„Nehysterčeme a nekažme si Vánoce kvůli terorismu,“ vzkazuje Sobotka Česku

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2015
08:13

Podle Sobotky Česká republika nepotřebuje jakoukoliv hysterii, podléhání strachu a dělání kroků, které nemají racionální odůvodnění. Zopakoval, že v tuzemsku podle dostupných informací nehrozí žádné teroristické nebezpečí. Není tak důvod rušit tradiční akce a lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky, dodal premiér.

Jsem velice rád, že dnes vládu jak ministr vnitra, tak ředitelé všech tří zpravodajských služeb a policejní prezident ujistili o tom, že nemáme žádné aktuální informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického nebezpečí nebo útoku na území České republiky,“ konstatoval Sobotka. 

Zvýšená bezpečnostní opatření sice v ČR zůstávají v platnosti, je to však kvůli zhoršené situaci ve Francii či Belgii, nikoliv v Česku. 

„Byť nesmíme podcenit vůbec nic, tak to, co si myslím, že rozhodně nepotřebujeme, je jakákoliv hysterie, jakékoliv podléhání strachu tak, abychom dělali kroky, které nemají žádné racionální odůvodnění. Skutečně není žádný důvod, abychom v České republice v příštích týdnech rušili tradiční akce, které souvisejí s tím, že přichází Vánoce,“ řekl předseda vlády. Doplnil, že kdyby měla policie u konkrétní akce pochybnosti, bude samozřejmě kontaktovat příslušné organizátory.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dodal, že Česko nemá žádné bezpečnostní problémy v souvislosti s migrací ani žádné navrátilce z bojů za Islámský stát. Podle něj v ČR vrcholila migrační krize v letních měsících, v posledních týdnech policie zadržela 27, 14 a nakonec deset běženců. Kapacita v detenčních zařízeních není naplněna ani z deseti procent. 

Žalovat nebudeme 

Vláda na sobotním mimořádném jednání také rozhodla, že se nepřipojí k žalobě proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, jak to v pátek navrhoval vicepremiér Andrej Babiš (ANO).  

Vláda nadále zastává a bude zastávat stanovisko, že se Česká republika k žalobě nepřipojí,“ uvedl předseda vlády. „Naopak, vidíme v tom rizika z hlediska destrukce pozice, kterou dnes máme v EU,“ doplnil. Podle premiéra by se české vládě hůř bránilo zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků.

O přehodnocení původního vládního stanoviska mluvil v pátek ve sněmovně Babiš. Podle něj kvóty nefungují a jsou nesmyslné. Česko by se proto mělo připojit ke Slovensku, které žalobu podá. Babišův nápad ještě týž den odmítli jak Sobotka, tak předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Na vládě se to diskutovalo a většina ministrů vyslovila nesouhlas s tímto nápadem,“ dodal v sobotu večer Sobotka. 

V diskusi o bezpečnostních opatřeních bude 8. prosince pokračovat Bezpečnostní rada státu, která podle Sobotky probere i systémová opatření připravovaná ministerstvem vnitra a Bezpečnostní informační službou ke garantování bezpečnosti českých občanů. 

Další videa
Články odjinud