Genetika po arabsku. Muslimové se mixují, tak jako Češi jen zřídka

Autor: sou - 
6. 11. 2015
05:20

Svatba mezi blízkými příbuznými je zárukou trvajícího manželství. Tak to aspoň vnímají v arabských zemích. V Pásmu Gazy obdobné svazky dosahují až neuvěřitelného podílu 95,1 procenta. Ani v Česku není manželství bratrance se sestřenicí zakázané. V praxi jde ale spíše o raritní případy.

Podle genetika Ismaila Džalílího může počet sňatků mezi příbuznými v arabských státech přesahovat 90 procent. Nejčastěji je mezi sebou uzavírají bratranci a sestřenice. V oblasti západního Jordánu mají tyto svazky tvořit až 74,2 procenta. Ještě vyššího podílu dosahují v Pásmu Gazy. Tam se podle genetika jedná až o 83,6 procenta, a pokud se budou brát v potaz i volnější příbuzenské vztahy, jejich celková míra může sahat až k neuvěřitelným 95,1 procenta.
 

„V arabských zemích je to zvyklost. Lidé si dokonce myslí, že je to lepší, protože jsou z jedné rodiny, znají se, a tak jejich manželství má větší šanci uspět,“ uvedl pro Blesk.cz šéf Muslimské unie Muhamed Abbas. Podle něj se někteří obávají, že když se uzavře sňatek mezi cizinci, tak hrozí velice velká pravděpodobnost, že se jejich manželství rozpadne.

Na zdravotní potíže dětí prý myslí i Korán

Právě v Gaze se má výhradně vyskytovat geneticky podmíněné degenerativní onemocnění sítnice. Takzvaný Džalílihho syndrom. „Prorok Mohamed říkal, že je lepší pro zdraví dětí, když si vezmete někoho mimo rodinu,“ upřesňuje Abbas. V minulosti bylo normální, že ve vesnicích byli vlastně všichni nějak příbuzensky spjatí. Nyní mají lidé mnohem otevřenější možnosti. Mohou se potkat v práci nebo se mnoho obyvatel stěhuje z jednoho místa na druhé.

„Je to jiná sociologie než v Evropě. V Súdánu byl můj otec diplomat a pokaždé, když někdo přišel, tak stačilo, aby s ním mluvil pouze deset minut, a věděl, kdo byli jeho příbuzní. Všichni se tam mezi sebou znají. To v Evropě není,“ konstatoval Abbas.

V Česku je to rarita

Sňatek mezi sestřenicí a bratrancem není zakázaný ani v České republice. Dochází k nim ale jen velice zřídka. Na všech webech lidé najdou varování, že pokud spolu chtějí mít děti, měli by nejdřív navštívit lékaře, aby zjistili, zda u nich nemůže dojít k nějakým genetickým poruchám.

„Kdyby věděli, že mají například cystickou fibrózu a podobně, tak by museli navštívit specialistu, ale jinak to není problém. Tedy za předpokladu, že jde o výjimečnou záležitost,“ uvedl genetik Daniel Vaněk. Tedy v případech, kdy by to bylo podobné jako u španělské větve rodu Habsburků, kde bylo osm z deseti sňatků mezi příbuznými. Zejména pak mezi bratranci a sestřenicemi z prvního kolene.

Sám Vaněk se s podobnými případy ve své ordinaci setkává jen velice zřídka. „U nás v laboratoři se s určováním paternity u páru v příbuzenském vztahu (bratranec a sestřenice) setkáváme zhruba 1x do roka,“ dodává Vaněk.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa