Byl Babiš agentem StB? Podle Slováků ano, dovolávají se k nejvyššímu soudu

Slovenský Ústav paměti národa chce zvrátit pravomocný verdikt slovenských soudů, že český ministr financí Andrej Babiš je evidován ve svazcích československé tajné policie StB neoprávněně.
Autor: ČTK, kle - 
12. 11. 2015
21:50

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) chce zvrátit pravomocný verdikt slovenských soudů, že český ministr financí Andrej Babiš (ANO) je evidován ve svazcích československé tajné policie StB neoprávněně. Ústav podal v případu mimořádný opravný prostředek – takzvané dovolání – k slovenskému nejvyššímu soudu. Ve čtvrtek večer to sdělil mluvčí ÚPN Tibor Ujlacký.

„ÚPN zjistil, že soud opřel své rozhodnutí o nezákonné důkazy, kterými jsou svědecké výpovědi bývalých příslušníků StB. ÚPN disponuje oficiálním potvrzením, že bývalí příslušníci StB jsou stále vázáni mlčenlivostí ohledně své činnosti u StB a tento závazek mlčenlivosti trvá i po skončení služebního poměru,“ uvedl Ujlacký.

Babiš uspěl již dříve u soudů se žalobou, kterou chtěl očistit své jméno. Nejprve u okresního soudu Bratislava I. Po odvolání ÚPN krajský soud verdikt soudu první instance koncem letošního června potvrdil.

ÚPN v dovolání napsal, že krajský soud v líčení o žalobě Babiše porušil předpisy, které upravují postup při předkládání důkazů. Soud podle Ústavu přistoupil k výslechu bývalých příslušníků StB, aniž požádal ministerstvo vnitra o zbavení jejich mlčenlivosti. Právě výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří se postavili na stranu Babiše, byly klíčové v celém procesu.

Podobně jako po prohraném sporu s Babišem i tentokrát ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB, kritizoval dosavadní rozhodnutí slovenských soudů v Babišově případu.

„Není spravedlivé, aby příslušníci StB i 26 let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, jakými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili, nebo které obsahují stanoviska předních expertů,“ uvedl ÚPN. Dodal, že je rozhodnut hájit pravdu o minulosti před tvrzeními, která zpochybňují působení zločinecké organizace StB a z její svazků dělají trhací kalendář.

ÚPN předložil soudu v líčení ohledně Babišovy žaloby 12 svazků, ve kterých byla zmiňována činnost agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Ústav před soudem tvrdil, že podle archivních dokumentů se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci jako agenta. Bývalý důstojník StB Július Šuman, jenž Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu popřel.

Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Opakovaně řekl, že coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.


Doporučujeme
pokrok ( 14. listopadu 2015 18:29 )

Proč by bývalý důstojník který naverboval Babiše ke spolupráci,- se jej u soudu za nějaký "meloun" nezastal? Za peníze dostane čistý štít i Bureš, u kterého jak vidíme,- STBácké praktiky ani po "sametové" - neskončily! Babišovi složky jsou vedeny na politiky,- na své vlastní lidi si pořídil podnikovou policii, holt co se v STB naučil - v "polistopadové demokracii" jako když najde ! Jedno je jisté: Kdyby chtěl rozjet takové kšefty se Slovenskou republikou,- jako to dělá s Českem,- neměl by šanci - protože tam by jej nikdo nevolil,- právě s ohledem na jeho kádrový STBácký profil !!!!! Takže Slováci jsou rádi - že se jej zbavili ! Uvidíme, zda i Nejvyšší soud věří STBákům více, než těm které oni udávali a na které donášeli a poškozovali je ! Zda se u Nejvyššího soudu bude věřit zločinecké organizaci STB, nebo Pamětem ústavu Slovenského národa,- to brzy uvidíme! Jedno je jisté a sice,- že Babiš bude chtít opět někoho uplatit a zkorumpovat! O tom žádná! Ve svůj prospěch, Bureš použije všech svých metod,- které mu zatím přinášely "ovoce" Jeho styl a metody jsou - Vydírání, zastrašování, uplácení a nakonec i ničení- viz likvidace zemědělcovi úrody ! Zda se soudce nechá zastrašit, zkorumpovat, nebo "podlehne" jeho STBáckým praktikám - to se brzy dovíme,- a zároveň budeme svědky toho - jakou skutečnou hodnotu,- má dnes - Nejvyšší Slovenský soud !!!

dzery ( 13. listopadu 2015 12:17 )

Že by jednou potrestali komanče??

salto ( 13. listopadu 2015 08:26 )

Se z toho nepose.rte bratia Slováci z Horních Uher

tomik007 ( 13. listopadu 2015 05:28 )

BURDA a KRNDA = dva nejslavnejsi Cekoslovaci

xindlceskej ( 13. listopadu 2015 02:34 )

Tohle se tupymu ceskymu xindlnarodu nebude libit

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa