolupracovník a představa, že už si spolu nesedneme, a ž enebudu poslouchat jeho názory an cokoliv, je hrozná. Říkám si, že mozková mrtvice potkává ty lidi, kteří mozek mají, a to Míla měl. On žil naplno, nešetřil se,“ uvedla před pohřbem pro Blesk.cz poslankyně Zuzana Bebarová Rujbrová.
„Měla jsem kancelář naproti jeho kanceláři, takže téměř každé pondělí jsme se scházeli. Všem bude moc chybět,“ vzpomínala také Marta Semelová (KSČM).
Jiří Dolejš okomentoval fakt, že KSČM nakonec pohřeb Ransdorfa zaplatila, protože po poslanci mnoho peněz nezbylo. „My jsme se nabídli a je dobře, že jsme mohli pomoci to zajistit. Vnímáme, že je to rodinný pohřeb," řekl komunistický poslanec.
"Kdyby působil na akademické půdě, mohli jsme s doktorem Ransdorfem ještě být. Dal se ale na politiku a to je setsakramentská dřina," řekl po pohřbu Miroslav Grebeníček, bývalý komunistický předseda.
"Jeho přehled má těžko zbytek evropských poslanců z České republiky. Budu na něj vzpomínat jako na "setkání mozek galaxie", jak jsme mu někdy říkali," zavzpomínal na svého "staršího bratra" také jeho nástupce v Evropském parlamentu Jaromír Kohlíček.
Na pohřbu se sešlo přibližně 300 lidí. Mimo jiné předseda KSČM Vojtěch Filip a dále například politici Miroslav Grebeníček, Jiří Dolejš, Jaromír Kohlíček, Marta Semelová, ale i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) či europoslankyně Gabi Zimmer a Kateřina Konečná. Se zpožděním, až ve 12:07, dorazil na místo i bývalý exministr zahraničí Jan Kavan.
Pohřeb poslance EP M. Ransdorfa. Manželka a dcera se rozloučily s Velkým mužem, se kterým žít nebylo lehké! Bylo to silné! Obdivuhodné !
— Jan Mládek (@jan_mladek) 29. Leden 2016
Na vzpomínky a komentáře Randorfových spolustraníků a kamarádů se můžete podívat na videu:
KSČM již dříve v kondolenci uvedla, že v Ransdorfovi ztrácí dlouholetého politického intelektuála.
Švýcarská kauza
Politik vzbudil značnou pozornost loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Tam jednal jménem Čecha Vladimíra Huňka, který byl několikrát odsouzen za podvody. O jeho minimálně komplikované minulosti navíc Ransdorf věděl. Do banky šel prý bez nároku na provizi.
Švýcarské státní zastupitelství proti Slovákům vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci EP, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.
Ransdorf byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve sněmovně a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972.
Politik zemřel minulý pátek. Doma v bezvědomí ho našla jeho manželka Vlasta dopoledne, převoz do nemocnice ho nezachránil. Okolnosti úmrtí nyní prověřuje policie. Podle jeho asistentky se uskuteční soudní pitva, která se provádí obvykle tehdy, kdy existuje podezření, že úmrtí zavinila druhá osoba.
To bys nepochopil
