Špatné časy komunistů: Nejdřív Ransdorf, teď nežádoucí Ondráček
Na seznamu nežádoucích osob se ze zatím neznámých důvodů ocitl český komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Noc na čtvrtek strávil vysvětlováním na ukrajinském letišti, kde ho pracovníci nechtěli pustit do země. Cestoval na konferenci týkající se voleb, protože na ně už dvakrát na Ukrajině dohlížel. Incident bude zřejmě řešit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Informoval o tom deník Právo.
„Přiletěl jsem na konferenci ohledně voleb, byl jsem dvakrát pozorovatel voleb v Mariupolu, ale řekli mi, že mě zařadili na seznam nežádoucích osob, a nepustili mě na území,“ řekl deníku. „Chtěli, abych si koupil zpáteční letenku, což jsem odmítl a řekl, že když mě chtějí vyhostit, ať mi zajistí dopravu,“ dodal rozhořčený Ondráček.
Poslanec prý dokonce musel vysvětlovat účel své návštěvy a důvody, proč letěl do země přes Vídeň. „Na diplomatický pas mi řekli, že je nezajímá, protože jsem na seznamu nežádoucích osob,“ divil se. Problémy bude řešit s vedením KSČM a možná i s ministrem zahraničí.
„Vznesu dotaz přímo vůči velvyslanci, pak se teprve rozhodnu, co dál udělám,“ řekl k tomu předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle poslance za ČSSD Jaroslava Foldyny by se ale ve věci měl angažovat sám ministr zahraničí Zaorálek. „Rozhodně je to krok pro ministra, aby vyzval ukrajinského velvyslance, aby přišel objasnit, co to znamená. Je to velmi silné politické gesto, kterým nám Ukrajina něco dává najevo. Česká republika by si takové věci neměla nechat líbit,“ myslí si Foldyna.
Vyjádření ministerstva zahraničních věcí Blesk.cz zjišťuje.
Problémy Gazdíka a „blacklist“ s TOPkaři
Vstup do Ruska mají pro změnu zapovězen někteří členové TOP 09 – čestný předseda Karel Schwarzenberg, první místopředseda Marek Ženíšek a europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. „Být na tomto seznamu považuji za čest. Je to, myslím, velmi slušný výběr lidí v celé Evropě a jsem tam v dobré společnosti. Nemohu se za to stydět,“ poznamenal už dříve Schwarzenberg. Seznam nežádoucích Čechů doplňuje bývalý eurokomisař Štefan Füle.
Koncem října měla problémy v Rusku také delegace vedená místopředsedou sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN). Členové uvízli na letišti v Šeremetěvu, přestože letěli vládním speciálem a doprovázeli je váleční veteráni.
„Byla to dlouhodobě plánovaná a domluvená cesta České obce legionářské, ministerstva obrany a vedení sněmovny, kterou vedu jako místopředseda sněmovny,“ hlásil Gazdík telefonicky z letiště. Během mezipřistání měli delegaci pouze doplnit zástupci českého velvyslanectví.
Jak si tento komunistický dacan, ještě může dovolit vůbec vystrkovat šňupák? Měli ho ho poslat makat do dolů.
