Horníci si vydupali své. Do důchodu půjdou dřív než ostatní, už v 58 letech

Autor: ČTK, val - 
9. 11. 2015
13:10

Horníci z hlubinných dolů by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Vláda, která o návrhu jednala v pondělí už popáté, se tentokrát vyjádřila souhlasně. Nová pravidla by měla začít platit příští říjen, horníci by podle zákona měli jít do řádného důchodu asi v 58 letech. 

„Jsem rád, že vláda schválila předčasné důchody pro horníky z hlubinných dolů. Ti lidé si to zaslouží!“ napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Celkové výdaje na opatření, které musí schválit parlament, spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun do roku 2055.

Ministři za ANO se zdrželi

Kabinet o novele diskutoval poprvé na jaře, pak v červenci a dvakrát v září. Proti návrhu se stavělo ministerstvo financí, které tvrdilo, že není možné kvůli hrozbě nezaměstnanosti měnit důchodový systém. Šéf státní kasy a předseda hnutí ANO Andrej Babiš chtěl, aby se na řešení více podílel majitel dolů OKD. Při pondělním hlasování se ministři za ANO údajně zdrželi.

Podle návrhu ministerstva práce by dřívější důchod byl pro havíře, kteří dělali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a u uranu o 219 směn méně.

Pro muže penze v 58 letech

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech.

Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná a činí nyní 2400 korun, a z procentní části podle odpracovaných let a odvedených částek. Podle návrhu by se v procentním dílu horníků nově měly odrazit všechny valorizace od roku 1996. Důchod se od té doby zvyšoval dvacetkrát. Stanovena je ale maximální částka, pro letošek by dosáhla 13 274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

salto ( 10. listopadu 2015 08:46 )

V pořádku, ale co ostatní - to je ta lumpárna

tgbg ( 9. listopadu 2015 17:59 )

A zase se rozdává, zase se slibuje a nikoho nezajímá, kdo to zaplatí. Za komoušů šli havíři přímo z práce do hrobu, teď se jim zase budou platit královské důchody po dlouhá desetiletí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa