Situace s Dolem Paskov je vážná, OKD hrozí propouštění a konkurz, varuje Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Mládek (ČSSD) dal horníkům naději: Stát podpoří prodloužení těžby v dole Paskov.
10. 12. 2015
15:58

Situace v těžební společnosti OKD je podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vážná a zdaleka nejde jen o osud ztrátového Dolu Paskov. Hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu, prohlásil ministr po dnešním jednání s odborovými předáky. Situací se bude v pondělí zabývat vláda i tripartita. Prioritou kabinetu je podle Mládka chránit horníky a zachovat sociální smír, nikoliv pomáhat soukromé společnosti.

Návrh společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem OKD, na uzavření Paskova už na konci příštího roku, nebo jeho převedení na stát, označil za nedůstojný. Doufá, že do ledna, kdy má začít jednání státu s těžaři, předloží firma jiný.

„Situace je vážná. Nejde už zdaleka jen o Důl Paskov. Jednání se vede o celém OKD,“ zdůraznil Mládek. Naznačil, že stát je připraven pomoci horníkům prostřednictvím sociálního systému a za určitých okolností angažovat i státní podnik Diamo, který se zabývá útlumem těžby.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula i šéf hornických odborů Jan Sábel ocenili postoj vlády, návrh NWR považují za nehorázný. Středula míní, že firma se snaží zbavit odpovědnosti za vlastní dluhy. „Jestli si z někoho dělají srandu, tak zvolili nejhorší možný způsob,“ uvedl. Bez dalších podrobností vyjádřil naději, že situace si budou všímat i orgány v trestním řízení.

Horníci jsou nespokojení už roky, takhle před dvěma lety vtrhli do budovy OKD:

Video Rozzuření dělníci vtrhli do budovy OKD. - Video - Ivana Žáková
480p 480p 360p 240p 240p

Na Dole Paskov nyní pracuje 1700 kmenových zaměstnanců a 500 lidí z dodavatelských firem. V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný důl zavře. Vláda se loni s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda ale zřejmě na konci roku přestane platit kvůli klesající ceně uhlí.

Vláda proto na začátku října pověřila Mládka, ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), aby za stát vyjednali dohodu novou.

tomik007 ( 10. prosince 2015 16:06 )

 NECHAPU - ty miliardy co ted vydelavaji uhlobaroni mohl vydelavat stat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa