Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Marksová v Blesku: 3410 korun měsíčně na migranta a pochyby o Michalákové

Autor: Marcel Mihalik - 
19. října 2015
06:22

Kolik je stát ochoten dát běžencům? Na jaké sociální dávky mají nárok? A budou brát víc než Češi? I to v rozhovoru pro Blesk popsala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (46, ČSSD). A pustila se i do kauzy Michalákových, stát se jí prý věnuje mnohem víc než jiným podobným.

Vy jste prý prohlásila, že jste obeznámena se spisy norských soudů. A ty spisy že obsahují informace, na základě kterých by byly děti odebrány nejspíš i v ČR. Je to pravda?

Ne. Já jsem nic takového doslova neprohlásila. Já jsem jenom řekla, že část toho spisu, kterou jsem viděla, obsahuje informace, které mi říkají, abych zaujímala velmi opatrný postoj. Že skutečně na začátku té kauzy závažné důvody k odebrání byly.

Podle právníka paní Michalákové Pavla Hasenkopfa jste nikdy ten norský spis neviděla. Řekl to v rozhovoru pro Blesk.

Neviděla jsem ho celý, pouze jeho část. On ví, že část těch dokumentů máme. Mimochodem ani Hasenkopf nezná celý spis.

Pro migranty jen životní minimum

Lidé v Česku se bojí zneužívání sociálního systému uprchlíky. Řekněte, jaké sociální výhody mají azylanti a běženci v ČR? Na co mají nárok?

Výhody nemají žádné. Pokud jsou v uprchlických zařízeních jako žadatelé o azyl, tak to spadá pod ministerstvo vnitra. Dostávají minimální kapesné a myslím si, že Češi by za to žít nechtěli. Ani v těch podmínkách, ani s tím kapesným. Když pak ten člověk uspěje se žádostí o azyl, získá tady trvalý pobyt, tak potom pro něj platí to samé jako pro naše občany.

Což v číslech znamená...

Když to bude člověk, který nebude schopen se zapojit do zaměstnání, tak dospělý má nárok na 3410 korun, což je životní minimum, jinak když je to domácnost, tak se ty částky trochu snižují.

Když to bude čtyřčlenná rodina uprchlíků, na kolik si přijde?

Kdyby to byla čtyřčlenná rodina, tak to životní minimum bude okolo 12 tisíc korun. Dalších 15 tisíc korun mohou být náklady na byt. Pak ještě záleží na tom, kdyby měli s sebou nějakého invalidního člena rodiny. Ale takový s těmi lidmi, kteří tady teď jsou, nikdo není. A protože většina těch lidí je v práceschopném věku, tak s nimi budeme hned pracovat, abychom je zaměstnali. Ze začátku, stejně jako pro jiné kategorie Čechů, jsme schopni za ně doplácet zaměstnavateli mzdy. Všechny ty částky jsou úplně stejné jako pro Čechy.

Podívejte se na Studio Blesk s ministryní práce a sociálních věcí. Od Michaely Marksové-Tominové vás čekají detaily o kauze Michalákových i o penězích pro uprchlíky:

Video Michaela Marksová, 1. díl - Lukáš Červený, Marcel Mihalik

Další videa
Články odjinud