Politika 2016? Zeman zatopí vládě, volby Sobotkovi, Konvička ostrouhá

Autor: Václav Lang - 
4. ledna 2016
05:15

Pozici sociální demokracie v roce 2016 prověří krajské volby, které mohou být počátkem rozsáhlejšího překreslení politické mapy v následných parlamentních volbách. Zostří se také spory mezi vládou a prezidentem Zemanem, naopak Martin Konvička a jeho Blok proti islámu tradičním stranám vrásky nepřidělá. Více o tom, co se bude dít v roce 2016 na politické scéně, řekl v rozhovoru pro Blesk.cz politolog Jan Hermann.

Jak se podle vás v roce 2016 „otřese“ politická scéna?

Očekávám poměrně velké přiostření, které bude spojené jednak s blížícími se krajskými volbami – to bude znamenat souboj centrálních politických stran mezi sebou, a ještě navíc jejich souboj s krajskými uskupeními. A druhou příčinou toho zostření budou rozpory mezi reprezentací vládních politických stran a prezidentem Zemanem.

Myslíte si, že v tom budou hrát roli už blížící se prezidentské volby?

Prezidentské volby ovlivňují už to, co se děje v letošním roce, a čím blíž budeme okamžiku prezidentské volby, tím víc to bude ovlivňovat i běžnou politiku.

Podle Herzmanna se zřejmě přiostří už tak vratký vztah mezi prezidentem a vládou Podle Herzmanna se zřejmě přiostří už tak vratký vztah mezi prezidentem a vládou | ČTK

Zmínil jste krajské volby, jak moc budou ty v roce 2016 důležité?

Jsou důležité ze dvou důvodů. Zaprvé: Ony mají zvláštní polohu ve volebním systému, nejsou v polovině volebního období parlamentu, ale jsou rok před budoucími parlamentními volbami. Budou tedy určitě velkým signálem toho, jaký je poměr sil na politické scéně. Takže budou daleko více významné pro to, jak nakonec dopadnou o rok později volby parlamentní.

Druhý významný moment je, že díky změnám na politické scéně je téměř vyloučeno, aby sociální demokracie udržela tak silnou pozici, jakou má teď, a zřejmě to tedy bude znamenat poprvé od vzniku krajů vychýlení z modelu, že kraje si rozdělují především dvě nejsilnější politické strany, to znamená ODS a ČSSD, které se o ně střídaly. Tentokrát to bude pravděpodobně pestřejší a to je taky signál dlouhodobější změny na politické scéně.

Do čela tedy půjde hnutí ANO?

Hnutí ANO má velkou šanci dostat se do čela v tom smyslu, že by mělo víc volebních vítězství ve více krajích než sociální demokracie, ale v tuto chvíli ještě nevíme, jak budou vypadat kandidátky, ani jak bude vypadat celá politika, takže to je tak trochu věštění z křišťálové koule. Ta šance je poměrně velká.

Může mít výsledek krajských voleb takový vliv, že by nějakým způsobem vyvolaly nějaké pohyby ve vládě?

To si netroufám předpovídat. Samozřejmě v případě, že by dopadly nějak extrémně špatně pro sociální demokracii, tak by mohla být lehce oslabena pozice pana premiéra, ale to by opravdu musel být krajně nepříznivý výsledek – třeba nevyhrát ani jeden kraj nebo něco podobného.

Vy jste zatím vůbec nezmínil téma uprchlíků, přitom Blok proti islámu Martina Konvičky už oznámil, že půjde do voleb. Myslíte si, že podobná uskupení těžící z tématu uprchlíků budou mít šanci příští rok uspět?

Myslím si, že budou mít šanci v některých krajích se dostat do zastupitelstva, ale tím to asi tak skončí. Ale to souvisí s mým poměrně hlubokým přesvědčením, že to uprchlické téma už nebude tak horké, jako bylo v letošním roce. Jednak Evropa ho bude zvládat lépe, než ho zatím zvládá, a především lidé pochopí, že naše politická reprezentace a silové složky jsou schopni poměrně efektivně chránit naše území a naši společnost. Takže moje hypotéza je, že to téma už nebude tak brizantní, jako bylo v letošním roce.

Podívejte se, co si o Bloku proti islámu myslí Václav Klaus:

Video Klaus: Tsunami uprchlíků ještě přijde. A na islám nejsem expert - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Bude tedy nadále převažovat souboj řekněme tradičních, větších stran, a nikoli nových menších hnutí a uskupení, která nyní vznikají?

Osobně se domnívám, že pro krajské volby máme takový scénář trojúhelníku, kde dva vrcholy tvoří sociální demokracie a ANO a třetím vrcholem jsou krajská uskupení, v některých krajích spojená s KDU-ČSL. V tomhle trojúhelníku se zřejmě bude hrát o vítězství v jednotlivých krajích. Znovu říkám – krajní, protestní hnutí, případně strany, se mohou někde dostat do zastupitelstev, ale že bych to viděl na jejich volební vítězství v některém kraji, to ne.

Vidíte nějaké jiné téma, které by mohlo v příštím roce dominovat?

Velmi podstatným tématem bude vývoj sociální situace, nebo příjmové a sociální situace. To asi krajské volby nějak zásadně neovlivní, ale už to bude vytvářet podhoubí pro příští volební kampaň k volbám parlamentním, kdy se vytváří poměrně vysoké očekávání toho, jak rychle se rostoucí ekonomika promítne do zvyšování životní úrovně. Nemyslím si, že to očekávání není úplně realistické, ale to v politice nehraje roli. Pokud je přítomné jako jistá politická síla, tak se to prostě projeví, a to si myslím, že bude jedním z výrazných témat politické diskuse v příštím roce. Samozřejmě i za přispění odborů.

tymitaky ( 4. ledna 2016 12:00 )

Mirka Němcová, Pavlínka Filipovská a počítač zatím mlčí.

ivoadler ( 4. ledna 2016 10:08 )

Prognóza typu - nebude-li pršet, nezmoknem. Že příští krajské volby nebudou ve znamení drtivého vítězství ČSSD, předpoví každý. Že posílí ANO, které v minulých krajských volbách bylo ještě v plenkách, taky není těžké předpovědět. No a co ty ostatní, na to odpoví až volební urny. Jednu odpověď si ale dovolím. Myslím, že lidi už pochopili, že na krajské úrovni si nějaká místní uskupení moc neštrejchnou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa